back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Valoarea unei vieti

 


 
 
mugurasch03

18 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Postat pe: 2 Decembrie 2010, ora 00:24

am vazut in seara asta la tv, pe antena 3, la sinteza zilei, un subiect care m-a facut sa ma rusinez, sa lacrimez, sa vreau sa fac ceva, dar nu stiu cum si ce sa pot face, din neansemnata mea existenta. era vorba de geniile uitate si batjocorite ale TARII NOASTRE, oameni care au facut, ca existenta noastra sa poata fi posibila, care au facut ceva pentru noi si tara noastra. e o campanie a antenelor, care ma bucura, dar ma face sa ma intreb:
" cine isi va aduce aminte de noi, de cei care ne chinuim sa supravietuim, care am trecut prin toate schimbarile posibile, cine ne va intinde o mana de ajutor, la nevoie, cum vom reusi sa ajungem, macar, a mia parte, din ce au fost acesti oameni?"
m-a sensibilizat peste ,masura subiectul emisiunii, m-a facut sa ma gandesc la foarte multe, sa imi pun foarte multe intrebari(pe care mi le pun mereu, o parte din ele), sa ma gandesc ce sa fac.
la sfarsitul emisiunii, a venit o intrebare, cine este modelul tau in viata?
ma gandesc mult la ce voi face si ma intreb daca e bine ce am facut pana acum... TU, te gandesti? ce valoare mai are viata asta? ce reprezentam noi? ma gandeam deunazi, ca as vrea sa plec din tara, ca ma chinui sa muncesc, dupa ce am facut o scoala, si... nu pot decat sa imi asigur mancarea, sa ies la o bere cu baietii, dar sa fac un sacrificiu, pentru asta. oare asta trebuie sa fac eu, dupa cata carte am invatat? pe de alta parte, NU as pleca "fie painea, cat de rea, tot mai buna-i in tara mea" asa suna zicala ...
toata lumea vorbeste ca s-a saturat, dar atat, nimeni nu ia act, nimeni nu misca nimic... oare nu suntem si noi in stare de o revolutie? o revolutie de catifea, fara violenta, doar sa ne spunem durerea si sa incercam sa schimbam ceva. se pare ca nu suntem in stare nici macar de asa ceva... din pacate si dupa cum spunea un profesor din facultate " suntem un popor de lasa-ma sa te las..."

Raporteaza abuz de limbaj
rothmans_yuppy

7870 mesaje
Membru din: 1/05/2010
Oras: Baia Mare

Postat pe: 2 Decembrie 2010, ora 02:32

De la: mugurasch03, la data 2010-12-02 00:24:57am vazut in seara asta la tv, pe antena 3, la sinteza zilei, un subiect care m-a facut sa ma rusinez, sa lacrimez, sa vreau sa fac ceva, dar nu stiu cum si ce sa pot face, din neansemnata mea existenta. era vorba de geniile uitate si batjocorite ale TARII NOASTRE, oameni care au facut, ca existenta noastra sa poata fi posibila, care au facut ceva pentru noi si tara noastra. e o campanie a antenelor, care ma bucura, dar ma face sa ma intreb:
" cine isi va aduce aminte de noi, de cei care ne chinuim sa supravietuim, care am trecut prin toate schimbarile posibile, cine ne va intinde o mana de ajutor, la nevoie, cum vom reusi sa ajungem, macar, a mia parte, din ce au fost acesti oameni?"
m-a sensibilizat peste ,masura subiectul emisiunii, m-a facut sa ma gandesc la foarte multe, sa imi pun foarte multe intrebari(pe care mi le pun mereu, o parte din ele), sa ma gandesc ce sa fac.
la sfarsitul emisiunii, a venit o intrebare, cine este modelul tau in viata?
ma gandesc mult la ce voi face si ma intreb daca e bine ce am facut pana acum... TU, te gandesti? ce valoare mai are viata asta? ce reprezentam noi? ma gandeam deunazi, ca as vrea sa plec din tara, ca ma chinui sa muncesc, dupa ce am facut o scoala, si... nu pot decat sa imi asigur mancarea, sa ies la o bere cu baietii, dar sa fac un sacrificiu, pentru asta. oare asta trebuie sa fac eu, dupa cata carte am invatat? pe de alta parte, NU as pleca "fie painea, cat de rea, tot mai buna-i in tara mea" asa suna zicala ...
toata lumea vorbeste ca s-a saturat, dar atat, nimeni nu ia act, nimeni nu misca nimic... oare nu suntem si noi in stare de o revolutie? o revolutie de catifea, fara violenta, doar sa ne spunem durerea si sa incercam sa schimbam ceva. se pare ca nu suntem in stare nici macar de asa ceva... din pacate si dupa cum spunea un profesor din facultate " suntem un popor de lasa-ma sa te las..."


