Mircea Lucescu, antrenorul lui Sahtar Donetk, a fost suspendat trei meciuri si amendat cu 7000 de dolari in urma incidentelor ce au avut loc la derby-ul cu Dinamo Kiev, desfasurat saptamana trecuta.
Lucescu a primit sanctiunea maxima pre
Lucescu a primit sanctiunea maxima prevazuta in regulament dupa ce a patruns pe teren in cursul meciului cu marea rivala si a acuzat conducerea federatiei din Ucraina ca actioneaza in mod sistematic impotriva echipei sale. Meciul din etapa a 13-a dintre Dinamo si Sahtar, scor 1-0, a fost marcat de o serie de incidente. Cigrinski (Sahtar) a fost eliminat in minutul 42 de arbitrul portughez Paolo Costa. Lucescu a protestat vehement si a fost trimis in tribuna in minutul 45. Lucescu a refuzat initial sa paraseasca banca tehnica, insa dupa doua minute de discutii cu arbitrul si-a aruncat caciula si apoi a parasit terenul, aplaudand ironic. Vicepresedintele lui Sahtar, Boris Kolesnikov, a precizat ca gruparea din Donetk nu are incredere in presedintele federatiei, Grigori Surkis, al carui frate, Igor, este patronul lui Dinamo. "Declaratiile facute de Lucescu sunt complet democratice. In esenta, antrenorul a fost adus la disperare de federatia noastra de fotbal. Odata ce Surkis paraseste conducerea federatiei, toate problemele se vor rezolva", a precizat Kolesnikov pe site-ul oficial al lui Sahtar. Grigori Surkis a respins acuzatiile care i-au fost aduse, precizand ca, pe durata presedintiei sale, Sahtar a cucerit de trei ori titlul de campioana a Ucrainei. (MIG)