Batrinii din apararea Milanului au incheiat in genunchi meciul cu bavarezii si ii reproseaza arbitrului, care le-a dat gratuit un penalty, ca le-a anulat un gol si a prelungit prea mult jocul.

Cu foarte putine sanse era creditata Bayern München inaintea meciului de pe San Siro. In cea mai mare parte a jocului, bavarezii nu au inselat asteptarile si au stat destul de departe de poarta lui Dida, insa din putinele actiuni in careul lui AC Milan au reusit sa finalizeze doua, la fel ca si gazdele. Partida s-a incheiat 2-2, scor la a carui evolutie a avut o contributie importanta si arbitrul Baskakov, care i-a adus pe italieni in avantaj in minutul 84, acordindu-le penalty la o deposedare corecta in careu, asupra lui Kaka. Rusul nu s-a putut opune insa egalarii, semnata de fundasul belgian Van Buyten, care a trimis mingea in poarta dupa expirarea minutelor de prelungire.

Italienii striga „Hotii!"

Cei care au acuzat arbitrajul au fost, pina la urma, tot italienii. „Santa Cruz l-a faultat pe Nesta, iar mingea a sarit la Van Buyten. Nu am reusit sa mai rezistam citeva secunde in final. De asemenea, golul lui Gilardino a fost anulat pe nedrept", a spus antrenorul Carlo Ancelotti, care nu-si reproseaza prea multe, desi Milan are acum sansa a doua la calificarea in semifinale. „Trebuie sa repetam acelasi tip de joc, sa fim agresivi si sa punem presiune pe adversari", a mai spus el, fara a puncta insa uzura defensiva, cei patru fundasi folositi miercuri seara, Oddo, Nesta, Maldini si Jankulovski, avind impreuna 131 de ani. Variantele de pe banca de rezerve, Cafu (37 de ani), Costacurta (41 de ani), Dario Simic (32 de ani), Favalli (35 de ani) sau Kaladze (29 de ani), nu radiaza nici ele de prospetime, aceasta fiind una dintre explicatiile caderii Milanului pe final de joc. In returul de saptamina viitoare la Bayern va reveni portarul Kahn, desi inlocuitorul sau, Rensing, a fost excelent, in schimb vor lipsi Van Bommel, in continuare suspendat, si Willy Sagnol, accidentat tot restul sezonului. De la italieni va absenta atacantul Adriano Gilardino, care impotriva lui Bayern s-a remarcat doar printr-un gol inscris din ofsaid, dupa fluierul arbitrului, faza la care a primit si cartonasul galben din cauza caruia nu va merge la München.

Liverpool, gata calificata

In celalalt sfert de finala, in a carui prima mansa Liverpool a invins cu 3-0 la Eindhoven, lucrurile sint mult mai clare, desi antrenorul „cormoranilor", Rafa Benitez, spune: „Trebuie sa ne reamintim de finala din 2005, de la Istanbul, cind in 45 de minute am intors rezultatul de 3-0 favorabil Milanului". Tehnicianul lui PSV, Ronald Koeman, admite ca echipa sa nu mai are sanse de a continua parcursul european si explica: „Am folosit aceeasi tactica din returul cu Arsenal, dar ne-au lipsit citiva jucatori importanti, iar asta s-a vazut in calitatea jocului nostru. E un rezultat rau, care nu ne lasa sa ne facem sperante la Liverpool". Conform unor statistici realizate de cotidianul „L’Equipe", PSV are 0% sanse de a merge in sferturi, nici o echipa, dupa 1970, nereusind sa se califice dupa ce a pierdut cu 0-3 acasa, in timp ce lui AC Milan ii este atribuit un indice de 19%.

Rezultate AC Milan - Bayern M. 2-2

Au marcat: Pirlo ’40, Kaka - ’84, 11 m / Van Buyten ’78, ’90+3

PSV - FC Liverpool 0-3

Au marcat: Gerrard ’27, Riise ’49, Crouch ’63.

Partidele retur se vor disputa pe 11 aprilie.