cine sa isi aduca aminte de noi, oamenii de rand, poate doar familia si prietenii

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

7327 mesaje
Membru din: 26/08/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 2 Decembrie 2010, ora 07:26

De la: mugurasch03, la data 2010-12-02 00:24:57am vazut in seara asta la tv, pe antena 3, la sinteza zilei, un subiect care m-a facut sa ma rusinez, sa lacrimez, sa vreau sa fac ceva, dar nu stiu cum si ce sa pot face, din neansemnata mea existenta. era vorba de geniile uitate si batjocorite ale TARII NOASTRE, oameni care au facut, ca existenta noastra sa poata fi posibila, care au facut ceva pentru noi si tara noastra. e o campanie a antenelor, care ma bucura, dar ma face sa ma intreb:
" cine isi va aduce aminte de noi, de cei care ne chinuim sa supravietuim, care am trecut prin toate schimbarile posibile, cine ne va intinde o mana de ajutor, la nevoie, cum vom reusi sa ajungem, macar, a mia parte, din ce au fost acesti oameni?"
m-a sensibilizat peste ,masura subiectul emisiunii, m-a facut sa ma gandesc la foarte multe, sa imi pun foarte multe intrebari(pe care mi le pun mereu, o parte din ele), sa ma gandesc ce sa fac.
la sfarsitul emisiunii, a venit o intrebare, cine este modelul tau in viata?
ma gandesc mult la ce voi face si ma intreb daca e bine ce am facut pana acum... TU, te gandesti? ce valoare mai are viata asta? ce reprezentam noi? ma gandeam deunazi, ca as vrea sa plec din tara, ca ma chinui sa muncesc, dupa ce am facut o scoala, si... nu pot decat sa imi asigur mancarea, sa ies la o bere cu baietii, dar sa fac un sacrificiu, pentru asta. oare asta trebuie sa fac eu, dupa cata carte am invatat? pe de alta parte, NU as pleca "fie painea, cat de rea, tot mai buna-i in tara mea" asa suna zicala ...
toata lumea vorbeste ca s-a saturat, dar atat, nimeni nu ia act, nimeni nu misca nimic... oare nu suntem si noi in stare de o revolutie? o revolutie de catifea, fara violenta, doar sa ne spunem durerea si sa incercam sa schimbam ceva. se pare ca nu suntem in stare nici macar de asa ceva... din pacate si dupa cum spunea un profesor din facultate " suntem un popor de lasa-ma sa te las..."


In primul rand ne lipseste cu desavarsire CURAJUL :)

Parerea mea este ca cei care s-au nascut dupa revolutie (adica si eu)ma rog eu in timpul dar nu asta conteaza :)) nu stiu ce este aia revolutie,sau nu prea le pasa...nu cred ca ar fi multi tineri care ar avea curajul sa iasa in strada din propria initiativa...fara a fi opriti de parinti...

Iar cei care stiu si au trait revolutia sunt speriati...si poti sa-i invinovatesti ??

Nu prea mai stiu in ce tara dar cred ca in Grecia,daca-mi aduc bine aminte,acum 1-2 ani,pensionarilor li s-au taiat 50 Euro din pensii...si au iesit imediat in strada...si hai fim seriosi,nu cred ca stateau ei in 50 de Euro,cand salarul minim pe economie era in jur de 800 Euro...si cei care nu erau,si tineri,cu mic si mare...

Noi de ce nu putem sa facem asa ceva ???

Raporteaza abuz de limbaj
Sa fii ce vrei tu sa fii,nu ce vor altii,Sa faci ce vrei tu sa faci,nu ce fac altii,Sa gandesti cum gandesti tu,nu cum o fac altii,N-o sa ma vezi sa uit cine sunt da` o sa-i vezi p altii
Fosta membra 9am.ro

4090 mesaje
Membru din: 1/08/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Decembrie 2010, ora 08:12

