back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Bucuresti sub asediu! solutia catre "ceva" mai bun?

 


 
 
yuppy018641

28 mesaje
Membru din: 8/11/2011
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 00:51

Cred ca toata lumea a observat ce s-a intamplat aseara in Bucuresti, defapt in cele 2 zile de proteste.

Se pare ca Bucurestiul si Romania a intrat pe harta protestelor internationale.

Dupa ce am vazut capete sparte, dupa ce am vazut jandarmi batuti, dupa ce am vazut Bucurestiul vandalizat, am o intrebare?

Este oare acest tip de manisfestatie cel mai corect mod de a rezolva problemele din aceasta tara?

Credeti ca ceea ce s-a intamplat la Bucuresti este oare justificat?

Raporteaza abuz de limbaj
adrian_vasco

11 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 06:58

La intrebarea ta raspund cu alte intrebari : Crezi ca oamenii aceia care au iesit in strada au facut asta pentru ca se plictiseau acasa?Crezi cumva ca in acest moment exista o alta varianta ?

Raporteaza abuz de limbaj
johnprisaca

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Timisoara

Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 07:37

IN SFARSIT A AXPLODAT MAMALIGA.SA VEDEM DACA VA CONTINUA PANA SE OBTINE CEVA.......ALTFEL VA RAMANE FARA FINALITATE FOLOSITOARE PENTRU TARA

Raporteaza abuz de limbaj
hot4green

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 07:38

Intrebarea si mai buna e ce mai poate face conducerea in timpul ramas ca sa ne faca sa ne schimbam parerea? Decat sa ne lase in pace de pe acum...?

Raporteaza abuz de limbaj
johnprisaca

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Timisoara

Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 07:38

IN SFARSIT A EXPLODAT MAMALIGA.SA VEDEM DACA VA CONTINUA PANA SE OBTINE CEVA.......ALTFEL VA RAMANE FARA FINALITATE FOLOSITOARE PENTRU TARA

Raporteaza abuz de limbaj
yuppy007842

3 mesaje
Membru din: 3/02/2015
Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 07:41

sa nu uitam ca nu este prima data cand oamenii ies in strada din cauza lui basescu sau a lui boc, iar acea iesire s-a dovedit inutila, nudin cauza ca nu au reusit sa schimbe ceva, ci dimpotriva, ca masurile luate atunci de guvern sunt laudate astazi de europa(desi nu ne feresc de un pericol mai mare).
daca este bine sau nu sa privatizam sistemul de sanatate doar timpul ne va spune, desi trebuie sa nu uitam ca resusrsele care ajung la buget sunt putine si poate nu reusesc sa sustina salariile si drepturile cerute de personal. apoi daca ne uitam iar spre occident vedem ca ei se inteleg bine cu acest sistem.
oricum,concluzia mea este ca indiferent cati oameni vor iesi in strada nu se va rezolva nimic cu forta, ci este doar o dovada in plus a faptului ca nu stim sa fim civilizati(apropo de masinile si magazinele vandalizate), si stim sa ne lasam manipulati...


lucica_claudia

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 08:03

Corect raspuns !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

5243 mesaje
Membru din: 11/08/2009
Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 09:42

De la: yuppy018641, la data 2012-01-16 00:51:11Cred ca toata lumea a observat ce s-a intamplat aseara in Bucuresti, defapt in cele 2 zile de proteste.

Se pare ca Bucurestiul si Romania a intrat pe harta protestelor internationale.

Dupa ce am vazut capete sparte, dupa ce am vazut jandarmi batuti, dupa ce am vazut Bucurestiul vandalizat, am o intrebare?

Este oare acest tip de manisfestatie cel mai corect mod de a rezolva problemele din aceasta tara?

Credeti ca ceea ce s-a intamplat la Bucuresti este oare justificat?


?

