Internationalul roman Razvan Cocis a marcat golul decisiv pentru Serif Tiraspol in prelungirile returului semifinalei cu Zimbru Chisinau, romanul inscriind in minutul 117 golul egalizator de 2-2.
Cum in tur Serif s-a impus cu 2-1, reusita lui
Cum in tur Serif s-a impus cu 2-1, reusita lui Cocis a fost hotaratoare, la capatul unui meci epuizant in care tiraspolenii au evoluat din minutul 45 in zece oameni. Cele doua goluri pentru gazdele de la Zimbru au fost marcate tot de doi jucatori romani, Filip Popescu si Mircea Stan. Reusitele lor au impins partida in prelungiri. SCANDAL. Imediat dupa ce romanul a marcat, lucrurile au degenerat, fotbalistii celor doua echipe contrandu-se destul de puternic chiar pe teren. Din tribuna a fost aruncat un telefon mobil in directia jucatorilor lui Serif, iar directorul sportiv al lui Zimbru, Alexandru Curtean, fost capitan al nationalei Moldovei, a declarat ca asemenea arbitri precum Valeriu Sorochin ar trebui impuscati. In cealalta semifinala, Nistru Otaci a trecut de Dacia Chisinau cu 1-0 (in tur 0-0), atingerea finalei Cupei Moldovei propulsand aceasta echipa in Cupa UEFA indiferent de rezultatul din ultimul act al competitiei.