De la: mugurasch03, la data 2010-12-02 00:24:57am vazut in seara asta la tv, pe antena 3, la sinteza zilei, un subiect care m-a facut sa ma rusinez, sa lacrimez, sa vreau sa fac ceva, dar nu stiu cum si ce sa pot face, din neansemnata mea existenta. era vorba de geniile uitate si batjocorite ale TARII NOASTRE, oameni care au facut, ca existenta noastra sa poata fi posibila, care au facut ceva pentru noi si tara noastra. e o campanie a antenelor, care ma bucura, dar ma face sa ma intreb:
" cine isi va aduce aminte de noi, de cei care ne chinuim sa supravietuim, care am trecut prin toate schimbarile posibile, cine ne va intinde o mana de ajutor, la nevoie, cum vom reusi sa ajungem, macar, a mia parte, din ce au fost acesti oameni?"
m-a sensibilizat peste ,masura subiectul emisiunii, m-a facut sa ma gandesc la foarte multe, sa imi pun foarte multe intrebari(pe care mi le pun mereu, o parte din ele), sa ma gandesc ce sa fac.
la sfarsitul emisiunii, a venit o intrebare, cine este modelul tau in viata?
ma gandesc mult la ce voi face si ma intreb daca e bine ce am facut pana acum... TU, te gandesti? ce valoare mai are viata asta? ce reprezentam noi? ma gandeam deunazi, ca as vrea sa plec din tara, ca ma chinui sa muncesc, dupa ce am facut o scoala, si... nu pot decat sa imi asigur mancarea, sa ies la o bere cu baietii, dar sa fac un sacrificiu, pentru asta. oare asta trebuie sa fac eu, dupa cata carte am invatat? pe de alta parte, NU as pleca "fie painea, cat de rea, tot mai buna-i in tara mea" asa suna zicala ...
toata lumea vorbeste ca s-a saturat, dar atat, nimeni nu ia act, nimeni nu misca nimic... oare nu suntem si noi in stare de o revolutie? o revolutie de catifea, fara violenta, doar sa ne spunem durerea si sa incercam sa schimbam ceva. se pare ca nu suntem in stare nici macar de asa ceva... din pacate si dupa cum spunea un profesor din facultate " suntem un popor de lasa-ma sa te las..."


la noi pentru ca suntem un popor corcit cu toate semintziile pamantului e ma greu sa ne unim in vederea comiterii unor manifestatii mai cu sange in ele nici revolutia nu ar fi avut loc fara curajul unui ungur ca lazlo tokes sau fara interventia agenturilor straine cum zicea ceausescu...
la noi e nevoie de cativa oameni care sa-i terorizeze pe conducatori fizic, adica sa-i sperie cumva pentru a nu mai vorbi sau face prostii cum face boc inaugurant alei si trotuare

Raporteaza abuz de limbaj
analizez, judec si dau verdicte!
giya_elisee

37 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 4 Decembrie 2010, ora 16:10

pacat de atatea suflete nevinovate,caci in situatia in care e tara noastra,urmasii nostrii sunt condamnati fara vina.si cel mai grav e ca nu suntem uniti ca sa oprim raul.
voi vorbiti de o revolutie?!
cine sa o faca?cei care au prea mult?cei care muncesc din greu pentru famiile lor?cei care nu vad in fata decat planuri de imbgatire rapida?sau,oare,cei care isi ineaca dezamagirile in alcool?nu mai are cine sa faca revolutie
tinerii de azi nu stiu decat distractie.nu mai sunt ca in urma cu ceva ani cand parintii ne invatau ceea ce e necesar in viata.cine sa-i mai invete acum?mama care munceste 16 ore pe zi la un patron ce va avea drept de viata si de moarte dat de insusi guvernul nostru marit?
de tatal care a plecat in tari straine sa aduca un ban,iar de cele mai multe ori,prins in mirajul vietii usoare si-a abandonat familia incetul cu incetul?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

274 mesaje
Membru din: 14/06/2010
Oras: Craiova

Postat pe: 9 Decembrie 2010, ora 08:29

valorile in tara asta nu cred ca au fost recunoscute niciodata de aceea noi romanii suntem un popor de nonvalori. sa ne amintim numai de cioran - exilat si recunoscut ca valoare de francezi...cat am pierdut atunci!... sa ne amintim de valorile din ziua de azi care subjugate de un guvern inapt si incapabil ajung la gesturi extreme. ma ingrozesc vazand (si vad zilnic) copii la 14-15 ani care ar trebui sa cunoasca macar cine a fost eminescu, coanda, racovita...dar, nu, ei refuza cu o nesimtire mare, caci asa vad in familie. dar daca i intrebi cine e salam, cine e simona senzual...iti fac o biografie de ... Rusine acelor parinti care si educa astfel copiii, rusine noua ca suntem o tara de nonvalori voite. iar cei care vor avea ceva de comentat anti, mai bine sa si bage capul in nisip...ia sa vedeti cum sar nonvalorile si musca prin cuvinte infecte...

