Meciul Petrolul Ploiesti - Prefab 05 Modelu, disputat la Mogosoaia pe 3 noiembrie, in etapa a 14-a a Seriei I a Ligii a II-a, a fost omologat cu scorul de 3-0 pentru gazde de catre Comisia de Disciplina, deoarece echipa oaspete s-a retras de pe te
Meciul Petrolul Ploiesti - Prefab 05 Modelu, disputat la Mogosoaia pe 3 noiembrie, in etapa a 14-a a Seriei I a Ligii a II-a, a fost omologat cu scorul de 3-0 pentru gazde de catre Comisia de Disciplina, deoarece echipa oaspete s-a retras de pe teren inainte de fluierul final, la scorul de 3-2. De asemenea, Dumitru Dumitriu, director tehnic al lui Prefab, a fost suspendat pentru trei etape
si amendat cu 3000 RON.
FRF informeaza ca Prefab a fost penalizata financiar cu suma de 6000 RON, iar directorul tehnic al echipei oaspete, Dumitru Dumitriu, a fost sanctionat cu o suspendare de trei etape si cu o amenda de 3000 RON deoarece le-a cerut jucatorilor sa iasa de pe teren. De asemenea, Petrolul Ploiesti a primit avertisment si o penalitate de 4000 RON pentru deficiente organizatorice (patrunderea in teren a unor persoane neautorizate). Dumitru a decis sa scoata echipa de pe teren la finalul meciului cu Petrolul, nemultumit ca arbitrul intalnirii nu a dictat fault la portar in faza din care echipa ploiesteana a inscris golul victoriei. Petrolul a marcat golul de 3-2 in al treilea minut (ultimul) al prelungirilor, faza la care oaspetii au reclamat un fault la portar. Imediat, Dumitru, care nu a stat pe banca tehnica la acest meci, le-a cerut jucatorilor sa paraseasca terenul. Arbitrul intalnirii, Horea Abrudan, a asteptat cateva minute, cu mingea la mijlocul terenului, in vederea reluarii partidei, insa jucatorii formatiei oaspete nu au mai intrat pe teren. Abrudan a fluierat apoi finalul meciului. Nemultumiti de situatie, jucatorii de la Prefab au vandalizat vestiarul oaspetilor, fiind sparta usa de la intrare. (MIG)