back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cine au fost primii: dacii sau romanii?

 


 
Pagini: << 1 2 3 >> Sari la pagina:
 
yuppy009460

42 mesaje
Membru din: 27/04/2010
Oras: Sighetu Marmatiei

Postat pe: 29 Iunie 2010, ora 16:33

Dar unde ai învățat tu că noi nu avem diaslecte. Te-ai tâmpit? Sau ai făcut școala prin secuime?


yuppy009460

42 mesaje
Membru din: 27/04/2010
Oras: Sighetu Marmatiei

Postat pe: 29 Iunie 2010, ora 16:36

Prin relații comerciale, deșteptule
Că doar tu înveți o limbă străină de-a lela

Raporteaza abuz de limbaj
yuppy009460

42 mesaje
Membru din: 27/04/2010
Oras: Sighetu Marmatiei

Postat pe: 29 Iunie 2010, ora 16:49

Frate, dacă îmi dai voie, de ce nu stai naibii în bibliotecă să studiezi? Omul chiar are dreptate. Este ușor să contrazici pe cineva doar că pentru simplul fapt că nu ești de acord cu el. Mai gândeșțte, dacă poți să faci asta!

Raporteaza abuz de limbaj
yuppy009460

42 mesaje
Membru din: 27/04/2010
Oras: Sighetu Marmatiei

Postat pe: 29 Iunie 2010, ora 16:56

Cine spune fraiere și incultule că tracii își făceau semnul crucii? Erau politeiști,vrei să consulți cumva Dex-ul, Sau vrei să știi ce înseamnă DEX?. Probabil ai auzit, dacă ești român, de Sf. Andrei, care a creștinat această zonă? Dacă nu las-o mai moale cu comentariile. Ai face un bine omenirii

Raporteaza abuz de limbaj
yuppy009460

42 mesaje
Membru din: 27/04/2010
Oras: Sighetu Marmatiei

Postat pe: 29 Iunie 2010, ora 17:02

koji San, respectele mele. Cartea pe care ai citit-o este reală, studii întregi ale lingviștilor. Poți s-o iei în serios. Dacă vrei un argument, trimite-mi un mail pe adresa marabita@yahoo.com

Raporteaza abuz de limbaj
yuppy009460

42 mesaje
Membru din: 27/04/2010
Oras: Sighetu Marmatiei

Postat pe: 29 Iunie 2010, ora 17:14

Stai lejer ;i nu ai nicio treabă cu tracii, dacii sau romanii. Ce-ar fi dacă ți-ai vedea numai de javra ce o ții în brațe? Apropo, de ce origine este cuvântul "javră"


yuppy009460

42 mesaje
Membru din: 27/04/2010
Oras: Sighetu Marmatiei

Postat pe: 29 Iunie 2010, ora 17:27

Mă numesc Mara Birta (Vancea), urmaș al unei familii străvechi înnobilate de Apafi (?), din care s-au născut și vestiții Ioan Vancsa, mitopolitit de Alba Iulia și, se crede și se poate documenta științific, Cronicarul Anonim. Aș fi onorată să primesc un răspuns din partea Dumneavoastră pe adresa marabirta@yahoo.com,

Cu respect, Mara (Vancea) Bîrta

Raporteaza abuz de limbaj
remuska

118 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Iunie 2010, ora 16:21

aici ai fost rautacioasa la adresa mea, dar nu am cum sa ma supar pe un personaj din mediul virtual, doar te rog sa nu mai jignesti! poti sa nu fi de acord cu cineva si fara sa il jignesti sau sa ii desconsideri opiniile! poate am citit si altceva decat ai citit tu, poate si invers...oricine cred ca poate sa-si faca si o parere despre ceea ce citeste.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

6581 mesaje
Membru din: 20/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Iunie 2010, ora 17:11

De la: yuppy009460, la data 2010-06-29 17:27:26Mă numesc Mara Birta (Vancea), urmaș al unei familii străvechi înnobilate de Apafi (?), din care s-au născut și vestiții Ioan Vancsa, mitopolitit de Alba Iulia și, se crede și se poate documenta științific, Cronicarul Anonim. Aș fi onorată să primesc un răspuns din partea Dumneavoastră pe adresa marabirta@yahoo.com,

Cu respect, Mara (Vancea) Bîrta


si eu sunt un urmas direct al lui vlad tepes dar nu fac un caz din asta cu toate ca inca mai este si numele in familie la descendentii pe linie paterna

Raporteaza abuz de limbaj
analizez, judec si dau verdicte
yuppy013537

1 mesaj
Membru din: 30/06/2010
Postat pe: 30 Iunie 2010, ora 19:40

nu avem dialete, avem graiuri

Raporteaza abuz de limbaj
gemini_costinesti

15 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Postat pe: 30 Iunie 2010, ora 23:31

De la: yuppy009460, la data 2010-06-29 16:33:51Dar unde ai învățat tu că noi nu avem diaslecte. Te-ai tâmpit? Sau ai făcut școala prin secuime?