Raporteaza abuz de limbaj
diana27
yuppy011671

1 mesaj
Membru din: 28/04/2010
Postat pe: 9 Decembrie 2010, ora 09:48

Nu suntem o tara de nonvalori.De curand am revazut pe internet un filmulet facut in strainatate despre ce ar fi fost lumea fara romani,in care se amintesc romanii ce au adus inovatii la nivel mondial.Nu trebuie sa ne pierdem speranta,trebuie sa luam atitudine si la orice nivel suntem sa incercam sa fim desavarsiti.Valoarea se va impune in fata imposturii.Sigur ca traim momente foarte grele tocmai din cauza impostorilor.Oamenii valorosi sunt in general oameni sinceri si naivi,nu pot intelege regulile neortodoxe practicate astazi,nu se pot asocia la tot jocul acesta meschin.Probabil ca si din aceasta cauza nu avem in politica elite.


rothmans_yuppy

7870 mesaje
Membru din: 1/05/2010
Oras: Baia Mare

Postat pe: 9 Decembrie 2010, ora 09:56

De la: yuppy011671, la data 2010-12-09 09:48:37Nu suntem o tara de nonvalori.De curand am revazut pe internet un filmulet facut in strainatate despre ce ar fi fost lumea fara romani,in care se amintesc romanii ce au adus inovatii la nivel mondial.Nu trebuie sa ne pierdem speranta,trebuie sa luam atitudine si la orice nivel suntem sa incercam sa fim desavarsiti.Valoarea se va impune in fata imposturii.Sigur ca traim momente foarte grele tocmai din cauza impostorilor.Oamenii valorosi sunt in general oameni sinceri si naivi,nu pot intelege regulile neortodoxe practicate astazi,nu se pot asocia la tot jocul acesta meschin.Probabil ca si din aceasta cauza nu avem in politica elite.

exact, suntem una dintre tarile care au avut printre cei mai multi inventatori, doar ca exista unii care pe langa faptul ca scriu tampenii mai si generalizeaza.


Cornelia_leia

329 mesaje
Membru din: 25/11/2008
Oras: Brasov

Postat pe: 9 Decembrie 2010, ora 12:29

Din nefericire ne-am intors cu mai mult de 100 de ani in trecut, zice-ti si voi daca nu e de "actualitate" si atunci ce mai putem spune de ce am ajuns si ce sa facem????
Un articol scris de Mihai Eminescu
(in presa anilor 1870-1889)
"De când lumea nu s-a vãzut ca un popor sã stea politiceste sus si economiceste jos; amândouã ordinele de lucruri stau într-o legãturã strânsã; civilizaþia economicã e muma celei politice.

Dacã în timpul când ni se promitea domnia virtuþii, cineva ar fi prezis ceea ce are sã se întâmple peste câþiva ani, desigur ar fi fost declarat proroc mincinos.

Sã fi zis cineva cã cei ce promiteau economii vor spori bugetul cheltuielilor cu 40%; cã cei ce combat funcþionarismul vor spori numãrul posturilor cu sutele; cã cei ce sunt pentru independenþa alegãtorilor vor face pe funcþionar sã atârne atât de mult de autoritãþile supreme încât aceste mii de oameni sã voteze conform comandei din Bucuresti; cã se vor da 17 milioane pe drumul de fier Cernavodã-Chiustenge (Constanþa n.r.), care nu face nici cinci, si cã patru milioane din preþul de cumpãrãturã se va împãrþi între membrii Adunãrilor; cã se va constata cum cã o seamã de judecãtori si de administratori în România sunt tovarãsi de câstig ca bandiþii de codru. Daca cineva ar fi prezis toate acestea lumea ar fi râs de dânsul si totusi nu numai acestea, ci multe altele s-au întâmplat si se întâmplã zilnic, fãrã ca opiniunea publicã sã se mai poatã irita mãcar.

Nu existã alt izvor de avuþie decât munca, fie actualã, fie capitalizatã, sau sustragerea, furtul. Când vedem milionari fãcând avere fãrã muncã si fãrã capital nu mai e îndoialã cã ceea ce au ei a pierdut cineva.

Mita e-n stare sã pãtrunzã orisiunde în þara aceasta, pentru mitã capetele cele mai de sus ale administraþiei vând sângele si averea unei generaþii. Oameni care au comis crime grave se plimbã pe strade, ocupã funcþiuni înalte, în loc de a-si petrece viaþa la puscãrie.

Funcþiunile publice sunt, adesea, în mâinile unor oameni stricaþi, loviþi de sentinþe judecãtoresti. Acei ce compun grosul acestei armate de flibustieri politici sunt bugetofagii, gheseftarii de toatã mâna, care, în schimbul foloaselor lor individuale, dau conducãtorilor lor o supunere mai mult decât oarbã.
Justiþia, subordonatã politicii, a devenit o ficþiune.

