Formatia din Ghencea nu se va putea intilni cu Rapid decit in finala competitiei, ambele fiind cap de serie la tragerea la sorti pentru stabilirea semifinalelor.

Steaua a devenit a patra semifinalista a Cupei Romaniei - Timisoreana, dupa Pandurii Tirgu-Jiu, Poli Timisoara si Rapid. Jocul maladiv al ros-albastrilor din debutul sezonului a fost combatut cu o cura de spectacol timp de 120 de minute, insuficiente pentru a stabili cistigatoarea. Gratie inspiratiei portarului Andrey (foto), care a aparat o lovitura de pedeapsa, bucurestenii s-au impus cu 8-7 la penalty-uri in fata Otelului Galati, dupa ce, pe rind, timpul regulamentar s-a incheiat nedecis, 2-2, iar la capatul celor doua reprize de prelungiri scorul devenise 3-3. Pe fondul unei crize mocnite in rindul Stelei, Otelul a preluat initiativa, deschizind scorul in minutul 21, prin coreeanul Kim. Repriza a doua le-a revenit ros-albastrilor, care au intors la 2-1 prin Nicolita si Bostina, din penalty. Acelasi „procedeu" i-a ajutat pe galateni sa intre in prelungiri, Daniel Stan marcind in al patrulea minut de prelungiri. Suspansul nu si-a epuizat energiile nici in cele 30 de minute suplimentare, cind dunareanul Boghiu parea ca a decis meciul, dar a fost contrazis de Ovidiu Petre. Gado a tras lozul necistigator la loteria penalty-urilor si le-a permis stelistilor sa mearga in semifinale.

Oli contraataca

Victoria l-a descatusat pe antrenorul Cosmin Olaroiu, al carui post putea fi amenintat de o eventuala infringere in meciul disputat la Constanta. „Nu este nici o presiune pe mine in acest moment. Atentia este asupra noastra, chiar daca alte echipe joaca mai slab decit noi. Cei care vorbesc sint oameni care nu au facut nimic in viata, asa ca nu am cum sa simt o presiune asupra mea. Am reusit o calificare in semifinalele Cupei UEFA, am adunat 5 puncte in Liga Campionilor, am cistigat campionatul si Supercupa Romaniei si acestea sint performante pe care cu greu cineva le poate egala", a contraatacat antrenorul Stelei.

Grigoras isi felicita echipa

Tehnicianul formatiei care a generat si a mentinut tempoul partidei, Petre Grigoras, a evidentiat jocul echipei, in defavoarea scorului. „Sint dezamagit doar de rezultat. Nu a fost sa fie, daca eram mai pragmatici, puteam transa in primele 90 de minute acest meci. Am ratat mult, iar o echipa ca Steaua nu te iarta. Ma bucur enorm ca am demonstrat ca jucam cu adevarat fotbal si nu cred ca Steaua a fost mai buna decit noi. Pot sa spun cu mina pe inima ca sint mindru de aceasta echipa", a punctat Grigoras. Conform regulamentului competitiei, Steaua si Rapid nu se vor putea intilni in semifinale, fiind capi de serie la tragerea la sorti. In cazul in care doar una dintre acestea ajunge in finala, Poli Timisoara ori Pandurii ar avea un loc aproape asigurat in Cupa UEFA.

Galeria Stelei are sef tot dupa gratii Membrii retelei criminale cunoscute sub numele de „gruparea sportivilor", cu exceptia sefului galeriei echipe de fotbal Steaua, Gheorghe Mustata, au fost pusi, in libertate, ieri, de instanta Curtii de Apel Bucuresti. Ancheta in acest caz a fost declansata inca din septembrie 2006 ca urmare a unor informatii potrivit careia pe raza municipiului Bucuresti a fost initiata o grupare infractionala in anturajul fratilor Camataru care actiona in mod coordonat in scopul comiterii de infractiuni grave specifice criminalitatii organizate - santaje sub forma taxelor de protectie, tentative de omor, tilharii, vatamari corporale „la comanda", recuperarea de datorii reale sau pretinse, ultraj contra bunelor moravuri si tulburarea linistii publice, violare de domiciliu etc. -, obtinind astfel beneficii materiale si financiare.