Steaua aterizeaza din Spania direct la Oradea pentru meciul cu UTA din prima etapa a ultimei parti a Ligii I. Daca primavara europeana s-a terminat prematur, s-a dat startul campionatului intern. Dupa trei luni de inactivitate, oficialii forurilor interne au asteptat zapada pentru a fluiera inceputul returului, de pilda, zapada care a cazut zilele acestea in Moldova acoperind cu un strat de 40 de centimetri stadionul din Iasi. A doua parte a competitiei, in format restrins dupa ce primele doua runde s-au disputat la finalul anului trecut, declanseaza mari orgolii, miza principala constituind-o pozitia secunda a clasamentului. In conditiile in care Dinamo a pierdut partial contactul cu plutonul, Steaua, Rapid, CFR Cluj si Poli Timisoara isi pun in joc toate resursele pentru premiul garantat de 5,5 milioane de euro, „decernat" de UEFA pentru accederea in grupele Ligii Campionilor. La polul opus, lupta pentru evitarea retrogradarii se duce pe patru fronturi, pina in acest moment Ceahlaul, FC Arges, Jiul si FC National duelindu-se pentru supravietuire.

Orgolii oltenesti

Prima finala pentru un loc de Liga Campionilor este programata chiar miine, intre Rapid si Poli Timisoara. „Ii batem oriunde", spuneau giulestenii in cor, ca reactie la decizia Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF) de a-i trimite pe rapidisti la Craiova sa-si ispaseasca etapa de suspendare a terenului, desi acestia doreau la Brasov. Dupa un preludiu spumos de o saptamina, in care s-au acuzat reciproc, Rapid si Poli incearca sa inceapa noul an cu dreptul. Daca pe teren rivalitatea se disputa in doi, in tribune va intra in joc un al treilea - galeria Craiovei. Fanii olteni, obligati sa plateasca aproape dublu pe bilet fata de rapidisti, sint decisi sa se rafuiasca, miine, cu rivalii bucuresteni. „Chiar daca armeanul Karamian de la Timisoara ne-a aratat semne obscene, noi ii asteptam pe rapidisti, cum fac ei cind jucam in Bucuresti. Ne respectam blazonul", spune un suporter oltean. Desi suporterii sint despartiti in tribune de sectoare goale, Jandarmeria a luat masuri sporite de securitate. 300 de jandarmi vor fi detasati la stadion si vor imparti amenzi intre 500 si 6.000 de lei in cazul incidentelor.

Mititelu jura ca va fi onest

Principalele contracandidate ale celor doua echipe la locul doi, Steaua si CFR Cluj, au parte de un inceput de sezon mai linistit. Ros-albastrii, a caror arena este si ea suspendata, se vor deplasa direct pe ruta Sevilla - Oradea, pentru meciul de miine cu UTA. Pe stelisti ii asteapta o arena recent renovata, special pentru meciul cu aradenii. Aflat in renovare de trei ani, stadionul din Oradea s-a schimbat la fata in doar o saptamina. Echipa cosmopolita a Ligii I joaca acasa astazi cu Ceahlaul Piatra Neamt, fiind decisa sa se lupte de la egal la egal cu granzii campionatului. Liderul campionatului, Dinamo, asteapta pina luni redebutul in Liga I, jucind contra Jiului Petrosani, o formatie care va veni cu un singur portar, din cauza interdictiei de transferuri. Desi casele de pariuri au scos din oferta meciul dintre FC Arges si Universitatea, patronul Adrian Mititelu se jura ca nu va fi blat, iar antrenorii celor doua formatii, Stefan Stoica, respectiv Dorinel Munteanu, dezmint cu tarie. Gazdele spera sa fie ajutate de public, ziarul fratilor Penescu publicind ieri un talon care le da posibilitatea localnicilor sa intre aproape gratis la meci, costul ziarului fiind de 2.000 de lei vechi, si sa plece cu aparatura electrocasnica, oferita in urma unei tombole.

Otelul a debutat spectaculos

Liga I a revenit spectaculos pe arene ieri, la Galati. Cinci goluri, doua penalty-uri, o fractura de rotula a lui Brujan si o eliminare in minutul 5 au fost atuurile unei partide dinamice, cistigate cu 3-2 de Otelul, in compania Unirii Urziceni. Trupa lui Dan Petrescu a rezistat aproape o repriza cu un om mai putin - Epaminonda a vazut cartonasul rosu -, dar a cedat in primul minut al partii secunde, in urma unui eurogol al lui Marius Baciu. Unirea a revenit insa spectaculos in 20 de minute, prin Daniel Munteanu, din penalty, si Cristi Constantin, dar nu a reusit insa sa reziste pina la final. Un nou penalty i-a permis lui Jula sa restabileasca egalitatea, iar Gabriel Paraschiv a pecetluit soarta partidei cu noua minute inainte de final, spre disperarea antrenorului Dan Petrescu, dezlantuit impotriva arbitrajului.