Sahtior a ratat neverosimil calificarea in sferturi, decisiv fiind un gol marcat de portarul Sevillei in prelungiri.

Dupa aproape 50 de ani in fotbal, Mircea Lucescu a ajuns in sfirsit sa spuna ca nimic nu il mai poate surprinde in domeniu. Ultima experienta i-a fost oferita de returul cu Sevilla, din optimile Cupei UEFA. Rezultatul din Spania, 2-2, a facut din ucraineni favoriti la calificare, dar andaluzii au intors rezultatul intr-o maniera impresionanta. Sahtior era calificata cu 18 secunde inainte de final, dar a fost egalata de un gol al portarului Palop, la ultima faza a partidei. Au urmat prelungirile, iar Chevanton a ingropat in tacere stadionul, marcind golul care o duce pe Sevilla in sferturi. „Acum pot spune ca mi s-a intimplat tot in fotbal. A fost cel mai dramatic meci din cariera mea. Numai asta nu mi se intimplase, ca intr-un meci echipa mea sa primeasca gol de la portar. Doar asta mai ramasese. Acum pot spune ca am trait tot in fotbal", a spus Lucescu imediat dupa meci. Romanul a recunoscut clasa superioara a spaniolilor si a criticat jocul unor fotbalisti de la Sahtior, fara a nominaliza insa. „Adevarul este ca reusita din final a lui Palop a fost un gol al disperarii, pentru ca in acel moment eram eliminati si jucam practic fara a mai respecta vreo tactica", a recunoscut antrenorul oaspetilor, Juande Ramos.

Dar de la Dumnezeu

Portarul Sevillei, Andres Palop, a explicat in cheie mistica, la fel ca Maradona dupa golul marcat cu mina impotriva Angliei, fantastica lui reusita. „Este ciudat ca un portar sa urce la un corner. Fiecare jucator are omul pe care trebuie sa-l marcheze si m-au lasat putin singur. M-am miscat asa cum i-am vazut pe colegii mei ca fac la antrenamente. Cind am vazut ca mingea vine spre mine, mi-am spus ca este un dar de la Dumnezeu. Nu pot uita pe nimeni cind dedic un gol, pentru ca nu inscriu multe: pentru mama, pentru tata, pentru bunica...", a declarat Palop.

In aceeasi seara s-au decis si ultimele trei calificate in optimile Cupei UEFA: Alkmaar (2-0 cu Newcastle), Benfica (3-1 contra lui PSG) si Espanyol Barcelona, care nu a avut nici o problema in fata lui Maccabi Haifa, 4-0.

Latinilor le place la poarta altora

Golul marcat de Palop il trimite pe spaniol alaturi de alti portari celebri cu reusite majore. Ca o trasatura comuna, toti provin din tari latine, cei mai multi dintre ei fiind sud-americani. Lider detasat este brazilianul Rogerio Ceni, care a marcat 69 de goluri in cele 718 partide pe care le-a jucat pentru Sao Paulo. Paraguayanul José Luis Chialvert, cu 62 de goluri reusite, dintre care 8 pentru nationala, il urmeaza indeaproape. Mexicanul Jorge Campos este si el notoriu in bransa: a inscris de 49 de ori in cariera, 14 goluri fiind marcate intr-un singur sezon, 1989-1990, pentru UNAM Pumas. Pe linga acestia, spectaculosul Rene Higuita (Columbia), cu doar trei goluri in meciuri oficiale, este doar un ucenic. In Romania, Rica Raducanu a reusit performanta sa fie surprins in ofsaid.

Ce-a pierdut TVR Televiziunea care a scapat printre degete derby-urile Ligii I, TVR 1, a fost lider de audienta la nivel national cu meciul Sahtior Donetk - FC Sevilla, cu un rating mediu de 8,1% si o cota de piata medie de 19,4%. Pe locurile urmatoare au fost Antena 1 - 6,9% si PRO TV - 5,5%.

Meciuri tari in sferturile UEFA Ieri a avut loc, la Glasgow, si tragerea la sorti a meciurilor din sferturile de finala ale competitiei. Sortii au decis urmatoarele patru partide: AZ Alkmaar - Werder Bremen, Bayer Leverkusen - Osasuna, Sevilla - Tottenham, Espanyol - Benfica. Meciurile se vor disputa in sistem tur-retur, pe 5 si 12 aprilie. Invingatoarele din primul si al patrulea sfert se vor intilni in prima semifinala, iar cele din sfertul al doilea si al treilea se vor duela pentru celalalt loc in finala. Semifinalele vor avea loc pe 26 aprilie si pe 3 mai, iar finala pe 16 mai.