Raporteaza abuz de limbaj
yuppy_dnm

18 mesaje
Membru din: 5/05/2010
Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 09:46

-interesante parerile voastre

- unde sunt guvernati nostri oameni care mai ieri umpleau emisiunile de la tv ,si se bateau cu pumnul in piept ,cei pe care îi vedeam ser de sera la teve acuma tac pitik toti


-de ce nu ies si ei in strada alaturi de oamenii disperati care nu mai pot de atata saracie

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

5243 mesaje
Membru din: 11/08/2009
Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 09:52

De la: yuppy018641, la data 2012-01-16 00:51:11Cred ca toata lumea a observat ce s-a intamplat aseara in Bucuresti, defapt in cele 2 zile de proteste.

Se pare ca Bucurestiul si Romania a intrat pe harta protestelor internationale.

Dupa ce am vazut capete sparte, dupa ce am vazut jandarmi batuti, dupa ce am vazut Bucurestiul vandalizat, am o intrebare?

Este oare acest tip de manisfestatie cel mai corect mod de a rezolva problemele din aceasta tara?

Credeti ca ceea ce s-a intamplat la Bucuresti este oare justificat?




Tu crezi doar in ce vezi? Nu ar fi fost mai bine sa mergi acolo sa vezi ce se intampla? Sa vezi cum provoaca jandarmii?Sa vezi cum dau jandarmii foc? Tu nu ai auzit de diversiuni?Nu stii ca in 1990 militia a dat foc la 2 autobuze ca sa justifice interventia brutala? Tu te bazezi doar pe ce vezi la televizor....asa ai facut si la revolutie....tu sau parintii tai...asa ati facut si pe vremea comunistilor cand unii luptau in munti...aceia pentru voi erau "banditi" sau dusmani ai poporului....Tu nu intelegi nimic din ce se intampla.......nu intelegi ce inseamna la femei un punct de pensie...una este sa imparti 40 de ani de contributie la 25 de ani cat era contributia in anul 1990 si altceva este sa imparti 40 la 35....Tu nu ai auzit de oameni care nu au serviciu de ani de zile....de oameni care mor in spitale....tu esti printre cei care aleg de 20 de ani numai presedinti de stat....fosti membri pcr....adica niste jigodii comuniste.....ei sunt cei care au creat mafia....


lpasculescu

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 10:09

Daca se aduna 5000 , 10000 de cetateni pasnici inseamna ca politicul are o problema . Ce am vazut in ultimele zile este doar o frustrare a citorva cetateni plus o mina de derbedei care este clar ca nu au nimic in comun cu protestele ! Este clar ca trebuia dat un semnal , cei de la putere au luat-o pe aratura , sunt total depasiti. Cel putin in cazul ARAFAT . Nu trebuie sa apelam la borduri , pavaje , banci , sticle , etc pentru a rezolva problemele!

Raporteaza abuz de limbaj
cipri_p

2 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: Iasi

Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 11:12

Sunt sigur ca marea majoritate a celor care au comentat aici nici macar n-au prins/trait revolutia din '89. Sunt enervat si in accelasi timp revoltat de cei care spun ca 'huliganii' au iesit in strada si ca violenta nu e buna, ca nu e solutia. Care e solutia atunci domnilor ? Atunci cand ai ajuns la capatul rabdarii, cand guvernanti clar incompetenti nu vor sa plece si-ti spun tie cel care le baga banii in buzunare sa pleci daca nu iti convine! Ce alte optiuni vedeti ? Spunea cineva ca menifestantii s-au revoltat si au recurs la violente si ca ne fac de runsine! heh? Voi ati vazut protestele din Grecia ??? Noi romanii suntem violenti ?? Ati inebunit cu totii!! Ce-ar fi fost ca atunci cand veneau 'cotropitorii' sa ne fure agoniseala, sa ne violeze femeile sa ne faca scavi ca Stefan cel Mare sa zica " nu violenta e o rezolvare "! Ce te faci cand vrei sa protestezi da tre' sa te duci la nea' primaru care e PDL-ist sa-i ce-ri aprobare!! E ridicol!! Treziti-va! Macar acum in ultima clipa!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

139 mesaje
Membru din: 17/05/2011
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 11:29

Totul e sa nu se opreasca aici. Nu e instigare la revolta faptul ca trebuie facut ceva mai "deosebit" pentru a atrage atentia cui trebuie. "Cui trebuie" inca isi vad de treaba lor ca si cand nimic nu se intampla in tara. O manifestare pasnica si aprobata de primarie trece neobservata.

