Eroul Palop   FC Sevilla a devenit aseara a doua echipa din istorie care isi pastreaza Cupa UEFA. De partea cealalta, Espanyol Barcelona a ratat cucerirea unui trofeu dupa o pauza de 58 de ani. Eroul andaluzilor a fost portarul Andres Palop, care a reusit sa pareze trei penalty-uri, ajutandu-si echipa sa castige Cupa UEFA cu scorul general de 5-3.     DRAMATISM. Confruntarea dintre cele doua echipe spaniole a pornit fulgerator, cu golurile lui Adriano (a€™16), care a finalizat elegant dupa o superba cursa solitara, si Riera (a€™28), sut deviat de la marginea careului. Treptat, antrenorii Ernesto Valverde si Juande Ramos s-au anulat reciproc, iar fazele de gol au lipsit aproape cu desavarsire. Ramasa in zece oameni din minutul 67, cand Moises a fost eliminat pentru al doilea cartonas galben, Espanyol a inchis bine in fata careului pana la finele primelor 90 de minute. Kanoute a facut 2-1 in ultimul minut al primei reprize a prelungirilor, insa Jonatas a egalat nesperat in minutul 115, amanand deznodamantul pentru loteria penalty-urilor.   Portarul Sevillei a aparat executiile lui Luis Garcia, Jonatas si Torrejon, iar echipa care a eliminat Steaua in "16-imi" ramane in posesia Cupei UEFA.