Chivu si Tamas au provocat penalty-uri, iar Mutu a luat un cartonas galben care il tine pe tusa la meciul cu Inter Milano.

Fundasul echipei AS Roma, Cristian Chivu (foto), a fost considerat cel mai slab jucator al saptaminii trecute in Italia, in urma unui sondaj de opinie efectuat de cotidianul „Gazzetta dello Sport".

Internationalul roman a primit 55,9 la suta din voturile celor 456 de persoane care au participat la sondaj, fiind urmat in aceasta ierarhie de fundasul formatiei Juventus Torino, Robert Kovaci (28,1 la suta), si de mijlocasul echipei Livorno, Carmine Coppola (16 la suta). Chivu a gresit flagrant in ultimul minut al meciului disputat de Roma la Messina (1-1), provocind, in prelungiri, penalty-ul din care gazdele au egalat, permitind lui Inter sa se detaseze la noua puncte in fruntea clasamentului din Serie A.

„Consider ca a fost penalty la interventia lui Chivu. Atacantul gazdelor a protejat foarte bine balonul cu corpul, iar Chivu a avut o interventie gresita. Daca nu ar fi atacat decisiv, balonul s-ar fi indreptat spre linia de fund si Di Napoli nu mai putea face nimic", a declarat antrenorul Spalletti.

Tamas e dur

In Spania, Atletico Madrid a invins cu 3-1 pe terenul formatiei lui Gabi Tamas, Celta Vigo. Romanul l-a faultat in careu pe Fernando Torres in minutul 12, faza din care s-a deschis scorul. Mai mult, in minutul 54 Torres a trecut din nou lejer de fundasul tricolor, pasind decisiv pentru marcarea celui de-al treilea gol al madrilenilor.

Revenind in Italia, Adrian Mutu a primit, in medie, nota 5 pentru prestatia sa din remiza obtinuta de Fiorentina, 0-0, in deplasarea de la Sampdoria. Capitanul nationalei a fost sanctionat in special pentru cartonasul galben incasat in prelungiri, al patrulea in acest sezon, care l-a trimis in tribune la meciul cu liderul Inter Milano, primul sau club din Italia, programat la sfirsitul acestei saptamini.

Mutu a facut hent

„Jumatate de punct in minus pentru acea tentativa stupida de a inscrie cu mina, care il va costa meciul cu Inter", a scris Datasport, in timp ce violanews.com a notat: „Nu numai ca nu s-a vazut mult, dar a primit si un avertisment prostesc, care il va obliga sa rateze partida cu Inter".