Raporteaza abuz de limbaj
yuppy011073

15 mesaje
Membru din: 27/04/2010
Oras: Suceava

Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 11:54

Deci sa clarificam problemele... Sa nu uitam ...ca in bucuresti au existat...doua categorii de mitinguri...
Cele intradevar ...spontane si cele....infiltrate si huliganice, provocate la comanda.. Stii cat ai durea pe ultrasii si manupulatorii din piata de Arafat si Romania, exact cat ma intereseaza pe mine de....gheturile din....Zanzibar... Ce ma cutremura si ma inspaimanta este faptul ca manipularea si minciuna, provin exact de la cei care trebuiau sa lamureasca situatia, sa o perceapa toata lumea.... Cria si nibvelul de trai...sunt tot mai acute. tot mai groaznice...cu efecte imediate si pe termen lung . Si lucrul ce-l mai grav si mai grav,,,este ca nimeni din societatea civila si nici din opozitie nu vine cu o alternativa ...legislativa...Toti striga jo, toti striga omoara, distruge, sfarama... Din cei care aruncau cu borduri, piaetre si au cread diversiune, panica si un conflict adevarat, nioci unul nu a contribuit nici macar cu un leu la bugetul de stat, nu a lucrat o zi, nu a facut nimic ptr Bucuresti si nici ptr tara...!Chiar si adevaratii protestatari au ramas uimiti de, ultrasii adusi de catre...o sa se afle cine, ptr distrugere...Cine-i autorul moral...
Romania...numai printr-un miracol n-a ajuns in imposibilitate de plata...PTR CA PE NOI NU NU SALVEAZA NIMNENI...




Mirceadorin

38 mesaje
Membru din: 28/04/2010
Oras: Pitesti

Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 12:06

Pfff! Cata opacitate! Raspunsul acesta "civgilizat" ar fi corect intr-o tzara cu un guvern si un presedinte care respecta, la randul lor, legile! Dar cu un presedinte care se declara din capul locului implicat in lupta polititca, fatis de partea unui partid, prima lege a tzarii, CONSTITUTIA, este incalcata continuu inca din 2004.
Cu un guvern care isi tine deputatii si senatorii tintuiti pe scaunele Parlamentului, de frica unor "tradari" se incalca toate legile privind rolul Parlamentului.
Cu un guvern surd la orice dialog cerut de societatea civila si de opozitie, care trece 17 legi esentiale pentru viatza noastra, prin asumare si nu prin vot, se incalca drepturile noastre legale de a fi reprezentati in Parlament.
Si atunci, cum sa lucrezi cu acesti surzi? Singura solutie este sa intorci surdul cu fatza spre tine si sa-i arzi una peste bot, ca sa priceapa ca trebuie sa intre intr-un dialog.


cipri_p

2 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: Iasi

Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 12:25

Aprob acest comentariu! Respect pt acest roman care 'vede' realitatea din Romania.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

85 mesaje
Membru din: 3/01/2012
Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 12:56

Subscriu si eu. Cat timp exista oameni care gandesc ca si voi, mai am speranta ca se poate schimba ceva.

