FC Barcelona, detinatoarea trofeului UEFA Champions League, a avut un start fara probleme in fata lui Levski, prima echipa bulgara calificata vreodata in grupele competitiei. Vedetele Barcelonei au zburdat, au punctat pe rand, Ronaldinho inchizand tabela cu un gol magic. "A fost o seara perfecta si sunt fericit ca am reusit sa si inscriu. Ne-a iesit totul, nu ne putem dori mai mult", a declarat starul brazilian al Barcelonei, care pare sa fi trecut peste evolutia stearsa de la CM * Chelsea, cealalta mare favorita la castigarea grupei si a trofeului, a continuat seria meciurilor neconvingatoare, dar a trecut in cele din urma de Werder Bremen. Miroslav Klose, golgeterul Cupei Mondiale, a ratat doua ocazii mari la 1-0 pentru Chelsea, care a primit apoi foarte usor un penalty, iar Ballack aproape ca a daramat poarta cu executia sa. Faptul ca germanul a executat lovitura de la 11 metri, in locul executantului traditional Lampard, a provocat dispute la conferinta de presa de dupa meci, Jose Mourinho, managerul campionilor Angliei, facandu-se foc si para pe ziaristii care l-au criticat pe mijlocas. "Lampard e vinovat pentru ca Anglia nu a avut in ultimii zece ani un asemenea jucator, pentru ca a marcat atatea goluri, a jucat atatea meciuri si da de fiecare data suta la suta in tricoul lui Chelsea si al Nationalei. Cred ca ar trebui sa-l tratati cu mai mult respect!", a tunat Mourinho, parasind imediat conferinta * In grupa B, Sporting Lisabona a obtinut o victorie surprinzatoare in fata lui Inter, printr-un gol senzational marcat de Marco Caneira. Fara multi titulari, accidentati sau suspendati, portughezii aveau o misiune dificila in fata campioanei Italiei, care s-a intarit serios in aceasta vara si care a plecat excelent in campionat. Cu Vieira eliminat in minutul 68, pentru doua cartonase galbene, Inter a dat putine emotii gazdelor pe parcursul intregului joc, in ciuda faptului ca in linia de atac i-a aliniat pe Ibrahimovic si Adriano. Celalalt meci al grupei a fost parca o copie la indigo a intalnirii pierdute de Sahtar la Roma. Bayern a avut pe post de victima o alta reprezentanta a estului, Spartak Moscova, care a jucat foarte bine in prima repriza, cand a ratat si doua ocazii uriase. Dupa pauza, nemtii s-au pus pe treaba si au indesat patru goluri in poarta rusilor, fara Adrian Iencsi in lot, care au asistat inmarmuriti la goleada lui Bayern. "Ei au avut sase ocazii si au marcat de patru ori, noi am avut cinci ocazii si nu am inscris niciodata. Aceasta a fost diferenta dintre cele doua echipe", a comentat Vladimir Fedotov la finalul jocului * In fine, in Grupa C s-au inregistrat doua remize albe, ambele partide fiind destul de modeste. Cu mentiunea ca Rafa Benitez, antrenorul lui Liverpool, si-a permis un lucru pe care nici Barcelona sau Chelsea nu indraznesc sa-l faca in UEFA Champions League, sa pastreze pe banca patru titulari. (B.G.)