Andrei Pavel a ratat ieri dimineata calificarea in turul II al US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, care se desfasoara la Flushing Meadows, fiind invins, in runda inaugurala, cu scorul de 6-7 (4/7), 7-6 (10/8), 7-6 (8/6), 6-2, de americanul Andre Agassi. Tenismanul american in varsta de 36 de ani, care si-a anuntat retragerea dupa acest turneu, s-a impus dupa trei ore si 31 de minute de joc. Agassi a pierdut primul set la tie-break, dar a reusit sa si-l adjudece pe al doilea, tot la tie-break. Agassi a suferit apoi o cadere, fiind condus in setul trei cu 4-0 de catre Pavel (75 ATP), care pierduse cinci din cele sase meciuri sustinute cu americanul. Din acest moment, Pavel (32 ani) a parut ca are probleme fizice si Agassi a profitat de acest lucru, castigand urmatoarele cinci jocuri si impunandu-se apoi in tie-break, in fata a 23.736 spectatori, record pentru sesiunea de seara la Flushing Meadows. Ultimul set a fost castigat lejer de Agassi, cu 6-2, americanul urmand sa il intalneasca in setul secund pe cipriotul Marcos Baghdatis (nr. 8), finalist anul acesta la Australian Open, invingator in fata germanului Alexander Waske, cu 7-6, 7-6, 6-3. Interesant este ca Pavel a avut un procentaj mai bun la primul serviciu (68% fata de 57%), a reusit 14 asi (Agassi a expediat 17), a avut doua duble greseli (8 comise de Agassi) si 44 erori nefortate (Agassi 41). Pavel a acuzat crampe la stomac in timpul partidei. "Agassi a jucat bine. Am facut tot ce am putut in conditiile in care am avut crampe la stomac. Adversarul meu este in continuare un jucator de calitate si se afla intr-o forma foarte buna. Sper sa ajunga cat mai departe in acest turneu, deoarece o merita", a precizat Pavel. Pentru participarea la US Open, Pavel va primi un punct ATP si un cec in valoare totala de 15.000 de dolari. Presa internationala nu a intarziat sa comenteze meciul. Astfel, "Los Angeles Times" titreaza "Agassi continua show-ul" si noteaza ca†"Agassi a†jucat cu un tenisman roman decent, numit Pavel, care are 32 de ani, e in tenis de multa vreme si a jucat o multime de meciuri. Romanul a parut mai mult decat multumit dupa ce a castigat primul set la tie-break, l-a pierdut pe al doilea si apoi a condus cu 4-0 in cel de-al treilea", a adaugat publicatia californiana.