Raporteaza abuz de limbaj
mmowgly

1 mesaj
Membru din: 10/12/2008
Oras: Tg Mures

Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 13:08

De acord cu cipri_p si Mirceadorin ! Asta este singura solutie ... dar trebuie iesiti mult mai multi in strada !
Huligani ? dar sa vedem de ce au inceput sa arunce cu bucati de borduri si altele ? ca jandarmii au tabarat peste ei nu ? cum a dat ordin Oprescu sa fie curata Piata Universitatii pana la ora 24 ... daca nu erau trimisi jandarmii la fata locului si chiar daca erau trimisi si nu ii impingeau ... nu iesea astfel , era pasnic ! Dar totusi nu inteleg , jandarmii , politistii ... ei nu sufera dupa urma guvernului asta ? nu le-au taiat salariile , nu au redus locurile de munca si de la ei ? Ar trebui sa se alature multimii la proteste ! si nu zic sa omoare sa distruga , ca nu ar mai fi cine sa ii infrunte , doar sa-i dea jos , sa-i sileasca pe conducatori sa renunte la functii ! Nu vrem sa fie ucisi , doar sa renunte la posturi , sa ne lase sa incercam sa avem o viata mai buna la noi in tara !
Ar fi cazul sa ne deschidem ochii cu totii ... deja prea de tot , ne-au lovit toate corzile! Sa nu mai fim o tara de orbi , condusi de un chior si un pigmeu!
AAAA si televiziunile astea, antena1 , b1 , realitatea ... cu cine tine ? nu arata si nu spun realitatea! O tot tin cu ...10 jandarmi raniti ... ei ... dar protestatari ? doar arestati si atat ?Pe zeroTV-OTV erau imagini cu tineri plini de sange ,capuri sparte si altele ... de ei nu se zice nimic nu ? Manipularea mass-media ...
Si prostu care nu "vede" adevaru adevarat crede ca nah , huliganii doar sa strice ... eeeiii...
Sa ne adunam si sa se alature si jandarmi !


n3potu

1 mesaj
Membru din: 22/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 13:10

Toti stim sa comentam si sa ne spunem parerea...
Huligani sau cum mai sunt denumiti..nu cred ca au fost 10% din toata populatia..
FIe care om care au iesit pe strazi zilele astea , au avut cate o nemultumire... uni cu parcarile, cu pensile, cu rosia montana, taxa auto..etc...
Fiecare roman are ceva care nu ii convine in tara asta...
Si daca voi ati fi fost in piata si ati fi vazut cum oameni nevinovati ereau batuti si ridicati in dube de jandarmi...va gandeati de 2 ori...
Si sincer sa fiu, nu cred ca doar pe mine, ci si miile de oameni vazand astfel de lucruri...ne-au cam inrait..
Am fost prosti 8 ani de zile, ne-au manipulat, ne-au vandut..su multe altele, dar cred ca e cazul sa schimbam totul acum cat avem o mica portita...
Acum daca nu ne baga in seama doar protestand civilizat... trebuie sa gasim si alte moduri...


Danadam

99 mesaje
Membru din: 21/03/2011
Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 13:21

De la: Mirceadorin, la data 2012-01-16 12:06:55Pfff! Cata opacitate! Raspunsul acesta "civgilizat" ar fi corect intr-o tzara cu un guvern si un presedinte care respecta, la randul lor, legile! Dar cu un presedinte care se declara din capul locului implicat in lupta polititca, fatis de partea unui partid, prima lege a tzarii, CONSTITUTIA, este incalcata continuu inca din 2004.
Cu un guvern care isi tine deputatii si senatorii tintuiti pe scaunele Parlamentului, de frica unor "tradari" se incalca toate legile privind rolul Parlamentului.
Cu un guvern surd la orice dialog cerut de societatea civila si de opozitie, care trece 17 legi esentiale pentru viatza noastra, prin asumare si nu prin vot, se incalca drepturile noastre legale de a fi reprezentati in Parlament.
Si atunci, cum sa lucrezi cu acesti surzi? Singura solutie este sa intorci surdul cu fatza spre tine si sa-i arzi una peste bot, ca sa priceapa ca trebuie sa intre intr-un dialog.

