Premierul ungar Ferenc Gyurcsany (foto) va cere un vot de incredere in Parlament, dupa infrangerea categorica a partidului sau in alegerile locale care au avut loc duminica si dupa apelul facut de presedintele ungar catre legsislativ, pentru a-l indeparta de la conducerea guvernului, relateaza Reuters. O sursa apropiata prim-ministrului a declarat ca Gyurcsany si-a asigurat sprijinul din partea coalitiei sale de guvernare, care detine 210 din cele 366 de locuri din Parlament. „In timpul consultarilor care au avut loc astazi (n.r. - luni), partidele din coalitie l-au asigurat pe premier de sprijinul lor. Votul din Parlament va fi o confirmare a sustinerii programului economic al guvernului, dar si a persoanei lui Gyurcsany“, a sustinut sursa, preluata de Reuters. Ministrul de finante Janos Veres a declarat ca Parlamentul va vota la sfårsitul acestei saptamåni.
In ciuda infrangerii suferite de Partidul Socialist al prim-ministrului Gyurcsany in alegerile locale de duminica, acesta a anuntat ca nu va demisiona. „Nu cred ca aceste alegeri pot fi un referendum asupra Guvernului, deoarece oamenii au ales liderii locali&ldqu o;, a declarat premierul ungar.
Critici dure de la Presedintie
Imediat dupa inchiderea urnelor, presedintele Laszlo Solyom a cerut demisia lui Gyurcsany, apreciind ca Ungaria este inca intr-o „criza morala“. Solyom a subliniat ca numai Parlamentul are puterea constitutionala pentru a rezolva criza. „Parlamentul decide persoana prim-ministrului. Parlamentul poate reface increderea sociala atat de necesara“, a afirmat seful statului ungar.
Despre autor:
Sursa: Gardianul
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Horoscop bani săptămâna 8-14 iunie: Venus în Rac îți deschide portofelul!...
Sursa: garbo.ro
-
Anamaria Prodan, o nouă bătălie câștigată în instanță. Reacție după verdictul...
Sursa: kudika.ro