Instanta a decis ca rafinaria Arpechim Pitesti poate sa functioneze. Agentia pentru Protectia Mediului va face recurs.

Tribunalul Arges a admis cererea Petrom de suspendare a deciziei prin care Agentia Regionala pentru Protectia Mediului (APRM) Arges a suspendat autorizatia de mediu a rafinariei Arpechim Pitesti. Decizia instantei inseamna ca, cel putin deocamdata, rafinaria, care inca nu a fost oprita, poate sa functioneze.

Decizia Tribunalului Arges poate fi atacata cu recurs in termen de cinci zile, iar Agentia de Mediu o va ataca, cel mai probabil, azi sau miine, potrivit oficialilor institutiei. Inspectorul-sef al Garzii de Mediu Pitesti, Emilia Dumitrescu, a opinat ca decizia tribunalului este „o pata pe imaginea justitiei argesene" si ca „nu se cunoaste suficient de bine legislatia de mediu". Potrivit unor surse apropiate situatiei, judecarea recursului ar putea dura o luna.

Rafinaria poate insa sa functioneze pina cind se va judeca pe fond contestatia Petrom fata de inchiderea rafinariei. „Noi am contestat decizia APRM intii la ei, pentru ca asta e calea legala. Nu ne-au dat dreptate si am decis s-o contestam in justitie, pe motiv ca actiunea (de suspendare a autorizatiei - n.r.) este disproportionata si drastica. In acelasi timp, pina la judecarea acestei contestatii pe fond, am cerut si suspendarea deciziei APRM de a ne intrerupe autorizatia de mediu", a declarat directorul de comunicare al Petrom, Dan Pazara. El a mai precizat ca, pina acum, Tribunalul Arges nu a fixat un termen de judecata a contestatiei.

APRM a decis, la sfirsitul lui mai, sa suspende autorizatia integrata de mediu a rafinariei Arpechim, a doua rafinarie din tara, pe motiv ca Petrom nu a investit in modernizarea a doua obiective, obligatie asumata de companie prin Planul de Actiune al Autorizatiei Integrate de Mediu.

Compania petroliera a anuntat ca va angaja o firma care sa faca un program de inchidere a rafinariei, dar si ca, pina la inceputul lui august, va face modernizarile necesare pentru a evita oprirea totala a rafinariei. Astfel, sint mari sanse ca rafinaria sa nu mai fie oprita niciodata, din moment ce toate procedurile pentru oprirea completa ar putea dura cinci luni, or, in acest timp, Petrom va scapa de probleme.