Spre exemplu: un om e implicat într-o mare afacere pe cât se poate de scandaloasã, care se denunþã. Acest om este menþinut în funcþie, dirijazã însusi cercetãrile fãcute contra sa; partidul þine morþis a-l reabilita, alegându-l în Senat. Partidele, la noi, nu sunt partide de principii, ci de interese personale care calcã fãgãduielile fãcute naþiei în ajunul alegerilor si trec, totusi, drept reprezentanþi ai voinþei legale si sincere a þãrii. Cauza acestei organizãri stricte e interesul bãnesc, nu comunitatea de idei, organizare egalã cu aceea a partidei ilustre Mafia si Camorra, care miroase de departe a puscãrie."


calculitza

201 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Decembrie 2010, ora 12:30

De la: rothmans, la data 2010-12-09 09:56:17
De la: yuppy011671, la data 2010-12-09 09:48:37Nu suntem o tara de nonvalori.De curand am revazut pe internet un filmulet facut in strainatate despre ce ar fi fost lumea fara romani,in care se amintesc romanii ce au adus inovatii la nivel mondial.Nu trebuie sa ne pierdem speranta,trebuie sa luam atitudine si la orice nivel suntem sa incercam sa fim desavarsiti.Valoarea se va impune in fata imposturii.Sigur ca traim momente foarte grele tocmai din cauza impostorilor.Oamenii valorosi sunt in general oameni sinceri si naivi,nu pot intelege regulile neortodoxe practicate astazi,nu se pot asocia la tot jocul acesta meschin.Probabil ca si din aceasta cauza nu avem in politica elite.

exact, suntem una dintre tarile care au avut printre cei mai multi inventatori, doar ca exista unii care pe langa faptul ca scriu tampenii mai si generalizeaza.

Exact! Nu suntem o tara de nonvalori.


coldrip

3 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 9 Decembrie 2010, ora 13:13

Degeaba palavragiti, schimbarea ii in fapte. Tv-ul te dezumanizeaza, va da sa mancati vizual ca sa nu va mai pese, sa fiti morti cant inca sunteti vii. Si inca ceva, cat timp statul ii pentru el, iar noi nu suntem statul... daca ala de la politie te transforma din victima in acuzat, iar vinovatul continua sa se faleasca cu rudele, prietenii lui cu influenta... oameni de nimic, niste curve.

Raporteaza abuz de limbaj
miss_darine

1799 mesaje
Membru din: 26/03/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Decembrie 2010, ora 13:26

De la: coldrip, la data 2010-12-09 13:13:35Degeaba palavragiti, schimbarea ii in fapte. Tv-ul te dezumanizeaza, va da sa mancati vizual ca sa nu va mai pese, sa fiti morti cant inca sunteti vii.

nu pot decat sa-ti dau dreptate televiziunea in ultimii 15 ani nu este decat un mod de manipulare a celor care mananca stirile pe paine...si de indobitocire a celor care nu rateaza nicio emisiune de "divertisment"


vrinceanulaura

20 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Decembrie 2010, ora 14:24

