Cristi Borcea se antreneaza de ani buni pentru Liga Campionilor, sperind ca macar in acest an, cind Dinamo a cistigat campionatul intern si a facut o campanie senzationala de transferuri, sa nu auda celebra melodie tot de la trelefonul lui Gigi Becali. Pe 26 august 2002, Dinamo a intilnit Real Madrid intr-un amical pierdut de bucuresteni cu 5-2. Golurile decisive pentru victoria Realului au fost marcate in opt minute (80, 85, 88), dar ceea ce nu se poate uita este superba reusita a lui Claudiu Niculescu, din minutul 60. Atacantul dinamovist a sutat de la circa 30 de metri invingindu-l pe portarul Realului si al nationalei Spaniei, Iker Casillas. Nu s-a oprit la acea reusita, in sezonul trecut atacantul dinamovist devenind golgheterul Ligii 1, cu 18 reusite, si vicegolgheter in Cupa UEFA, cu opt goluri.