Dinamo si-a atins primul obiectiv al acestui sezon, calificarea in grupele Cupei UEFA, misiune relativ usoara a "cainilor" dupa victoria cu
4-3 din prima mansa. Totusi, scorul de pe tabela nu arata realitatea din teren, fiindca echipa lui Redni
4-3 din prima mansa. Totusi, scorul de pe tabela nu arata realitatea din teren, fiindca echipa lui Rednic a fost pusa in multe momente in dificultate de modestul adversar. Este adevarat, in conditiile in care Claudiu Niculescu a deschis scorul in minutul 12, cu o lovitura libera impecabil executata, ceea ce a adus o si mai mare relaxare in tabara dinamovista. Grecii au replicat repede, dar golul corect marcat de Garpozis a fost anulat eronat de arbitrul Egorov la semnalizarea unuia dintre asistentii sai. Xanthi a continuat sa fie periculoasa pe durata intregii prime reprize, in timp ce dinamovistii, cu toti cei trei atacanti de clasa in teren din primul minut si cu folosirea lui Pulhac ca mijlocas stanga, nu a mai reusit sa puna mari probleme. Adrian Cristea a lamurit definitiv lucrurile imediat dupa pauza, cu un sut frumos din afara careului. Grecii au replicat din nou imediat, de data aceasta cu un gol valabil, reusit de Paviot la o gafa a lui Gaev. In final, Danciulescu a punctat pentru 3-1 si l-a servit pe Niculescu pentru 4-1, stabilind un scor dur pentru Xanthi, care duce pe Dinamo in grupe pentru al doilea an consecutiv. Ca si la meciul de acum doua saptamani din Grecia, "cainii rosii" au momente de joc, in special in faza ofensiva, extrem de bune si de eficace, insa exista si perioade de visare, pe care un adversar ceva mai puternic decat Xanthi le va specula cu siguranta in grupe. "Era normal sa castigam, la cate ocazii am avut. Sunt fericit pentru calificare", a comentat la final Ionel Danciulescu. Capitanul dinamovist i-a luat apararea lui Gaev, pentru gafa de la golul lui Xanthi. "Astfel de greseli se intampla, mai ales cand terenul era greu si mingea uda. Nu trebuie sa-l condamnam pe Gaev", a spus golgeterul dinamovist.
Claudiu Niculescu, autor a doua goluri in tur si al altor doua aseara, era si el multumit. "Ii dedicam victoria lui Giovanni Becali, care trece printr-o perioada mai dificila, fiind internat la Spitalul de Urgenta, si lui Cosmin Pascovici", a spus Niculescu. Atacantul a salutat perioada extrem de fasta pe care o traverseaza Dinamo. "N-am trait asa ceva de cand joc fotbal. In 15 meciuri sa avem 14 victorii si un singur egal", s-a minunat Niculescu de parcursul din acest sezon al "cainilor", afirmand apoi ca vrea adversari tari in grupe, "cu Ajax daca se poate". (B.G.)
DINAMO - XANTHI SKODA 4-1 (1-0), in tur 4-3
Au marcat: CL. NICULESCU (21, 82), AD. CRISTEA (47), DANCIULESCU (79) / PAVIOT (51)
Stadion: "Dinamo"; spectatori: 8000.
DINAMO: Gaev - Blay, L. Goian (46 Ad. Cristea), Moti, R. Stefan - D. Serban (46 C. Munteanu), Margaritescu, Pulhac - Danciulescu, Ganea (67 Ropotan) -
Cl. Niculescu. Antrenor: Mircea Rednic.
XANTHI: Malarz - Magradze, Labriakos, Paviot, Wisio - Baykara (61 Torosidis), Korsos, Mesera, Garpozis
(90+2 Kazakis) - Barkoglou (64 Manso), Vryzas.
Antrenor: Ioannis Ispirlidis.
Cartonase galbene: D. Serban (24), Blay (66) /