Echipa de veterani a lombarzilor a fost invinsa in ultimul minut pe Old Trafford, dar tot are sanse mai mari decit Manchester de a se califica in finala.

Un gol marcat de Wayne Rooney in prelungirile partidei de pe Old Trafford o mentine in viata pe Manchester United pentru returul de pe San Siro si chiar daca, aparent, elevii lui Alex Fergusson au sanse egale cu cele ale Milanului la calificarea in finala Champions League sint destule semne nefavorabile englezilor. Faimosii bookmakeri de la William Hill o desemnasera pe Manchester favorita la victoria finala, dar pentru ca predictia sa li se implineasca ar trebui ca echipa sa si poata ajunge in ultimul act. Gazdele de pe Old Trafford au cistigat cu 3-2 impotriva lui AC Milan si din analiza tuturor rezultatelor inregistrate dupa 1970 in Liga Campionilor ar rezulta ca englezii mai au doar 34% sanse sa mearga mai departe. In prima mansa a semifinalelor acestei competitii nu s-a mai consemnat un asemenea rezultat, insa el a stat de cinci ori pe tabela in faza sferturilor si de fiecare data s-au calificat oaspetii din tur. Scorul de 3-2 a putut fi pastrat de primele gazde in fazele inferioare, iar ultimul exemplu al unei astfel de calificari s-a consemnat in turul doi preliminar al editiei 1997/98, el fiind produs de FC Barcelona (3-2, 1-0 cu Skonto Riga).

„Diavolii", obositi

La rindul lor, italienii au si ei de ce sa se teama, atacantul Gilardino fiind din nou inexistent in joc si, in plus, „batrinii" Milanului au demonstrat inca o data ca nu pot rezista fizic 90 de minute. Ei au primit iarasi gol in prelungiri, la doar trei saptamini dupa ce Bayern München asternea linistea pe San Siro, egalind la 2 in prima mansa a fazei sferturilor. De asemenea, Seedorf a fost neasteptat de slab, insa experienta lombarzilor a fost devastatoare pentru surogatul de aparare al lui Manchester, lui Sir Alex lipsindu-i toti cei patru fundasi titulari (Garry Neville, Rio Ferdinand, Nemanja Vidic, Mikael Silvestre). Au stralucit in schimb Cristiano Ronaldo, Rooney si Kaka, ultimul fiind chiar imposibil de marcat 90 de minute incontinuu.

Meciul a fost foarte spectaculos si ar putea fi inclus fara probleme intr-o trilogie a istoriei moderne a fotbalului, alaturi de fabuloasele Manchester United - Real Madrid (4-3, in 2003) si Manchester United - AS Roma (7-1, in 2007).

A murit un campion

Dramatismul jocului a produs si victime, Alan Ball, cel mai tinar component al nationalei Angliei care a cistigat titlul mondial in 1966, murind dupa meci din cauza unui atac de cord.

Returul acestei semifinale va avea loc miercurea viitoare, la Milan, data pina la care medicii lui United trebuie sa recupereze macar doi dintre aparatori, iar milanezii au misiunea de a-l pune pe picioare pe Gennaro Gattuso, jucator accidentat in minutul 53, si dupa iesirea caruia englezii au intors rezultatul.