S-au cam dus vremurile in care meciurile dintre Dinamo si Ceahlaul erau unele cu final usor de anticipat, iar asta nu pentru ca pe conducatorii celor doua echipe i-ar fi podidit instantaneu onestitatea
Diferenta, evidenta, dintre cele doua echi
Diferenta, evidenta, dintre cele doua echipe s-a vazut indeosebi in prima repriza, cand dinamovistii, in ciuda oboselii acumulate dupa deplasarea si meciul de la Bruges, au controlat mai mult si mai bine jocul, confectionandu-si cateva bune ocazii de gol ce aveau sa fie irosite de Catalin Munteanu, Dennnis Serban, Claudiu Niculescu sau Danciulescu (foarfeca de mare efect in minutul 44), rastimp in care oaspetii de la Piatra Neamt n-au replicat decat prin cateva contraatacuri frivole, indeosebi prin Radu Doicaru, dar mai toate zadarnicite in preajma careului de 16 metri. Primul sfert al partii secunde incepe cu doua ocazii monumentale ale formatiei din Moldova ratate de Rusmir si Doicaru intr-un interval de doar un minut, pentru ca la doar cateva clipe dupa aceea Danciulescu sa inscrie superb pe langa portarul Covrig dupa o pasa de exceptie a lui Dennis Serban. Dupa acest soc, cei de la Ceahlaul au parut extrem de descumpaniti, nereusind sa construiasca la fel de rapid si indarjit ca la adapostul acelui 0-0 de mai devreme, desi s-au cam straduit. Drpet consecinta, alb-rosii, care s-au vazut astfel in elementul lor, acela de a profita de ezitarile unei echipe boeme si descumpanite, si-au creat mai multe culoare catre buturile lui Covrig, inscriind pentru 2-0 abia in minutele de prelungiri ale intalnirii prin Ionel Ganea, introdus dupa pauza, care a trimis in plasa portii Ceahlaului dupa o pasa cu calcaiul primita de la Claudiu Niculescu, mana moarta de pana atunci din ofensiva "cainilor".