Dupa o pauza de 17 ani, alb-rosiii mai au nevoie de un punct pentru a juca din nou in primavara europeana.

Un egal intre Besiktas si Bruges, miercuri, la Istanbul, si Dinamo ar fi deja calificata in saisprezecimile Cupei UEFA. S-a ajuns la aceasta posibilitate confortabila pentru „ciini" deoarece jucatorii antrenati de Mircea Rednic au ramas neinvinsi dupa doua meciuri jucate in grupa B, ultima deplasare, din Belgia, incheindu-se la egalitate, 1-1. Alb-rosiii nu se pot plinge ca nu au avut noroc in aceasta toamna europeana, iar dupa ce au scapat de avalansa de ocazii avute la Bucuresti de Besiktas, la Bruges au fost salvati in doua rinduri de bara laterala, mingea izbindu-se apoi de portarul Gaev.

Romanii au fost mai tehnici

Dinamo a jucat totusi mai bine decit a facut-o cu turcii si, in multe rinduri, a dat senzatia ca meciul se afla la discretia sa, desi belgienii s-au declarat frustrati de scor. „FC Bruges a jucat bine in prima repriza, dar a fost nevoita sa mearga la vestiare cu un gol in defavoarea sa. A fost nemeritat. Dupa minutul 30, Dinamo si-a inceput treaba. O greseala defensiva a lui Priske a fost pedepsita fara mila. Cristea a fost liber pe partea stinga, i-a pasat mingea lui Niculescu, care nu

i-a lasat nici o sansa lui Stijnen", a scris site-ul lui FC Bruges, dar ziarul „La Libre Belgique" a fost ceva mai echilibrat in analiza: „FC Bruges va trebui sa cistige meciul cu Besiktas pentru a pastra sanse de calificare in primavara europeana. Desi a jucat bine, totusi a intilnit un adversar ale carui centrari au fost mai precise. Dinamo a jucat bine, avind o tehnica mai buna".

Bruges e aproape eliminata

Cum in cealalta partida a grupei B Tottenham a obtinut a treia victorie (1-0 cu Bayer Leverkusen) in tot atitea jocuri disputate, Dinamo se afla pe pozitia secunda a clasamentului, dupa englezi, care sint deja calificati, dar au doua puncte inaintea ocupantei locului trei, FC Bruges, care are si un joc mai mult disputat. Pentru cele doua locuri calificante ramase neocupate se lupta patru formatii, Dinamo urmind sa obtina unul dintre ele inca de miercuri, in cazul in care va invinge pe Bayer Leverkusen, in Stefan cel Mare.

Pe de alta parte, „ciinii" ar ajunge matematic in optimi si daca Bruges si Besiktas se vor neutraliza miercuri, pe stadionul Inonu. Belgienii ar incheia grupa cu trei puncte si ar fi eliminati, iar turcii ar acumula maximum 4 puncte (daca ar bate in ultima etapa), situatie in care ar ramine oricum inferiori romanilor, ei pierzind acum doua saptamini, la Bucuresti.