Off,te inteleg....si mie imi dau lacrimile....eu sunt plecata....in Romania...eram la fel...cu studii...munceam ca o apucata....sau ma prefaceam ca munceam asa cum se prefaceau si ei ca ma platesc....acum traiesc intr-o tara civilizata....copilul meu se duce la scoala cu un autobuz care o ia din fata casei....si o aduce...la ore fixe....nu sunt decalaje mai mari de 3 minute.Copilul meu maninca la scoala....face temele la scoala....isi petrece timpul liber facand sport....sau pictand....exista scoala de vara...pentru parintii care muncesc....exista fonduri...pentru cei mai putin norocosi...in sensul ca plateste primaria pentru o perioada...caietele, cartile,transportul si mancarea...nu exista caini vagabonzi,cersetori,vorbe urate pe strada.Eu...muncesc 6 ore si 40 de minute pe zi,pentru ca sunt femeie...si mai muncesc si acasa...ma rog aici guvernul se gandeste macar la mamici.cati bani iei indemnizatie de maternitate?6000 de euro....dar e drept ca stai doar 3 luni acasa cu copilul....
TRAIESC O VIATA DECENTA.dar pretul stiti care e?traiesc departe de cei dragi....sarbatorile ma dor....nu mai merg la munca in pantofi cu toc....mi-am pus adidasii si fundul la treaba...aici am facut,si fac....compromisuri pe care in romania nu le-as fi facut....vorba unui prieten de-al meu: ma, eu unu nu m-as umili pentru bani...eu nu ma vand....mi-a zis...il inteleg....intr-o lume ideala si eu as face asa...din pacate nu traim intr-o lume ideala.traim in capitalism...si orice lucru are pretul lui....asta e pretul pe care il platesc eu...e mult?e putin?nu stiu...ceea ce stiu...e ca in Romania eram o falsa bogata...iar aici sunt o falsa saraca....ca Romania nu ma lasa sa traiesc fara stress...fara sa ma gandesc cu groaza la ziua de maine....aici...nu ma grabesc sa traiesc....las lucrurile sa se intample...ma simt in siguranta....stii ce mi-as dori ?mi-as dori sa traiesc in Romania....dar cu ideile si calitatea vietii de aici...Mi-e greu sa-ti dau un sfat....eu am ales calea cea mai usoara....am stat si-am cantarit...daca am timp sa astept....pana la noi se va schimba ceva...nu am timp....asa ca am plecat...in loc sa lupt....sa fac ceva...insa de cate ori ma intorc....imi aduc aminte de ce am plecat....si am ajuns....sa spun ca acasa sunt aici....aici e casa mea.Nu am crezut niciodata...ca pot fi fericita in alta parte decat in tara mea,ca voi putea sa simt...sa iubesc...sa traiesc altfel decat romaneste...stiu ca multi vor spune...uite-o si pe asta...a plecat...ce-i mai pasa....IMI PASA ....numai ca nu pot lupta cu sistemul....suntem victimele unui sistem defect...dar si al nepasarii noastre.Asta ne strica ca natie...nepasarea...fata de ceilalti...fata de noi....fata de trecut si de viitor.Poate ca ....din cele cateva randuri ale mele....vei intelege ...ca schimbarea esti tu....alege tu...ceea ce vrei de la tine,ceea ce vrei de la viata... O imbratisare sincera....de departe.... Laura

Raporteaza abuz de limbaj
monaco

1609 mesaje
Membru din: 13/03/2008
Oras: Constanta

Postat pe: 9 Decembrie 2010, ora 14:37

Laura, pentru discursul tau sincer.
Nu multi pot sa faca asta...

Raporteaza abuz de limbaj
"necompletat..,necompletat..,fara comentarii pe forum ..." Daca se simte ..cineva....: atunci, de ce vrei prieteni aici? Dupa avatar?? Cred ca glumesti... TRADUCERE : NU colectionarilor de avatare !
miss_darine

1799 mesaje
Membru din: 26/03/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Decembrie 2010, ora 17:28

De la: extralorelay, la data 2010-12-09 14:24:58
TRAIESC O VIATA DECENTA.dar pretul stiti care e?traiesc departe de cei dragi....sarbatorile ma dor....nu mai merg la munca in pantofi cu toc....mi-am pus adidasii si fundul la treaba...aici am facut,si fac....compromisuri pe care in romania nu le-as fi facut....O imbratisare sincera....de departe.... Laura

in 89 eram tanara si am zis gata totul se va schimba in bine...am facut o facultate, am devenit inginera, am crescut singura un copil...deh, a trecut timpul ca gandul...iar acum, cand pot sa respir usurata, nu pot...ma simt prinsa intr-un cerc vicios din care nu cred ca pot sa ies, decat luand viata iar de la zero ...in fiecare zi sunt un robotel f bine teleghidat, care face aceleasi operatii over and over...trag linie la sfarsitul lunii...si-mi zic usurata, am achitat tot, am reusit sa-mi umplu frigiderul si gata...ma mai duc la teatru? nu...mai ies la un film? f rar...opera sau opereta?nope...m-am abrutizat si-mi vine sa-mi iau campii...si fac pariu ca mai sunt inca jdemii de romani care gandesc ca mine...nici nu indraznesc sa ma gandesc le cei care nu reusesc sa puna in fiecare zi pe masa, o paine intreaga ...asta e romania de azi...iar cea de maine, mult mai rea...asa ca n-am plecat cand a trebuit...e musai s-o fac acum la 43 de ani...alta solutie pt o viata mai buna si o pensie decenta, nu exista


vrinceanulaura

20 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Decembrie 2010, ora 17:58

