Directorul SRI, George Maior, le-a spus, marti, parlamentarilor din Comisia SRI, ca nu poate raspunde de ce Serviciul nu a informat Parlamentul si Guvernul pe aspectele sesizate cu privire la problemele contractului Petrom, au declarat, pentru Mediafax, surse parlamentare.
Sursele citate au afirmat ca, la intalnirea de aproape trei ore dintre George Maior si parlamentarii din Comisia SRI, au existat o serie de momente tensionate, pentru ca directorul SRI nu a raspuns anumitor intrebari. Potrivit surselor, Maior a prezentat comisiei parlamentare rapoartele secrete privind privatizarea Petrom si Tinutul Secuiesc. In cazul Tinutului Secuiesc, Maior a spus ca va prezenta un raport in jurul datei de 21 martie, pentru a nu pune in pericol anumite operatiuni pe care SRI le are in desfasurare in acest moment, au mai spus sursele citate. Acestea au aratat ca SRI a intocmit un document „foarte amplu“ pe cazul Petrom, iar informarea nesecreta, desi mult mai redusa cantitativ, nu s-a putut face intr-o saptamana.
Despre autor:
Sursa: Gardianul
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Horoscop bani săptămâna 8-14 iunie: Venus în Rac îți deschide portofelul!...
Sursa: garbo.ro
-
Alexandra Stan, mărturisire emoționantă despre afecțiunea de care suferă: Nu...
Sursa: kudika.ro
9AM recomanda:
Urmareste-ne si pe Facebook
TI-A PLACUT ACEST ARTICOL?
Aboneaza-te la 9AM pentru a primi articole similare.