"Bursucul" continua razboiul cu arbitrii
La finalul meciului Unirea Urziceni - CFR Cluj, 0-0, antrenorul gazdelor, Dan Petrescu, a atacat iarasi arbitrajul, afirmand ca echipa sa este dezavantajata pentru a fi satisfacute anumite interese. "Bursucul" a reclamat neacordarea unei lovituri de la 11 metri in prima repriza, insa a concluzionat totusi ca partida a fost una echilibrata. De cealalta parte, tehnicianul celor de la Cluj, italianul Cristiano Bergodi, a opinat ca formatia sa a evoluat multumitor si ca ar fi putut obtine toate cele trei puncte la Urziceni daca s-ar fi lovit din nou de ineficacitatea propriilor atacanti. Totodata, Bergodi s-a aratat satisfacut de evolutia tanarului mijlocas Ciprian Deac, debutant la CFR, spunand ca e convins ca se va putea baza mai mult pe el in restul etapelor din Liga I. (C.D.)
UCM Resita in sferturile Challenge Cup
Handbalistii de la UCM Resita s-au calificat in sferturile de finala ale Challenge Cup, desi au fost invinsi, sambata, in deplasare, de incomoda grupare croata Osijek Elektromodul, cu scorul de 33-26 (16-13). Cum in meciul tur din optimile de finala ale intrecerii continentale echipa pregatita de Aihan Omer a castigat, pe teren propriu, cu 28-21, reprezentanta noastra a acces in sferturile de finala gratie numarului mai mare de goluri din deplasare, scorul general fiind de 54-54. Astfel, maine, la Viena, UCM Resita va fi prezenta in urnele EHF, urmand ca in jurul orelor pranzului sa afle adversarul pe care-l va intalni in dubla mansa la inceputul anului viitor. (T. RIST)
Bronz continental pentru atleti
Atleta Ancuta Bobocel a castigat, ieri, in Italia, medalia de bronz la Campionatele Europene de cross-country, la categoria junioare, fiind cronometrata in 12:51, performanta ei ajutand si echipa Romaniei sa incheie competitia pe locul trei. Din team-ul nostru au mai facut parte Andreea David (13:28), Cristiana Frumuz (13:45), Daniela Donisa (13:54) si Roxana Birca (14:14). In proba individuala, s-a impus britanica Stephanie Twell (12:33), urmata de norvegiana Karloine Grovdal (12:38). In acelasi timp, la juniori, Ciprian Suhanea (17:06) s-a urcat tot pe cea de-a treia treapta a podiumului de premiere, echipa Romaniei clasandu-se pe pozitia a opta. (C.V)