In prima mansa a finalei Challenge Cup, UCM Resita a terminat la egalitate, scor 26-26, meciul cu HK Drammen (Norvegia). Returul de sambata viitoare se anunta unul de foc.  In fata a 1.500 de spectatori, care au umplut pana la refuz Sala Sport
In prima mansa a finalei Challenge Cup, UCM Resita a terminat la egalitate, scor 26-26, meciul cu HK Drammen (Norvegia). Returul de sambata viitoare se anunta unul de foc.  In fata a 1.500 de spectatori, care au umplut pana la refuz Sala Sporturilor din Turnu Severin, resitenii au inceput mai timid, vazandu-se condusi inca din start cu 2-0. Apararea avansata, pregatita de antrenorul Aihan Omer, i-a incomodat insa vizibil pe norvegieni, iar ai nostri au profitat, detasandu-se la 12-8. Finalul reprizei a apartinut oaspetilor, care s-au apropiat la un singur gol, 13-12. La reluare, tabela a oscilat de o parte si de cealalta, cu 5 minute inainte de sfarsitul meciului resitenii reusind sa se desprinda la 25-22. Lipsa de concentrare in aparare le-a permis insa norvegienilor sa recupereze terenul, golul egalarii venind cu doar cateva secunde inaintea sfarsitului partidei. Pentru UCM au marcat Rohozneanu (8 goluri), Irimescu ('5), Butulija ('4), Pasici ('4), Ciubotariu ('2), Grozavescu ('2) si Cuciula ('1). Returul se va disputa sambata, la Drammen, norvegienii avand acum prima sansa de a cuceri trofeul.   OLTCHIM, CALIFICARE LA PAS