Mylady....simt in vorbele tale....o amaraciune care nu-si are sensul....din mesajul tau....mi-a ramas....in memorie...cei 43 de ani....si copilul crescut singura....crezi ca am sa-ti plang de mila? Nu...nu,nu draga mea....numai in Romania femeile de 43 de ani isi vad viata terminata....si se simt ca un pantof refuzat la export(asta am citit undeva,nu-mi aduc aminte unde).Cine nu te lasa sa iesi?banii?sau mizeria de afara?cine spune ca tu....la cei 43 de ani....nu ai dreptul al o viata decenta....la fel ca si mine...app...nu suntem departe de varsta....in curand fac 35....si eu mi-am aruncat viata pe foras...10 ani de munca in Romania....si am luat-o de la capat in alt colt de lume....crezi tu ca mie mi-e usor?a trebuit sa invat sa vorbesc alta limba,sa respect reguli,sa-mi schimb mentalitatea si sa accept ca nu sunt eu buricul universului...ca am de invatat inca o multime de lucruri....in Romania ma credeam Doamna StieTot.
Am tot respectul pentru femeile ca tine...dar nu-ti permit...cu riscul de a nu-mi mai vorbi....sa te simti pierduta...pentru socitate...pentru tine....esti femeie...femeile sunt puternice....doar ele dau viata ....daca ai putut sa faci un copil si sa-l cresti singura....pentru mine asta e jobul cel mai greu din univers....nn(sa cresti un copil),poti orice....numai sa vrei...important este sa-ti doresti....si sa actionezi conform dorintei tale.....



sper din tot sufletul....sa-mi primesti dusul cu apa rece....si sa-ti demonstrezi....ca daca vrei...POTI

Raporteaza abuz de limbaj
sofia_nicolae

7 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Ploiesti

Postat pe: 9 Decembrie 2010, ora 18:00

Acei oameni care s-au daruit meseriei si acestui popor sunt marginalizati,ba cateodata li se mai face si mai mult rau,pentru ca la guvernare sunt niste nulitati care nu stiu ce inseamna sa servesti TARA si POPORUL ei cunosc numai buzunarul propiu,sunt vanduti mafiei internationale,noii ordini mondiale,cad acesti oameni nu vor mai fi la conducere atunci lucrurile se vor schimba ,acum scara de valori este un singura in capul lor "banul" si atat.Acesta este nivelul.Unde sunt barbatii politicieni de altadata responsabili de destinul tarii? nu mai sunt s-au vandut.Numai Dumnezeu ne mai poate scapa.Sa ne ajute Dumnezeu sa scapam.Niciunul nu-i mai grozav decat pe cei care ii judeca ei pentru diverse lucruri.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 9 Decembrie 2010, ora 18:03

De la: extralorelay, la data 2010-12-09 17:58:35
Am tot respectul pentru femeile ca tine...dar nu-ti permit...cu riscul de a nu-mi mai vorbi....sa te simti pierduta...pentru socitate...pentru tine....esti femeie...femeile sunt puternice....doar ele dau viata ....daca ai putut sa faci un copil si sa-l cresti singura....pentru mine asta e jobul cel mai greu din univers....nn(sa cresti un copil),poti orice....numai sa vrei...important este sa-ti doresti....si sa actionezi conform dorintei tale.....


sper din tot sufletul....sa-mi primesti dusul cu apa rece....si sa-ti demonstrezi....ca daca vrei...POTI



Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
miss_darine

1799 mesaje
Membru din: 26/03/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Decembrie 2010, ora 18:50

De la: extralorelay, la data 2010-12-09 17:58:35 Mylady....simt in vorbele tale....o amaraciune care nu-si are sensul....din mesajul tau....mi-a ramas....in memorie...cei 43 de ani....si copilul crescut singura....crezi ca am sa-ti plang de mila? Nu...nu,nu draga mea....numai in Romania femeile de 43 de ani isi vad viata terminata....si se simt ca un pantof refuzat la export(asta am citit undeva,nu-mi aduc aminte unde).Cine nu te lasa sa iesi?banii?sau mizeria de afara?cine spune ca tu....la cei 43 de ani....nu ai dreptul al o viata decenta....la fel ca si mine...app...nu suntem departe de varsta....in curand fac 35....si eu mi-am aruncat viata pe foras...10 ani de munca in Romania....si am luat-o de la capat in alt colt de lume....crezi tu ca mie mi-e usor?a trebuit sa invat sa vorbesc alta limba,sa respect reguli,sa-mi schimb mentalitatea si sa accept ca nu sunt eu buricul universului...ca am de invatat inca o multime de lucruri....in Romania ma credeam Doamna StieTot.
Am tot respectul pentru femeile ca tine...dar nu-ti permit...cu riscul de a nu-mi mai vorbi....sa te simti pierduta...pentru socitate...pentru tine....esti femeie...femeile sunt puternice....doar ele dau viata ....daca ai putut sa faci un copil si sa-l cresti singura....pentru mine asta e jobul cel mai greu din univers....nn(sa cresti un copil),poti orice....numai sa vrei...important este sa-ti doresti....si sa actionezi conform dorintei tale.....



