Braziliei nu-i prieste in Europa si, dupa esecul de la CM 2006, sud-americanii au pierdut la Londra, cu 0-2, in fata fostului lor antrenor, Scolari.

Cele doua Selešao ale lumii fotbalului, apartinind Europei si Americii de Sud, s-au intilnit pe stadionul lui Arsenal Londra, in cea de-a doua partida amicala din ultimii cinci ani. 60.000 de fani deliranti au urmarit duelul fratricid dintre selectionerii Luiz Felipe Scolari si Dunga, care s-a incheiat prost pentru ultimul, Brazilia incasind doua goluri in ultimele zece minute de la fosta stapina, Portugalia.

Din selectionata auriverde au lipsit Ronaldinho, Ronaldo si Robinho, dar aceasta nu este neaparat o explicatie a infringerii, inlocuitorii lor achitindu-se destul de bine de sarcini. De altfel, scorul final, 2-0 pentru lusitani, nu reflecta fizionomia jocului. Cel putin in prima repriza, doar paradele de exceptie ale portarului portughez Ricardo, la suturile lui Rafael Sobis sau Lucio, au facut ca sud-americanii sa nu inscrie.

Disputa s-a mai echilibrat in repriza secunda, iar diferenta au facut-o Simńo Sabrosa (min. 82) si Ricardo Carvalho (min. 89). A fost prima infringere a lui Dunga pe banca tehnica a Braziliei, in a sasea sa confruntare internationala. In alte meciuri, o dubla a lui Tomasson si un gol al lui Jensen i-au permis Danemarcei sa treaca de Australia (3-1), iar Ghana a surclasat Nigeria cu 4-1.