Start perfect in grupe Campioana Romaniei, HCM Constanta, a debutat cu o victorie in grupa E a Ligii Campionilor, invingand cu 34-31 (14-16), la Ostrava, pe cehii de la Banik Karvina. Urmatorul meci va avea loc sambata, 7 octombrie, acasa, cu echi
Start perfect in grupe Campioana Romaniei, HCM Constanta, a debutat cu o victorie in grupa E a Ligii Campionilor, invingand cu 34-31 (14-16), la Ostrava, pe cehii de la Banik Karvina. Urmatorul meci va avea loc sambata, 7 octombrie, acasa, cu echipa daneza GOG Gudme. Alaturi de elevii lui Lucian Rasnita, in grupa se mai afla redutabila echipa germana THW Kiel si echipa daneza GOG, principalele favorite la ocuparea celor doua locuri calificante. REVENIRE. HCM a inceput extrem de slab partida cu Banik Karvina, echipa care ii invinsese pe constanteni in urma cu mai putin de o luna, intr-un turneu de pregatire. Dupa ce la pauza cehii conduceau cu doua goluri, romanii au pornit dezastruos repriza secunda. In minutul 34, Banik se distantase la sase goluri si se parea ca partida este incheiata. Scuturati din propria neputinta, constantenii au inceput o cursa nebuneasca de urmarire, incheiata in minutul 45, cand au si preluat pentru prima oara conducerea, 24-23. Avantajul a fost crescut si mentinut pana la final, cand HCM s-a impus lejer, gratie inventivitatii lui Stavrositu si preciziei sarbilor Dragicevici, Milinovici sau Smigici. SARBI. De altfel, legiunea din fosta Iugoslavie a fost cheia succesului pentru constanteni. Cu exceptia lui Adzici, folosit cu precadere pentru faza defensiva, ceilalti patru sarbi au punctat pe tabela de marcaj, pivotul Dragicevici fiind desemnat omul meciului de oficialii Federatiei Europene de Handbal. Pentru HCM au marcat Dragicevici (8), Milinovici (6), Smigici si Toma (cate 5), Kazici si Stavrositu (3), Saulescu (2), Muraru si Buricea cate un gol. De la cehi, cel mai prolific a fost Sobol, cu noua reusite. PRETENTIOS
""Avem, din pacate, aceasta problema, incepem slab partidele. Am jucat in deplasare, a fost primul meci din Liga Campionilor, iar emotiile au fost foarte mari. Important este ca am reusit o victorie de moral si ca acum avem mai multa incredere"" AVANCRONICA
""Meciul cu danezii de la GOG Gudme va fi unul foarte greu, deoarece intalnim un adversar foarte puternic, mult mai periculos decat cehii de la Banik Karvina"" - Marius Stavrositu, jucator HCM Constanta FAVORITI
""Prin aceasta victorie am devenit favoriti macar la obtinerea locului trei care ne asigura parcursul in Cupa Cupelor"" - Lucian Rasnita, antrenor principal HCM Constanta