Tricolorii au incheiat cu un succes facil, 2-0, aseara, la Constanta, impotriva Ciprului, ultimul meci amical inaintea debutului in preliminariile Euro 2008. La 2 septembrie, de la ora 21:00, acelasi oras va gazdui confruntarea oficiala cu Bulgaria. Aseara, golurile reprezentativei noastre au fost reusite de Dica (a€™4) si Mutu (a€™28). Selectionerul Victor Piturca a inceput meciul cu cipriotii intr-o asezare ultra-ofensiva. Singurul varf clasic, Daniel Niculae, a fost sustinut puternic de doi atacanti retrasi, Nicolae Dica si Adrian Mutu. Acest trio penetrant a fost sustinut foarte bine pe toata durata primei reprize de urcarile alternative pe flancul drept ale ofensivilor Contra si Florentin Petre. In aceste conditii, ""tricolorii"" au supus unei mari presiuni modesta echipa a Ciprului, care a cedat inca din minutul 4, cand Dica a prins un sut violent si plasat de la marginea careului. Forcingul a continuat si a fost incununat in minutul 28, Mutu finalizand cu o lovitura de cap centrarea lui Contra. Repriza secunda a fost consacrata schimbarilor si experimentelor, nemaicontand din punctul de vedere al scorului. Doar doi jucatori au evoluat tot meciul, Gabriel Tamas si Paul Codrea. Partida a fost urmarita de circa 10.000 de spectatori, printre care si selectionerul Bulgariei, Hristo Stoicikov. Romania: Lobont (a€™46 D. Coman) - Contra (a€™56 Badoi), Tamas, Chivu (a€™66 Maftei), Rat (a€™74 P. Marin) - Fl. Petre (a€™46 Nicolita), D. Munteanu (a€™46 Rosu), Codrea - Dica (a€™62 Grigorie), D. Niculae (a€™46 Marica), Mutu (a€™46 Buga). CONCLUZII
""A fost un test reusit din toate punctele de vedere. Consistenta nu prea a fost de-ajuns, dar tot raul spre bine. Am pierdut usor mingea, lucru pe care nu trebuie sa-l repetam cu Bulgaria. Sunt nemultumit de ineficienta unor jucatori. Au fost multe ocazii, dar s-au dat numai doua goluri"" - Victor Piturca, selectioner ""BAIETII S-AU OMOGENIZAT""