"Romania a fost notificata oficial de catre institutia europeana ca documentul transmis este declarat admisibil si ca se afla in proces de analiza in vederea avizarii, urmand, eventual, sa primim cel mult observatii, nicidecum nu este invocat un motiv de elaborare defectuoasa a documentului", se arata intr-un comunicat al Ministerului Agriculturii. Notificarea a fost primita pe 10 aprilie, potrivit reprezentantilor departamentului pentru dezvoltare rurala din minister.
Institutia a raspuns astfel unui articol aparut, marti, intr-un cotidian central, potrivit caruia CE ar fi comunicat ministerului ca strategia de dezvoltare rurala trebuie refacuta, intrcat nu a fost elaborata corespunzator.
Pentru accesarea fondurilor UE de dezvoltare rurala, Romania trebuie sa obtina de la Comisia Europeana aprobarea Planului National Strategic de Dezvoltare Rurala (PNS) - strategia din domeniu in urmatorii sapte ani - si a Planului National de Dezvoltare Rurala (PNDR), care contine detaliat domeniile in cadrul carora vor putea fi obtinute finantari si cuantumul acestora.
Forma finala a PNS a fost transmisa autoritatilor europene in luna martie, in timp ce in cazul PNDR a fost trimisa o versiune "de lucru", nefinalizata.
"In ceea ce priveste decizia de avizare a acestui document programatic (PNS - n.r.), conform procedurilor este nevoie de parcurgerea unor etape obligatorii impuse de CE, nici Romania si niciun alt stat membru neputand interveni prin presiuni asupra acestui proces, ci doar concentrandu-se pentru a elabora un document de calitate si conform cerintelor UE", se mai arata in comunicat.
In privinta PNDR, CE a informat ministerul ca vor incepe primele consultari tehnice, iar pe 8-9 mai sunt programate la Bucuresti consultarile dintre autoritatile romane si reprezentantii Comisiei Europene privind documentul. Inainte de intalnire, CE va transmite Ministerului Agriculturii, in scris, observatiile pe marginea planului. Ministerul Agriculturii sustine ca a consultat toti partenerii sociali, inclusiv sindicatele din agricultura si industrie alimentara, desi presedintele Federatiei Sindicale din Industria Alimentara (FSIA), Dragos Frumosu, a declarat, in articolul publicat marti de cotidianul central, ca nu au existat astfel de consultari.
Romania poate accesa fonduri UE de circa opt miliarde euro, in perioada 2007-2008, pentru dezvoltare rurala. Reprezentantii Ministerului Agriculturii au afirmat ca proiectele pentru obtinerea fondurilor pot fi depuse inainte de aprobarea oficiala a PNDR, dupa ce acesta va fi transmis Comisiei Europene, probabil la finele lunii aprilie. Secretarul de stat pe probleme de dezvoltare rurala din Ministerul Agriculturii, Danut Apetrei (PD), si-a prezentat demisia, impreuna cu ceilalti secretari de stat ai Partidului Democrat. Premierul a semnat eliberarea din functie saptamana trecuta, iar pentru acest post nu a fost desemnat inca un inlocuitor.
Despre autor:
Sursa: Curierul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Horoscop bani săptămâna 8-14 iunie: Venus în Rac îți deschide portofelul!...
Sursa: garbo.ro
-
Adelina Pestrițu, scandal uriaș chiar de ziua fiicei sale. Un șofer Uber a...
Sursa: kudika.ro