Giulestenii au terminat la egalitate, 1-1 cu Mlada Boleslav, accederea in saisprezecimile Cupei UEFA depinzind de ultimul meci de la Atena.

Judecind dupa numele formatiilor care au pierdut in Giulesti in ultimul timp – Feyenoord, Hamburg, Hertha –, cehii de la Mlada Boleslav pareau vestitorii primaverii europene. Campania de promovare a formatiei necunoscute pina in acest an pe continent, inceputa cu Olympique Marseilles in preliminarii,

n-a prins in rindul rapidistilor, dar s-a resimtit in prima repriza a meciului de joi seara. Faptul ca proportiile scorului au fost limitate la pauza a fost doar meritul portarului Dani Coman, providential in cel putin patru faze, lamentabil totusi la golul reusit de Rajnoch in minutul 42. In repriza secunda, impresia a fost ca jucatorii n-au schimbat portile, ci tricourile. Piesa a fost aceeasi, distributia s-a inversat. Giulestenii si-au intrat mai bine in rol, au restabilit rapid egalitatea, prin Marius Constantin (min. 50), dar treptat au inceput sa stilceasca replicile in momentele-cheie. Pina la stagiunea de primavara, ramine o ultima reprezentatie, la Atena, decisiva pentru cariera europeana a Rapidului.

Copos uraste fotbalul

„Fotbalul este un hiat, din pacate, si as putea sa spun ca-l urasc. Au fost doua reprize distincte, prima a lui Mlada, a doua categoric a Rapidului. Ne-am creat sase ocazii si nu au vrut Dumnezu si Zicu, in ultimul minut, sa inscrie. Sintem condamnati sa cistigam la Atena. Asta este viata. Jucatorii s-au daruit. Nu pot sa le reprosez absolut nimic. Asta este viata si trebuie luata asa cum este. Unii jucatori nu dorm o noapte intreaga dupa un astfel de meci. Asa cum nici eu nu o

s-o fac", a fost reactia patronului George Copos, extrem de afectat de perspectiva ca Rapidul sa paraseasca mult mai repede competitia decit s-ar fi asteptat. Mai echilibrat a fost insa mijlocasul Costin Lazar: „Am facut o a doua repriza extraordinara si, cu putin noroc, am fi cistigat. Daca stam sa gindim la rece este un rezultat echitabil. La Atena vom juca sub o presiune fantastica, dar trebuie sa cistigam".

PSG, la pamint

Surpriza inregistrata de Mlada in Giulesti a palit in comparatie cu partida din capitala Frantei, Paris Saint-Germain fiind invinsa de Hapoel Tel Aviv cu 2-4. Socul infringerii a generat conflicte intre suporterii celor doua formatii. In urma altercatiilor, un politist a ucis un fan al francezilor si a ranit grav un altul. Potrivit pozitiei oficiale a fortelor de ordine din Hexagon, politistul a fost in legitima aparare, incercind sa protejeze un suporter al oaspetilor, care fusese ranit de fanii lui PSG.