Rapid asteapta ultimul meci al sau in grupa G pentru a sti daca trece sau nu mai departe in Cupa UEFA.

Prima repriza a facut ca declaratiile rapidistilor de dinainte de meci sa alunece spre ridicol. Mlada, venita ca outsider in Giulesti, a jucat incintator o jumatate de meci si a atacat poarta lui Coman cu mingi pornite indeosebi de pe banda stinga a apararii rapidiste. Portarul Rapidului si-a salvat echipa o data, dupa ce Kulic si Vakulec ratasera incredibil din apropiere. Spre finalul primei jumatati de meci cehii au inscris meritat, dupa o gafa a lui Coman, care i-a permis lui Rajnoch (42) sa inscrie cu capul. Gresise la acea faza si Marius Constantin, dar fundasul central s-a recompensat imperial in minutul 52: sut superb, la vinclu, care a adus egalarea dupa o faza nascuta din insistenta si tehnica lui Karamian. Mlada a avut o zvicnire in minutul 62, dupa care Rapidul si-a anihilat adversarul. Zicu a reusit sa marcheze, dar golul lui a fost anulat pentru hent, decizie hazardata a arbitrului austriac. Sarabanda ratarilor a continuat: Karamian, Moldovan si din nou Zicu au ratat incredibil, ultimul chiar cu citeva zeci de secunde inainte de final. S-a terminat 1-1 si Rapid pierde o imensa ocazie de a se califica in 16-imi.

Geoana l-a sprijinit pe Copos

Vechi sustinator al Rapidului, Mircea Geoana a fost prezent in tribunele Giulestiului la aceasta partida. Seful PSD a stat linga George Copos si a parut sa se afle in relatii foarte bune cu fostul vicepremier. Pe linga suportul politicienilor, Rapid a apelat si la sprijinul divin. Cu putine minute inainte de debutul partidei, poarta la care a egalat Marius Constantin a fost stropita cu apa sfintita.

"Arbitrajul a fost o mizerie"

Razvan Lucescu a venit la conferinta de presa negru de suparare. "Consider acest rezultat injust, chiar daca si ei au jucat bine o repriza. Mergem la Atena sa cistigam. Acum inca depindem doar de noi, iar Rapid joaca bine in deplasare", a spus antrenorul Rapidului. Pentru a trece de faza grupelor, Rapid trebuie sa invinga la Atena, joia viitoare. Jean Valvis, om de afaceri nascut in Grecia si actionar in Giulesti, a declarat dupa meci ca nu va tine cu Panathinaikos, ci cu baietii lui Razvan Lucescu. "S-au daruit, dar din pacate nu au reusit sa invinga. Sa speram ca va fi mai bine in ultimul meci, desi ar fi fost mai bine ca ambele echipe sa fie calificate la ora jocului", a spus Valvis. Antrenorul cehilor, Dusan Uhrin, a fost multumit: "Rezultatul este echitabil, fiecare echipa a dominat cite o repriza. Finalul a apartinut romanilor, dar ar fi fost nedrept ca ei sa cistige".

Dezastru la Paris! Hapoel Tel Aviv a reusit ieri-noapte sa invinga la Paris, 2-4 cu PSG, si a reconfigurat sansele fiecareia din grupa de a merge mai departe. Mlada si PSG par scoase din cursa, daca Rapid invinge la Atena in meciul pe care il va disputa joia viitoare, zi in care se mai joaca si Mlada-PSG. In ultima runda a grupei Rapid sta, iar PSG joaca acasa cu Panathinaikos, in vreme ce Hapoel intilneste pe Mlada. Clasamentul grupei este urmatorul: 1. Panathinaikos 6p, 2. Hapoel 4p, 3. Rapid 3p, 4. Mlada 1p, 5. PSG 1p.