Cu un singur sut pe spatiul portii in 90 de minute, Poli nu putea sa emita pretentii in fata unui Rapid montat si decis, intr-o lupta inegala de la un capat la altul. Declaratiile sforaitoare din intersezon n-au avut acoperire pe teren, acolo unde gi
Cu un singur sut pe spatiul portii in 90 de minute, Poli nu putea sa emita pretentii in fata unui Rapid montat si decis, intr-o lupta inegala de la un capat la altul. Declaratiile sforaitoare din intersezon n-au avut acoperire pe teren, acolo unde giulestenii au facut legea, permitandu-si, in afara celor doua goluri, sa rateze multe alte ocazii si sa faca spectacol. Echipa lui Razvan Lucescu a venit la un punct in spatele Stelei, in timp ce Poli asteapta etapa viitoare pe Dinamo cu o presiune fantastica din partea conducerii si a suporterilor. Dupa jocul de duminica seara este cert ca banatenii si-au fixat obiective prea inalte fata de ce pot
in acest moment.
"Baietii au dat totul si le multumesc pentru aceasta daruire. A fost un joc pe care l-am controlat in totalitate si cred ca scorul putea fi mult mai mare. Am intalnit un adversar puternic, care are in componenta multi jucatori de valoare. Nu mai simtim frigul (n.r. meciul s-a jucat la minus sapte grade), aceasta victorie ne-a incalzit inimile", a declarat la finalul intalnirii Razvan Lucescu, extrem de satisfacut de debutul cu dreptul al echipei sale in 2007. Tehnicianul a refuzat sa comenteze eliminarea din minutul 87 a lui Karamian, dupa ce l-a lovit pe arbitrul Coltescu cu mingea, dupa ce acesta fluierase oprirea jocului. "Karamian e acum la Timisoara, iar eu nu vorbesc despre altii", a spus, oarecum satisfacut, Lucescu. Armeanul, la prima aparitie oficiala pentru Poli, a avut o prestatie modesta, fiind aproape complet anihilat de Badoi, semn ca giulestenii au avut dreptate cand au refuzat sa-i asigure un salariu de 300.000 de euro pentru a-l pastra in lot. "Urmeaza o saptamana importanta, cu meciul de miercuri din Cupa (n.r. cu FC Arges), un joc care pe care. Noi ne-am propus sa mergem cat mai departe in Cupa Romaniei", a mai spus Lucescu. Omul meciului a fost, fara indoiala, Ianis Zicu (foto), atacantul care a pasat excelent pentru Moldovan la faza in care Rapidul a obtinut penalty-ul transformat de Badoi, si a punctat pentru 2-0 cu un sut frumos din careu. In plus, Zicu a creat alte cateva faze in care a imbinat spectaculozitatea cu eficienta, fiind aclamat de galeria giulesteana, aceeasi care il admonesta in turul campionatului pentru ratarile sale incredibile.