Desi invinsa de Ungaria, nationala de polo a Romaniei va juca, astazi, impotriva Greciei, pentru accederea in sferturile de finala ale competitiei de la Melbourne.

Reprezentativa de polo a Romaniei nu a reusit sa invinga „blestemul" si sa cistige pentru prima data in istorie in fata Ungariei. Desi au jucat bine, elevii lui Vlad Hagiu au pierdut, cu 9-11(0-1, 2-3, 2-3, 5-4), in fata dublei campioane olimpice, in ultima partida a grupei D din cadrul Campionatului Mondial de la Melbourne. Pentru echipa noastra au marcat: Matei (trei goluri), Radu si G. Georgescu (cite doua), Dunca si Kadar (cite unul).

Cu doua esecuri inregistrate in fata Canadei si a Ungariei si o victorie cu Noua Zeelanda, Romania s-a clasat pe locul trei in grupa, fiind obligata sa joace, astazi, un meci de baraj in compania Greciei pentru accederea in sferturi.

Ocupanta locului 2 in Grupa C, echipa elena este medaliata cu bronz la ultima editie a Campionatului Mondial, in 2005 (Canada). „Avem un meci greu in compania grecilor, dar cred ca baietii pot face o surpriza", a spus antrenorul Vlad Hagiu.

Daca va trece de reprezentativa Greciei, Romania va infrunta in „sferturi" nationala Serbiei, ocupanta primului loc in grupa A, rezultat ce i-a adus calificarea directa in aceasta faza a competitiei. „Sirbii nu mai sint ce au fost. S-au cam chinuit in grupe", declara optimisti poloistii romani. (R.M.)