Limba Romana are Regionalisme,iar singurul dialect este aromana(macedo-romana),de aceea moldovenii,oltenii,ardelenii,maramuresenii,etc se inteleg intre ei,folosind regionalismele lor.Dialectele sunt mult diferite intre ele.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

7554 mesaje
Membru din: 24/12/2012
Postat pe: 30 Iunie 2010, ora 23:36

De la: PICARD, la data 2010-06-30 17:11:06
De la: yuppy009460, la data 2010-06-29 17:27:26Mă numesc Mara Birta (Vancea), urmaș al unei familii străvechi înnobilate de Apafi (?), din care s-au născut și vestiții Ioan Vancsa, mitopolitit de Alba Iulia și, se crede și se poate documenta științific, Cronicarul Anonim. Aș fi onorată să primesc un răspuns din partea Dumneavoastră pe adresa marabirta@yahoo.com,

Cu respect, Mara (Vancea) Bîrta


si eu sunt un urmas direct al lui vlad tepes dar nu fac un caz din asta cu toate ca inca mai este si numele in familie la descendentii pe linie paterna

aha...sugi sange !!!!


gemini_costinesti

15 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Postat pe: 30 Iunie 2010, ora 23:37

De la: yuppy009460, la data 2010-06-29 16:56:17Cine spune fraiere și incultule că tracii își făceau semnul crucii? Erau politeiști,vrei să consulți cumva Dex-ul, Sau vrei să știi ce înseamnă DEX?. Probabil ai auzit, dacă ești român, de Sf. Andrei, care a creștinat această zonă? Dacă nu las-o mai moale cu comentariile. Ai face un bine omenirii

Semnul crucii este semn arian,crestinii l-au adoptat mult mai tarziu tocmai ptr. a atrage mai multi arieni spre crestinism.Primii crestini aveau ca semn 2 pesti asezati fiecare in cate o directie,unul deasupra celuilalt.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1492 mesaje
Membru din: 27/08/2009
Postat pe: 30 Iunie 2010, ora 23:45

De la: the_lu_da, la data 2010-06-30 23:36:01
De la: PICARD, la data 2010-06-30 17:11:06
De la: yuppy009460, la data 2010-06-29 17:27:26Mă numesc Mara Birta (Vancea), urmaș al unei familii străvechi înnobilate de Apafi (?), din care s-au născut și vestiții Ioan Vancsa, mitopolitit de Alba Iulia și, se crede și se poate documenta științific, Cronicarul Anonim. Aș fi onorată să primesc un răspuns din partea Dumneavoastră pe adresa marabirta@yahoo.com,

Cu respect, Mara (Vancea) Bîrta


si eu sunt un urmas direct al lui vlad tepes dar nu fac un caz din asta cu toate ca inca mai este si numele in familie la descendentii pe linie paterna

aha...sugi sange !!!!
......cateodata......mi-e asa sde greu a ma abtine sa nu raspund similar......dar daca vede picard,,,lasa ca-ti raspunde el......... :


Fosta membra 9am.ro

12 mesaje
Membru din: 1/07/2010
Oras: Constanta

Postat pe: 1 Iulie 2010, ora 00:18

geamanule, te ambalezi tare, vezi sa nu ramai fara "grai"...

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

329 mesaje
Membru din: 17/03/2010
Postat pe: 1 Iulie 2010, ora 07:22

Romulanii

Raporteaza abuz de limbaj
Far_Cry

305 mesaje
Membru din: 1/01/2010
Oras: Ploiesti

Postat pe: 1 Iulie 2010, ora 08:21

De la: FarCry, la data 2010-06-25 08:14:58 Dear yuppy 013459 ! Cum sa nu existe interpretari INTANGIBILE ?!... Pai chiar poti sa-i crezi pe IMPOSTORII astia contemporani care din diverse motive ,adversitati (chiar etnice)sau din teribilism si novatorism ideologic creaza confuzia ?! Chiar operele sau parerile anticilor si mult inaintasilor nostrii n-au creat acel "impact cu eroarea si...prostia" in conceptia ta ?!...Mai poti sa le respecti " ideile fara o logica istorica si socio-umana" cand contamineaza "contemporaneitatea acelor vremi demult apuse " pentru INTERESE PERSONALE (sau...de grup!)MESCHINE ?! Chiar nu e nimeni sa le rupa radacinile(sa nu zic gura) acestor creatori de scrieri rautacioase mizere (auzi !!!...punjabi,Kashmir si de unde se trag tiganii nostrii si din Europa are 2000 de cuvinte comune cu limba romana sau legatura etnica a masagetilor din Asia Centrala cu ...tracii!!!)si sa-i puna la "stalpul infamiei" ptr ca de impostori pe taramul istoriei ca Cuesdean,Klaproth sau Napoleon Savescu or sa tot apara in sens contrar ?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