sper din tot sufletul....sa-mi primesti dusul cu apa rece....si sa-ti demonstrezi....ca daca vrei...POTI

cred ca nu m-am facut inteleasa...mea culpa, am scris in graba, la serv ...eu nu am de gand sa mai stau in aceasta tara...nu-mi place punctul mort in care am ajuns....nu-mi doresc ca la pensie, sa nu pot sa am un trai decent si sa astept sa ma ajute copilul...nuuuuuuuuu...la 43 de ani sunt HOTARATA sa o rup cu aceasta tara si sa o pornesc de la zero in alta parte...sunt constienta ca nu-mi va fi usor, pt asta m-am si pus cu burta pe carte sa invat lb engleza, ca sa nu trebuiasca sa imi folosesc mainile din dorinta de a fi inteleasa ...si ca si tine sunt dispusa sa renunt la o diploma, care oricum aici nu-mi ofera niciun avantaj...so...n-am nevoie de niciun dus rece...stiu f.bine ce am de facut


Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 9 Decembrie 2010, ora 18:54

De la: miss_darine, la data 2010-12-09 18:50:04

so...n-am nevoie de niciun dus rece...stiu f.bine ce am de facut





Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
vrinceanulaura

20 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Decembrie 2010, ora 18:58

De la: miss_darine, la data 2010-12-09 18:50:04


so...n-am nevoie de niciun dus rece...stiu f.bine ce am de facut



GOOD GIRL

Raporteaza abuz de limbaj
andreicristian2004

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Decembrie 2010, ora 14:40

Daca ar gandi toata lumea ca tine ... Nu sunt multi care isi pun intrebarea "eu ce fac cu viata mea?" unii din lipsa de vointa, altii din prea mult bine facut de parinti, rude banoase, etc etc.
Uite m-am gandit sa plec din tara pe la 25 de ani. Cam tarziu da stii ce? Am o satisfactie, chiar daca nicaieri in lume nu e mai bine ca acasa, aia ca munca e platita! De invatat nu am tocit cartea da am ajuns pana la facultate...neterminAta.. Si ce daca o terminam crezi ca eram mai fericit?? Tot la o bere cu baietii eram :)) life suck's bro' ! Da stii ceva? Trebuie sa gandesti intotdeauna in perspectiva si sunt sigur ca vei reusi! Cu revolutia nu faci nimic in tara ca e prea multa democratie! Oricum dupa 90 am fost suntem si vom fi un popor de oi la stana de lupi!! Prea multa politica, prea putine fapte concrete ! Cu politica orice om in lumea asta poAte fi pacalit! Dc?! Pentru ca am ajuns in era in care daca esti cult si smecher conduci lumea pentru ca daca vbesti in termeni neoliterari(sper sa se inteleaga) nu te intelege nimeni intr-o tara de agramati tigani inculti si oameni din mediul rural care nu au avut nici o vina ca s-au nascut acum cativa zeci de Ani cand nu aveai nevoie de carte ca nu aveai ce sa faci cu ea! Si putem sa scriem pe forumuri milioane de caractere ca daca ne ascultam unu pe altu asta nu inseamna ca schimbam ceva! Vba ta ! La fel ca tine si eu sunt un neinsemnat in lumea asta ! Da hai sa ne traim viata macar si sa incercam sa nu ne mai chinuim cu gandul ca e GREU ! Se poate si mai rau ! Toti stim asta si asta ne da forta sa ne ducem crucea mai mica mai mare depinde de fiecare ins! Pana atunci .... HAI LA O BERE CU BAIETII !! :)

Raporteaza abuz de limbaj
rothmans_yuppy

7870 mesaje
Membru din: 1/05/2010
Oras: Baia Mare

Postat pe: 10 Decembrie 2010, ora 15:27

Unde sunt barbatii politicieni de altadata
au lasat femeile sa intre in politica

Raporteaza abuz de limbaj
A-Mirela

142 mesaje
Membru din: 28/11/2014
Postat pe: 10 August 2015, ora 09:05

Cu cat specia omeneasca devine mai raspandita cu atat valoarea unei vieti este mai nepretuita. `A murit intr-un fel sau altul` - se discuta cat se discuta azi iar maine se uita.

Raporteaza abuz de limbaj
A-Mirela

142 mesaje
Membru din: 28/11/2014
Postat pe: 1 Septembrie 2015, ora 00:46

suntem prea multi. Nu mai avem nici o valoare. Valoare vietii va fi inestimabila doar daca rasa noastra va fi decimata.

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului Valoarea unei vieti
Mergi la: