Atacantul dinamovist a marcat de patru ori in poarta giulestenilor in ultimul meci al etapei, egalindu-l pe Ganea in clasamentul golgheterilor.

In urma cu multi ani, Cornel Dinu arunca tacticos prosopul, dupa un meci de box cu flegmele galeriei giulestene si o victorie istorica a dinamovistilor. Ieri seara, in ultimul meci al rundei, a fost rindul lui Claudiu Niculescu sa umileasca Rapidul, marcind de patru ori in poarta lui Apula Bete, mult mai slaba rezerva a lui Dani Coman. Rezultatul face din "cainii" virtuali campioni, in timp ce elevii lui Razvan Lucescu ramin sa se lupte cu CFR Cluj si Steaua pentru locul secund al campionatului. Mai mult, Niculescu a ajuns la 15 reusite in campionat, egalindu-l in topul golgheterilor pe fostul sau coechiper Ionel Ganea, care nu a putut onora derby-ul din cauza unei accidentari. "Sa nu se supere nici stelistii, nici rapidistii, i-am batut pe toti. Scorul putea sa fie mult mai mare, dar sa nu miniem pe Dumnezeu", a declarat la final Niculescu.

Borcea: "Le-am cerut spectacol"

De notat ca giulestenii au evoluat trei sferturi din meci in inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Marius Constantin pentru cumul de galbene in minutul 27, acuzind in plus si anularea eronata a unui gol pe motiv de ofsaid. "Nenorocitul asta de Savaniu ne-a facut din nou la fel ca acum 9 ani la Bacau. Am crezut ca arbitrii romani sint buni, dar m-am inselat. Niciodata nu vom mai accepta sa jucam cu arbitri romani in meciurile cu Dinamo si ii sfatuiesc si pe ceilalti sa faca la fel, Asi vazut cum a fost distrus jocul! Este rusinos pentru arbitrajul romanesc. Sunt furios!", a scrisnit Copos dupa vederea reluarilor, dar scorul face ca arbitrajul sa fie un detaliu nesemnificativ la acest meci.

De la spectacol au lipsit doar spectatorii, stadionul Rapidului fiind suspendat in urma repetatelor incidente petrecute la meciurile anterioare.

"Le-am cerut sa nu mai dea goluri pe final, ci sa faca spectacol, nu avea rost sa facem de ris o echipa care va merge in cupele europene", s-a descatusat Cristi Borcea la final. Si la un asemenea, scor, Rednic si-a taxat elevii pentru relaxarea din prima repriza, care le-a permis giulestenilor sa marcheze golul de onoare prin Zicu, dar a scuzat prestatia fostei sale echipe prin oboseala acumulata la meciul de Cupa.

Farul, la apa In partea a doua a clasamentului, Ceahlaul a pierdut cu 0-2 la Poli Timisoara, desi a evoluat aproape o repriza in superioritate numerica. Rezultatul i-a detrrminat pe oficialii de la Universitatea Craiova, aflati in lupta cu nemtenii lui Pinalti pentru evitarea retrogradarii, sa-si ceara scuze fata de timisoreni pentru suspiciunile de blat dinaintea partidei. Nu a lipsit circul, Stefan cerind insistent lovitura care I-a dat renumele in fotbal si amenintind cu memorii la FRF.

De asemenea, tot intr-un meci disputat ieri seara, Pandurii Tg. Jiu au invins la limita Farul Constanta, 1-0, gol marcat de Ilie Iordache din penalty, dupa ce oaspetii au ratat de la punctul cu var prin Apostol.