Imediat ce presedintele suspendat Traian Basescu si-a facut publice intentiile ca, odata revenit la Cotroceni, sa cheme partidele la discutii pentru a gasi solutii comune de reformare a clasei politice, democratii i-au sarit in intampinare. Pentru prima data liderul PD, Emil Boc, lasa deoparte prevederile din Statutul partidului care interzic orice colaborare cu PSD, ci se declara dispus sa se aseze la aceeasi masa cu dusmanii traditionali. Boc a de clarat la Realitatea TV ca democratii nu vor guverna cu PSD in actualul mandat 2004-2008, insa cele doua formatiuni politice pot gasi solutii comune pentru a realiza propunerile presedintelui Basescu, referitoare la introducerea votului uninominal, reducerea numarului de parlamentari, adoptarea unor masuri de reformare a Educatiei si a sistemului sanitar. Boc a subliniat ca pentru realizarea doleantelor prezidentiale, PD se aseaza la masa cu toate partidele, inclusiv cu PSD.
Geoana neaga tot
Liderul PSD, Mircea Geoana, a negat categoric existenta unor intelegeri cu partidul lui Boc. „Nimic mai fals” a catalogat Geoana informatiile despre asa-zisa intelegere intre PSD si PD pentru crearea unei noi majoritati parlamentare dupa referendumul din 19 mai. Geoana e de parere ca acestea fac parte dintr-un plan de intoxicare pus la cale de presedintele suspendat si de sustinatorii sai, prin care s-ar urmari demobilizarea electoratului favorabil demiterii lui Basescu. Din acest presupus plan de intoxicare ar face parte, conform lui Geoana, si declaratiile lui Basescu despre necesitatea recladirii consensului politic in jurul a 11 puncte de reforma. „Ei vor sa spuna (alegatorii-n.r.) ca daca tot vin PD si PSD la guvernare, ce rost mai are sa venim la vot?“, a explicat Geoana.
Negocieri fara presedinte
Despre autor:
Sursa: Gardianul
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Victor Rebengiuc, omagiat de 4.000 de oameni pe scena Sălii Palatului: Unele...
Sursa: kudika.ro
-
Copilul îți spune nu mă iubești: ce înseamnă cu adevărat și cum răspunzi ca...
Sursa: garbo.ro