Corect, dar de la unirii spre tineretului nu e nici un guvern, presedinte, sau orice birou legat de guvern. Nu e decit o reactie timpita, dezorganizata a unei gloate careia poate ii e frica de guvernanti si presedinte. Puneti-va in situatia celor care au daune de pe urma "demonstratiei", acei oameni nu au nici o vina si poate nici o legatura cu guvernul. Organizarea si derularea evenimentelor demonstreza odata in plus ca romani nu se pot conduce si organiza singuri. Singura sansa de ai putea conduce si organiza pe romani este sa le stapinesti si sa le dirijezi emotiile, folosint intimidarea, amenintarea si de ce nu forta, rezultatele mitingurilor din ultimi 22 de ani si in ce au degenerat ele au demonstrat lucrul acesta.Daca acum 22 de ani imi spunea cineva ca in anul 2012 romani se vor da la acte de vandalism din proteste de strada nu as fi crezut. In anul 1956, Ion Desideriu Sirbu spunea, referitor la romani: "toata lumea se va intigani chiar daca vom umbla numai in masini si vom minca numai icre negre"....


geronimo

7 mesaje
Membru din: 27/04/2010
Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 13:57

cam greu , intr-adevar a explodat mamaliga , violenta nu este o solutie , protestul da , insa toate au limite , cand se vede clar ca s-a restabilit o noua dictatura cea basesciana , in care ststul e el , atunci ttrebuiesc luate masuri , si la vremuri exceptionale se aiau masuri exceptionale , sper ca protestele sa continue , pasnic , pana la alungarea capusilor care la acest moment au vlaguit tot , si inca nu se satura ,

Raporteaza abuz de limbaj
geronimo

7 mesaje
Membru din: 27/04/2010
Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 13:58

cam greu , intr-adevar a explodat mamaliga , violenta nu este o solutie , protestul da , insa toate au limite , cand se vede clar ca s-a restabilit o noua dictatura cea basesciana , in care ststul e el , atunci ttrebuiesc luate masuri , si la vremuri exceptionale se aiau masuri exceptionale , sper ca protestele sa continue , pasnic , pana la alungarea capusilor care la acest moment au vlaguit tot , si inca nu se satura ,

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

302 mesaje
Membru din: 22/12/2011
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 15:04

pai si cine sa o aplice si ce interes ar avea? ca aia fura cel mai mult

Raporteaza abuz de limbaj
TALPA IUTE-CUM TE PRINDE,CUM TE F***
edy_dohler

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 15:59

Tara asta nu merge inainte cu golani.
Daca era sa se uite ce spun golani si derbedeii era in lumea a-4-a.
Munca este ff. grea pt. unii.

Raporteaza abuz de limbaj
antonio200418

18 mesaje
Membru din: 17/03/2011
Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 17:16

sint alaturi de toti cei care protesteaza pasnic ma inchin in fata lor si le apreciez enorm gestul eu sint putin mai departe fizic .dar sufleteste le sint alaturi.. pacat ca le este patat murdarit gestul si protestul de niste huligani haimanale dezacsati fizic si mintal nu avem nevoie de asa ceva dar cred ca daca se vrea se poate scapa de acest rau si de acesti nesimtiti trebuie sa ne delimitam de iei si sa cerem sa fie eliminati din rindurile celor ce doreste binele acestei tarii si a oamenilor cu inima si cu sufletul curat care traiesc in aceasta tara ROMANIA iar celor ce sint acum la putere le cer sa asculte si sa faca ceea ce e bine si ceea ce le cere majoritatea poporului acestei TARII sa plece si sa lase loc celor ce vreau cu adevarat sa faca bine pentru aceasta TARA si poporului ei ... SA DEA DOMNUL SA FIE BINEEE PT TARA MEA ,,ROMANIA,,

