Parca Rica Raducanu spunea ca Rapidul este cea mai atipica echipa din Romania. Desigur ca fostul portar n-a folosit cuvantul cu pricina, insa asta era ideea. Partida de aseara din Stefan cel Mare a inceput cum nu se putea mai bine pentru echipa din G
Parca Rica Raducanu spunea ca Rapidul este cea mai atipica echipa din Romania. Desigur ca fostul portar n-a folosit cuvantul cu pricina, insa asta era ideea. Partida de aseara din Stefan cel Mare a inceput cum nu se putea mai bine pentru echipa din Giulesti care a deschis scorul inca din primele minute ale partidei dupa o lovitura de la 11 metri transformata impecabil de Vali Badoi in urma unei interventii iresponsabile a lui Margaritescu in propriul careu asupra lui Ianis Zicu. De la acest incident din minutul 3 de care oaspetii de sub Grant au parut extrem de surprinsi lucrurile s-au derulat cam dupa tipicul precedentului derby, cel cu Steaua, cand rapidistii se vazusera iarasi in posesia unui avantaj pe care n-au stiut sa si-l dramuiasca pana la final. Se poate spune ca pana la finalul primei reprize s-a putut asista la un meci poate nu foarte spectaculos, insa la unul mult peste media campionatului astuia garbovit de scandaluri si nimicnicie, in care jucatorii lui Razvan Lucescu au irosit amintitul ragaz de timp printr-o abordare aproape provinciala a meciului, incercand sa-i pacaleasca legile nescrise plin plimbari enervante ale mingii la mijlocul terenului sau prin enervante trageri de timp. Repriza secunda a inceput printr-o faza la care s-ar fi putut decide soarta intalnirii, Radu Stefan impiedicandu-l mai mult decat evident pe rapidistul Buga sa joace o minge in careul dinamovist, incident ignorat de arbitrul maghiar Viktor Kassai. Insa nu in asta s-a aflat cheia partidei - una absolut pe drept castigata de Dinamo -, ci in schimbarile pe care le-au facut cei doi antrenori in ultima jumatate de ora. Primul a plusat Rednic introducandu-l pe golgeterul la zi al campionatului Ionel Ganea si, printre altele, un atacant pe care inca il si-l mai aminteste aproape intreaga Europa. In replica, baiatul lui Mircea Lucescu il scoate pe lenesul, insolentul, dar imprevizibilul Buga, in locul caruia il introduce pe puturosul si pomanagiul Griffiths. Prima consecinta? Ganea egaleaza aproape instantaneu. Fiul lui Il Luce nu se lasa insa si il zburataceste de pe teren pe Zicu, introducandu-l in locul acestuia pe anostul si destructivul N. Grigore. A doua consecinta? 2-1 pentru "caini", gol Ze Kalanga. Credeti ca la macar acest scor s-a potolit odrasla nea Mircea? Nici gand, pentru ca acesta schimba un fundas stanga cu altul, pe Karamian cu I. Stancu, asta cand deja scorul era de 3-1 in favoarea gazdelor. Poate ca din descrierea de mai sus s-ar putea intelege ca victoria dinamovista s-ar datora numai infantilitatilor lui Razvan Lucescu, lucru total neadevarat, intrucat alb-rosiii au aratat mai mult ca niciodata ca o echipa omogena, indarjita si determinata, lucruri care poate ar fi hotarat rezultatul derby-ului si fara implicarea progeniturii acelui Lucescu, singurul care conteaza. Cat despre arbitraj, cand labil, cand prea intransingent, nu ne pronuntam inca. Ne-a placut insa rezerva brigazii din Ungaria, romanul Alexandru Tudor. L-a prins prin bine respectiva postura. Ca rezerva sa stiti ca e destul de promitator!