Programul meciurilor
Miercuri
UNIREA URZICENI - UTA ARAD (ora 17 - Telesport)
Arbitri: Cr. Balaj - Z. Szekely, Gh. Negoita (V. Stanisteanu)
Observatori: Val. Alexandru, D. D. Craciun
OTELUL GALATI - FC VASLUI (ora 17 - National TV)
Arbitri: Al. Deaconu - I. Onicas, I. Cojocaru (R. Dumitru)
Observatori: Fl. Halagian, D. Petrescu
PANDURII TG. JIU - JIUL PETROSANI (ora 17)
Arbitri: Ov. Hategan - Ed. Crangasu, S. Gheorghe (L. Cinca)
Observatori: M. C. Ionescu, C. Sorescu
FC NATIONAL - "POLI" TIMISOARA (ora 19 - Telesport)
Arbitri: M. Draganescu - D. Mudurea, Irina Mart (V. Lungu)
Observatori: D. Neagu, D. Lazarescu
CEAHLAUL - UNIV. CRAIOVA (ora 19 - Kanal D)
Arbitri: Al. Tudor - N. Marodin, C. Fecioru (H. Abrudan)
Observatori: P. Costas, O. Streng
FC FARUL - DINAMO (ora 20,45 - Antena 1)
Arbitri: T. Lajos - Cr. Nica, O. Sovre (V. Berbecaru)
Observatori: O. Goga, Gh. Moise
Joi
CFR CLUJ - STEAUA (ora 15,30 - Kanal D)
Arbitri: P. Sippel - W. Hofmann, H. Sather (S. Coltescu)
Observatori: Al. Boc, N. Grigorescu
GLORIA BISTRITA - RAPID (ora 17 - National TV)
Arbitri: S. Corpodean - I. Popa, S. Caia (I. Serea)
Observatori: S. Satmari, M. Lica
* partida POLITEHNICA IASI - FC ARGES urma sa se dispute aseara, dupa inchiderea acestei editii
CLASAMENT
1. Dinamo 27 21 5 1 54-16 68 (A26)
2. CFR Cluj 27 17 5 5 51-26 56 (A17)
3. Steaua 27 14 8 5 46-20 50 (A 8)
4. Rapid 27 14 8 5 47-24 50 (A 8)
5. Gloria 27 14 4 9 35-26 46 (A 4)
6. "Poli" 27 11 7 9 26-23 40 (- 2)
7. Otelul 27 12 4 11 43-46 40 (A 1)
8. FC Vaslui 27 10 9 8 32-36 39 (- 3)
9. Unirea 27 11 5 11 24-23 38 (- 1)
10. Pandurii 27 11 5 11 21-25 38 (- 1)
11. Poli Iasi 27 9 9 9 31-30 36 (- 3)
12. UTA 27 7 8 12 19-32 29 (- 13)
13. Craiova 27 6 11 10 25-41 29 (- 13)
14. FC Farul 27 6 10 11 25-29 28 (- 11)
15. Ceahlaul 27 7 5 15 20-39 26 (- 13)
16. Arges 27 5 6 16 19-34 21 (- 21)
17. National 27 4 6 17 19-43 18 (- 21)
18. Jiul 27 4 5 18 12-36 17 (- 22)
Chelsea - Liverpool la ProTV
Diseara, de la ora 21,45, se joaca turul celei de-a doua semifinale a UEFA Champions League, Chelsea Londra - FC Liverpool, meci transmis in direct de ProTV. Partida de pe "Stamford Bridge" va fi arbitrata de o brigada germana, formata din Markus Merk - la centru, Jan-Hendrik Salver, Carsten Kadach (asistenti) si Felix Brych (rezerva). Merk a arbitrat cel mai recent meciul de caritate de pe "Old Trafford", dintre Manchester United si selectionata Europa XI, organizat cu ocazia implinirii a 50 de ani de la semnarea Tratatului de la Roma. Partida retur va avea loc pe "Anfield Road", pe 1 mai. Invingatoarea dublei manse va obtine calificarea in finala (turul primei semifinale, Manchsetr United - AC Milan, urma sa se joace aseara, dupa inchiderea acestei editii), care va avea loc, pe 23 mai, pe Stadionul "Olimpic" din Atena. (MIG)