"Istoricii de arta polonezi, convinsi ca este vorba de tablouri de Rembrandt, voiau sa afle parerea profesorului van den Wetering, considerat cel mai bun specialist in Rembrandt", a declarat Dmowska, precizand: " Profesorul a venit de doua ori la Varsovia. In cursul ultimei sale vizite de trei zile, din aceasta saptamana, el a ajuns la o conluzie pozitiva, si anume ca este vorba de opere ce apartin lui Rembrandt. Cele doua tablouri sunt semnate, dar nu semnatura a fost decisiva in autentificarea lor de catre profesor, ci stilul picturii lui Rembrandt, a adaugat aceasta.
Dupa restaurare, tablourile vor fi trimise la Amsterdam pentru a fi expuse aici incepand cu 1 aprilie. Rembranzii din muzeul Palatului regal al Varsoviei vor fi expusi apoi la Berlin. In acest an vor fi organizate numeroase expozitii cu ocazia aniversarii a patru sute de ani de la nasterea maestrului olandez (1606-1669), unul dintre cei mai mari pictori ai lumii. Prima expozitie a fost deschisa, in urma cu cateva zile, la Rijksmuseum din Amsterdam.
Despre autor:
Sursa: Curierul National
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Horoscop bani săptămâna 8-14 iunie: Venus în Rac îți deschide portofelul!...
Sursa: garbo.ro
-
Gabi Tamaș a câștigat Survivor 2026, la finalul unei ultime ediții care a...
Sursa: kudika.ro