back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Radiere

 


 
 
yuppy_163

1 mesaj
Membru din: 6/06/2012
Postat pe: 6 Iunie 2012, ora 17:24

Buna ziua am si eu o intrebare, eu am vandut masina inscrisa pe numele meu dar
nu am facut nici contrac nici nu am mentionat in cartea vehiculului(greseala
incepatorului) si acum nu mai pot da de noul proprietar pentru ca a fost
vanduta inca o data. eu doresc sa o radiez din evidentele fiscale, am inteles ca
voi primi o amenda, imi asum acest lucru dar cum ma poate ajuta politia in acest
sens?

Raporteaza abuz de limbaj
leontin_sergiu

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Iunie 2012, ora 07:52

simplu.....il dai in judecata pe cel care i-ai vandut-o ..pentru ca el avea obligatia prin lege sa o radieze in 30 de zile...iar cu hotararea judecatoreasca o radiezi....sau alta varianta o dai in urmarire la politie iar cand acestia o depisteaza in trafic ii ridica talonul iar el fara talon nu mai poate circula si te va contacta ...daca nu o radiezi fara nici o problema

Raporteaza abuz de limbaj
vdtoth

35 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Pitesti

Postat pe: 15 Iunie 2012, ora 08:19

Singura solutie s-o dati furata. stiu ca nu este tocmai ortodox, insa ii raspundeti cu aceeasi masura.

Raporteaza abuz de limbaj
tiberiuradulescu

1 mesaj
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 15 Iunie 2012, ora 08:54

buna ziua
am exact aceeasi problema.am fost la politie in urma cu vreo 5 ani si am depus o cerere in care doream sa sa fie retinut certificatul de inmatriculare daca ea oprita in trafic dar nu am primit nici un raspuns.si uite asa platesc degeaba impozit de atatia ani.am facut o ceree si fisc dar degeaba.mi-au comunicat ca nu ma pot ajuta.probabil masina mea a fost dezmembrta.de la politie mi-au spus verde in fata ca nu ii intereseaza pe ei si ca asa i-mi trebuie.va rog sa-mi raspundeti si mie daca exista solutii.mentionez ca nu am act de vanzare facut nici nu mai recunosc persoana careia am vandut-o,am dat si cartea de identitate.
va multumesc

Raporteaza abuz de limbaj
Cocolino_yuppy

17 mesaje
Membru din: 30/09/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Iunie 2012, ora 12:44

Trebuia sa iti pastrezi cartea masinii,asa o puteai radia

Raporteaza abuz de limbaj
Cocolino_yuppy

17 mesaje
Membru din: 30/09/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Iunie 2012, ora 12:46

De la: leontin_sergiu, la data 2012-06-15 07:52:42simplu.....il dai in judecata pe cel care i-ai vandut-o ..pentru ca el avea obligatia prin lege sa o radieze in 30 de zile...iar cu hotararea judecatoreasca o radiezi....sau alta varianta o dai in urmarire la politie iar cand acestia o depisteaza in trafic ii ridica talonul iar el fara talon nu mai poate circula si te va contacta ...daca nu o radiezi fara nici o problema







cand vinzi masina tu trebuie sa o radiezi,nu cumparatorul

Raporteaza abuz de limbaj
epsilon_461

37 mesaje
Membru din: 1/04/2010
Postat pe: 15 Iunie 2012, ora 14:34

simplu de tot!Te duci la orice notar public si pentru o suma derizorie iti da un act din care rezulta ca nu mai e in circulatie masina!Duci actul la Primarie la impozite si ai scapat!

Raporteaza abuz de limbaj
vip_vali

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Iunie 2012, ora 20:18

Salut
Iata ce trebuie sa faci:
Daca mai detii Cartea de identitate a masinii sau o copie a acesteia,faci o factura de vanzare cumparare la un oficiu care se ocupa cu asa ceva,dupa care cu acest document,buletinul si cartea de identitate a masinii mergi la agentia fiscala si o radiezi.
Succes.
P.S.
Trebuie sa ai macar CNP-ul cumparatorului,nume adresa ceva pentru facturare.

Raporteaza abuz de limbaj
eduard_cadar

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Iunie 2012, ora 22:51

Buna ziua,
aveti dreptate, asa am procedat si eu, am dat declaratie la notar ca am dus masina la remat si am pierdut documentele doveditoare, nu a existat nici un fel de ezitare din partea celor de la ecidenta fiscala. Pacat ca nu am stiut mai devreme de aceasta metoda, uite asa am platit 5 ani la rand impozit.

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului radiere
Mergi la: