Mariajul dintre oamenii de afaceri si aceiasi oameni, dar mascati in oameni politici, a ajuns la metastaza. Ca sa ne dam seama de amploarea bazaconiei sa ne amintim vorbele carmaciului nostru national, amiralul vaporului numit Romania. Nu stie unde e flota, dar s-a ales cu o tara pe care o duce in ce port vrea el. Se plangea mai zilele trecute ca de prea multe ori mafia a ajuns pe masa Guvernului. Ii dau dreptate. Mafia a fost acolo dintotdeauna si nu a plecat inca. Basescu, care a tot fost ministru din 1990 incoace, stie ce zice. Presupun in prostia mea ca atunci cand prezideaza sedintele Guvernului, Mafia se retrage intimidata de flacarile pe care le scoate pe nari, gura, prin urechi si prin alte parti ale anatomiei domniei sale. Decenta ne impiedica sa amintim care.
Asadar, politicii nostri aflati in ring, ne invata Basescu, s-au inhaitat nu numai cu afaceristii verosi, dar si cu trusturile de presa. Stim bancul. Cand il lauzi pe Base te declara inteligent, sincer si onest. Numai cand il critici, esti vandut, corupt, mercenar, platit de surse obscure. E un banc vechi. Il foloseau bine bolsevicii si nazistii, dar si niscai democrati sadea. De-ar fi numai pacatoasele trusturi de presa tot ar fi bine, ar fi ca un poker in doi, ca o partida de table. Dar mai sunt cativa bagaciosi, niste incurca lume: denumiti grupurile de interese, legitime si nelegitime. Cele legitime sunt, se intelege, cele agreate de Basescu. Grupurile nelegitime sunt celelalte. Se afla in razboi pe viata si pe moarte. Primele sunt OK, fac afaceri cinstite, banii lor ajung unde trebuie, adica in buzunare portocalii, la prieteni, complici si rude. Si inauntrul acestui clan, o mare "famiglia" daca doriti, sunt dispute. Se cearta verii, nasii, pistolarii, pentru o bucata de teren, pentru o punga de petrol sau o banca cu firfirici deochiate, pentru un import/export zornaitor a parale. Si in interiorul ADA vasazica sunt gasti, ganguri si bande care nu se sufera. Se dau in gat, se parasc prin presa, trimit denunturi la Cotroceni, la Parchet, la SRI. La PSD e la fel, dar ei sunt in opozitie si nu prea conteaza. Au de dat cu subsemnatul pentru miliardele de euroi puse deoparte intre anii 2000-4 de dulce guvernare.
Banul nu are culoare si nici miros. Manierele si tehnica celor doua grupuri de interese "legitime" si "ne" sunt asemanatoare, ca sa nu zic identice. Difera prioritatile. Atat. Se vede asta din mass-media care e de fapt terenul unde se poarta marea batalie. Normal ar fi sa se cafteasca pe piata, prin bursa, si daca nu merge, prin tribunale. Apar unele dupa altele dosare fierbinti furnizate concurentei, de dusmanii personali, de binevoitori, de diversi gangsteri politici si economici. Niste intrusi intre mafiile rosii, portocalii&bleu, sunt serviciile de informatii pastorite chiar de Basescu. Destui agenti sunt ei insisi afaceristi, bagati in tot felul de combinatii. Fac parte din piesa. Serviciile ii dau zilnic mape cu delatiuni, statistici, analize, articole de ziar, zvonuri. Basescu le-a spus politistilor ca stie mai multe decat ar crede ei ca stie. Voce plina de amenintari. Te astepti sa iti prinda mana in usa ca sa te buzunareasca. Nastase zisese ca la o adica vorbeste si el ce stie despre colegi. Ma intelegi? Acelasi stil. Al sistemului.
Despre autor:
Sursa: Ziua
Te-ar putea interesa si:
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului.
-
Ce planuri are PKO Bank în România: cea mai mare bancă din Polonia are active...
Sursa: futurebanking.ro
-
Sumă record cheltuită de utilizatorii OnlyFans în 2024. Câți bani au ajuns la...
Sursa: wall-street.ro
-
ANALIZĂ VIDEO Primele produse tehnologice sunt mai mereu proaste
Sursa: start-up.ro
-
Paște 2026: cât costă un cozonac plin cu de toate, în București
Sursa: retail.ro
-
Cine sunt speakerii Green Forum 2026: Cum finanțăm?
Sursa: green.start-up.ro
-
Horoscop bani săptămâna 8-14 iunie: Venus în Rac îți deschide portofelul!...
Sursa: garbo.ro
-
Gabi Tamaș a câștigat Survivor 2026, la finalul unei ultime ediții care a...
Sursa: kudika.ro