Medicul lui Dinamo, Liviu Batineanu, a declarat ieri ca fundasul Stefan Radu, accidentat miercuri in partida cu FC Farul de la Constanta, a suferit un traumatism cranian, dar se afla in afara oricarui pericol si este apt de joc duminica, in meciul cu Gloria Bistrita.
"A suferit un traumatism cranian, dar si-a revenit pana la iesirea de pe teren. Am decis insa sa-l trimit la spital pentru investigatii, sa fim siguri ca nu apar complicatii. Din fericire nu este vorba de nimic grav si este apt de joc in partida cu Gloria", a declarat Batineanu. Contactat telefonic de Mediafax, Radu a spus ca resimte doar usoare dureri de cap. "Ma simt mai bine acum. Ma mai doare un pic capul, dar in rest sunt bine. Sper sa joc in meciul cu Bistrita, medicii nu mi-au spus ca nu as avea voie", a spus Radu. Fotbalistul a fost transportat la spital in timpul primei reprize a meciului FC Farul Constanta - Dinamo, scor 1-1, dupa ce a fost lovit cu cotul in cap de coechipierul sau, portarul Bogdan Lobont. Jucatorul dinamovist a stat cateva zeci de secunde nemiscat pe teren, timp in care meciul a continuat, deoarece arbitrul nu a observat faza. Tiberiu Lajos a fost atentionat de oficialii de la Dinamo sa opreasca meciul, jucatorului fiindu-i acordat primul ajutor. Stefan Radu a fost scos de pe teren in minutul 37, fiind dus la ambulanta aflata la marginea terenului, care a plecat apoi la spital. Radu a fost inlocuit de antrenorul Mircea Rednic cu Scarlatache. (MIG)