Pilotul Robert Muresan a furat startul in Grand Prix-ul Qatarului, iar apoi a fost oprit la standuri din cauza problemelor tehnice.

Contactul lui Robert Muresan cu sezonul 2007 al CM de motociclism a fost atit de emotionant incit tinarul pilot roman a plecat in cursa cu citeva miimi de secunda inainte de startul oficial al Grand Prix-ul Qatarului, desfasurat pe circuitul Losail. Greseala a fost penalizata cu o trecere pe la boxe, efectuata dupa parcurgerea a trei tururi de circuit, moment in care team managerul Ajo Motorsport a decis retragerea din cursa a lui Muresan, din cauza problemelor tehnice ale motocicletei.

Probleme la carburator

Investigatiile facute ca urmare a inrautatirii timpilor pe tur au descoperit ca de vina este carburatorul, insa nu s-a mai putut face nimic pentru remedierea in timp util a situatiei. Abandonul nu l-a descurajat pe Roby, care avea sa spuna: „In ciuda problemelor tehnice aparute in cursa, pot spune ca am inceput cu dreptul acest prim sezon. Pentru un incepator, timpii din calificari au fost buni si asta mi-a dovedit ca pot termina o cursa in primii 20, chiar si pe circuitele unde nu am mai concurat pina anul acesta. Sper ca peste doua saptamini, la Jerez, sa nu mai intimpinam pro-bleme de setare, cum a fost in Qatar".

Rossi a fost al doilea

La clasa romanului, 125 cmc, cursa a fost cistigata de spaniolul Hector Faubel, care l-a intrecut cu 33 de sutimi pe ungurul Gabor Talmacsi, cel care a plecat din pole-position. La clasa regina, MotoGP, a cistigat australianul Casey Stoner (Ducati), care e la al doilea sezon si prima victorie in aceasta categorie. Vicecampion mondial in 2005, la 250 cmc, Stoner a rezistat in Qatar atacurilor septuplului campion mondial, Valentino Rossi, care a terminat cursa al doilea, in fata lui Dani Pedrosa, principalul sau rival la titlul mondial din acest an. Cam-pionul en titre, americanul Nicky Hayden, a fost abia al optulea. Urmatoarea etapa a CM de motociclism, Grand Prix-ul Spaniei, se va desfasura pe 25 martie.