In urma ultimelor meciuri disputate ieri, Italia s-a calificat in optimile de finala din postura de lider, evitand o intalnire-soc impotriva Braziliei, deja castigatoare a grupei sale. Peninsularii vor fi insotiti in faza urmatoare de marea surpriza a competitiei, Ghana.
INVINGATORI. Italienii lui Marcello Lippi au castigat cu 2-0 derby-ul grupei, cu Cehia, in vreme ce ghanezii pregatiti de sarbul Ratomir Dujokovici au invins SUA cu 2-1 in urma unui meci decis dupa o prima repriza furtunoasa. Lipsita de aportul a doua piese importante, stoperul Ujfalusi sau golgeterul Koller dar cu Baros nerefacut, cehii n-au fost capabili sa invinga solida Italie. Cehii si-au ingreunat misiunea in finalul primei reprize cand Polak a fost eliminat. Ghana a castigat duelul cu SUA, golul decisiv fiind marcat in minutul 45 din penalty de catre Appiah, faza indelung contestata de americani.

CEHIA - ITALIA 0-2