Institutul de Urologie si Transplant Renal din Cluj a efectuat ieri transplantul cu numarul 800, dupa 15 ani de activitate in domeniu.

„Este vorba despre un retransplant. Domnul Mihai Calaigiu a fost printre primii 50 de pacienti care au primit rinichi la inceputul efectuarii de transplanturi la institutul nostru. El a infiintat Asociatia Bolnavilor Transplantati din Romania si a fost presedintele ei multi ani", a declarat profesorul Mihai Lucan, coordonatorul echipei de medici care a efectuat operatia. In urma unui accident suferit la sfirsitul anului 2003, Mihai Calaigiu a pierdut tocmai rinichiul care ii fusese transplantat acum 14 ani si, de atunci, a facut dializa. „La Bucuresti l-au refuzat din cauza riscului foarte mare. El are acum 62 de ani. A gasit o ruda care ii doneaza rinichiul si a venit tot la noi sa faca operatia", a mai explicat profesorul clujean.

Aproximativ 5% dintre transplanturi sint proceduri de retransplantare, a mai aratat Lucan. „Principala cauza este respingerea imunologica de catre organism a rinichiului. Dar, in cazul unui retransplant, lupta imunologica este mult mai dura decit prima data. Organismul este invatat deja cu metodele medicale prin care l-am obligat prima data sa accepte rinichiul nou, asa ca acum stie cum sa lupte impotriva interventiei", afirma Lucan. In cazul operatiei de ieri, echipa de medici clujeni a realizat pe calculator, intr-un program special cu grafica tridimensionala, modul de resconstructie a arterei din zona rinichiului. „Dupa atitia ani de dializa, vasele de singe se sclerozeaza, fapt care face operatia si mai dificila", a exemplificat profesorul.

Mihai Lucan sustine ca Romania se inscrie in rata europeana de supravietuire a persoanelor care primesc rinichi prin transplant. In primul an de la operatie, cam 1-2% dintre pacienti resping rinichiul. „Rata de supravietuire dupa primul an este de aproximativ 92%. Dupa cinci ani, este de peste 80%, iar dupa zece ani, de 64%. Dupa 15 ani de la transplant, vorbim de o rata de supravietuire de 58%. Trei dintre cei cinci pacienti pe care i-am avut eu in 1992 la transplant traiesc si azi", a incheiat chirurgul.