Poli Timisoara a calcat din nou stramb, pe terenul Otelului, echipa cu care se afla, conform clasamentului, in lupta pentru un loc de Cupa UEFA. Banatenii au avut o zi neagra si un adversar in forma in fata, unicul gol fiind inscris in proprie poarta de McKain, printr-un vole imparabil, iar cu un minut inainte de pauza oaspetii au ramas in zece, dupa eliminarea lui Grigorie, care l-a lovit cu cotul in figura pe Baciu la un duel aerian. Poli nu a avut forta sa revina in joc, iar cele mai mari ocazii le-au apartinut tot galatenilor. E drept, la 0-0, in conditii de egalitate numerica, si echipa lui Cartu a trecut in trei faze consecutive pe langa deschiderea scorului. La Timisoara se anunta nori negri din nou, dupa ce patronul Marian Iancu si vicepresedintele Emil Rosianu au plecat de la stadion extrem de nervosi in minutul 80 * CFR Cluj a bifat o victorie fara emotii in fata Universitatii Craiova, scorul fiind 2-0 inca din minutul 10. Pe fondul unor gafe in lant in defensiva, oltenii nu au putut opri iuresul ofensiv al ardelenilor, fara Dorinel Munteanu, apararea Craiovei aratand, in multe momente ale intalnirii de la Dej, penibil * Gloria a castigat clar partida de pe teren propriu cu FC Vaslui, dupa un meci pe care l-a dominat cu autoritate de la un capat la altul * Unirea Urziceni, la primul meci in Liga I fara Costel Orac, demis in weekend, a castigat cu 3-0 in fata Jiului. Jucatorii, care au fost condusi de pe margine de "secundul" Iulian Mihaescu, i-au dedicat victoria fostului antrenor.
Fotbalistii de la Petrosani raman in continuare cu primele si cu contractele blocate, patronul Alin Simota anuntand ca angajatii sai vor mai castiga bani atunci cand vor aduna si puncte in clasament. (B.G.)