Raporteaza abuz de limbaj
Virgilius68

38 mesaje
Membru din: 30/01/2015
Postat pe: 16 Ianuarie 2012, ora 21:58

SA INTIMPLAT INEVITABILUL PT CA ORICUM ASA BATAIE DE JOC NU SE MAI PUTEA INDURA.IN TOATA ACEASTA MANIFESTARE A AVUT UN ROL IMPORTANT SI CRIZA MONDIALA.DAR ACESTI GUVERNANTI NU AU NICI-O SCUZA PT TOATE RELELE SI TAXELE TIMPITE PE CARE AU FOST IN STARE SA LE FACA.EU CRED CA ACEASTA VA RAMINE O LECTIE PT ROMANII,.CA SA NU MAI PERMITA ASA CEVA IN VEACUL VECILOR AMIN. NU SINT CONTRA TAXELOR DAR DORESC SA FIE NISTE TAXE CORECTE.NU STIU CE SE VA INTIMPLA DAR DACA VOR VENI IAR LA PUTERE DINTRE CEI CE AU FOST SI NU AU VRUT SA FACA CEVA SI PENTRU NOI PT TARA ASTA SI SA PUNA IN VALOARE PRIORITATILE TARII SI NU DORMITUL LOR IN PARLAMENT CRED CA DEGEABA AU IESIT IN STRADA SCANDIND JOS BASESCU.

Raporteaza abuz de limbaj
yuppy006266

17 mesaje
Membru din: 13/11/2009
Postat pe: 17 Ianuarie 2012, ora 00:04

de acord dar surdului sa ii dai de mai multe ori ca alfel nu intelege!!!

Raporteaza abuz de limbaj
yuppy006266

17 mesaje
Membru din: 13/11/2009
Postat pe: 17 Ianuarie 2012, ora 00:16

surdului de doua ori guvernantilor de mai multe!! si ce,lor ce ne reprezinta ca becali sa ii dai pina aud si surzii!!! auzi il jigneste pe arafat care e un OM UN MEDIC si un om cu caracter si cu coloana vertebrala ,ce conteaza ca nu e ROMAN?? citi avem care pot saa il egaleze??? vorbim aici de ministrii culturii care e ungur,ministrii care nu au terminat un liceu parlamentari care se trag din vita de comunist din PCR trbuie schimbata generatia asta de fosile ce ne conduc si analfabeti!!! in urmatorul prlament sa nu mai aiva nimeni IMUNITATE PARLAMENTARA saa raspunda toti penal pentru faptele lor! nu e ceva?
asa nu ar mai fi toti criminalii aparati de acea imunitate! sa raspunda penal !!!!!

Raporteaza abuz de limbaj
yuppy101048

58 mesaje
Membru din: 30/05/2011
Postat pe: 17 Ianuarie 2012, ora 12:17

ai perfectã dreptate. capete sparte, vandali. Dar, ți-ai pus întrebarea ,,cine i-a adus pe acei derbedei acolo?” existã un rãspuns, poate îl dei. oamenii aceia bãtrâni, tineri, copii care stau puși la colț și doar își scandau durerea nu te-a impresionat. Se vede treaba cã tu ai cu ce sã-ți plãtești datoriile, ai ce mânca. cumperi carne de câte ori ai chef și orice ai chef, dar ei, cei care au pensii f. mici, salarii f. mici și vor și ei sã se încãlzeascã, sã mãnânce, sã trãiascã nu au dreptul la viațã? s-au sãturat, tara noastrã a fost furatã. Întreb, unde este industria țãrii noastre, am fost proprietari de bunuri pe vreamea lui ceașcã, așa cum îl numiți voi tinerii, dar ceaascã totuși a avut grijã cât de cât de pãrinții voștrii, le-a asigurat un trei decent. Când mai formulațiasemenea articole, gândiți mai mult.

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului Bucuresti sub asediu! Solutia catre "ceva" mai bun?
Mergi la: