Extraordinar! Deci Saftoiu, ditamai seful SIE ar fi meritat sa primeasca teren pe daiboj, sa fie declarat fiul satului Soveja, fiind suspect ca a facut trafic de influenta pentru a moderniza cativa km de drum. Pe care drum, probabil, va circula cu girofaruri si motociclisti, alaturi de prefect si comisarul-sef, cand isi va vizita proprietatea. Dar pentru ceilalti locuitori ai comunei Soveja, cu adevarat "fiii satului", ce-a facut primarul? Le-a dat cumva teren gratis? Cand ei, saracii, presteaza zi de zi, pe bune, pentru comuna lor. Daca ar fi stiut de licitatie, multi dintre ei s-ar fi prezentat si ar fi oferit mai mult de 8 RON pe metru patrat. Si eu, probabil ca alaturi de mine vreo doua milioane de romani, as fi participat la licitatia asta sa "cumpar" teren in Soveja. Este, insa, evident ca terenul era pentru tripleta Saftoiu - Oprea - Serbanoiu. Este, din nou, evident ca Saftoiu, daca nu era distinsul sot al doamnei Saftoiu, consilier prezidential, nu prindea postul de sef al SIE cat ii haul si bargaul... Or, este pentru a treia oara evident ca din postura de simplu muritor, Claudiu Saftoiu nu pupa teren la 8 RON pe metru patrat in Soveja nici daca-l cara cu lopata. Ce-i si mai interesant e ca primarul Plesa declara cu nonsalanta ce abuz ar fi putut comite el, ridicandu-l pe Saftoiu in rang de "cetatean de onoare", postura in care sotul Adrianei ar fi putut primi teren gratis.
Ma-ntreb, acum, daca un Eminescu, un Caragiale, la vremea lor, sau ca sa fim mai actuali cu valorile neamului - si, de ce nu?! - mai populari, un Gica Hagi, un Ilie Nastase, ori o Nadie Comaneci au primit terenuri gratis? Daca nu, e grav. Ei sunt, cu adevarat, cetateni de onoare. Oriunde in Romania. Daca da, iar e grav. Inseamna ca Saftoiu face parte din galeria marilor romani... Chiar daca a trebuit sa plateasca 8 RON pe metru patrat pentru asta. Or, cat de mare e Saftoiu, cred ca s-a lamurit toata lumea la recenta si asa-zisa "criza a ostaticilor".
Despre autor:
Sursa: Ziua
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Horoscop bani săptămâna 8-14 iunie: Venus în Rac îți deschide portofelul!...
Sursa: garbo.ro
-
Adelina Pestrițu, scandal uriaș chiar de ziua fiicei sale. Un șofer Uber a...
Sursa: kudika.ro