6581 mesaje
Membru din: 20/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Iulie 2010, ora 08:35

De la: 2006scj, la data 2010-06-30 23:45:09
De la: the_lu_da, la data 2010-06-30 23:36:01
De la: PICARD, la data 2010-06-30 17:11:06
De la: yuppy009460, la data 2010-06-29 17:27:26Mă numesc Mara Birta (Vancea), urmaș al unei familii străvechi înnobilate de Apafi (?), din care s-au născut și vestiții Ioan Vancsa, mitopolitit de Alba Iulia și, se crede și se poate documenta științific, Cronicarul Anonim. Aș fi onorată să primesc un răspuns din partea Dumneavoastră pe adresa marabirta@yahoo.com,

Cu respect, Mara (Vancea) Bîrta


si eu sunt un urmas direct al lui vlad tepes dar nu fac un caz din asta cu toate ca inca mai este si numele in familie la descendentii pe linie paterna

aha...sugi sange !!!!
......cateodata......mi-e asa sde greu a ma abtine sa nu raspund similar......dar daca vede picard,,,lasa ca-ti raspunde el......... :


chiar te rog scj! sa raspunzi si tu direct
si eu nu sug sange e ca la radio erevan:nug ci mi se suge


analizez, judec si dau verdicte
Fosta membra 9am.ro

6581 mesaje
Membru din: 20/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Iulie 2010, ora 08:38

De la: gemini_costinesti, la data 2010-06-30 23:37:36
De la: yuppy009460, la data 2010-06-29 16:56:17Cine spune fraiere și incultule că tracii își făceau semnul crucii? Erau politeiști,vrei să consulți cumva Dex-ul, Sau vrei să știi ce înseamnă DEX?. Probabil ai auzit, dacă ești român, de Sf. Andrei, care a creștinat această zonă? Dacă nu las-o mai moale cu comentariile. Ai face un bine omenirii

Semnul crucii este semn arian,crestinii l-au adoptat mult mai tarziu tocmai ptr. a atrage mai multi arieni spre crestinism.Primii crestini aveau ca semn 2 pesti asezati fiecare in cate o directie,unul deasupra celuilalt.


care -va -sa -zica atunci pestii o faceau intre ei nu aveau fetitze

Raporteaza abuz de limbaj
analizez, judec si dau verdicte
Far_Cry

305 mesaje
Membru din: 1/01/2010
Oras: Ploiesti

Postat pe: 1 Iulie 2010, ora 08:54

Ptr Yuppy 009460 Ce argument sa-mi dai tu mie mai ucraineanca inculta ! Mai bine ia-ti familionul si treci Tisa la rusi decat sa persisti in prostie ! Citeste-i incult-o pe N.Iorga,N.Densusianu si pe anticii Herodot,Zosimus si Polybius (nu pe filfizoni ca soimu asta septagenar de Cuesdean sau cum s-o numi ! )si ai sa observi ca getii sau geto-dacii vorbeau dialectul aroman (o imixtiune de greaca veche si latina) care se mai vorbeste si in zilele noastre ! La Sighet la tine nu se vorbeste decat rusa ucraineana ! Javra ce-o tin in brate oricand face pe tine maimutza ignoranta si oponenta din prostia ta ! Decat sa scrii ineptii pe site mai bine canta si danseaza de nebuna cu tarafu ala din poza !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

6581 mesaje
Membru din: 20/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Iulie 2010, ora 08:59

De la: FarCry, la data 2010-07-01 08:54:48 Ptr Yuppy 009460 Ce argument sa-mi dai tu mie mai ucraineanca inculta ! Mai bine ia-ti familionul si treci Tisa la rusi decat sa persisti in prostie ! Citeste-i incult-o pe N.Iorga,N.Densusianu si pe anticii Herodot,Zosimus si Polybius (nu pe filfizoni ca soimu asta septagenar de Cuesdean sau cum s-o numi ! )si ai sa observi ca getii sau geto-dacii vorbeau dialectul aroman (o imixtiune de greaca veche si latina) care se mai vorbeste si in zilele noastre ! La Sighet la tine nu se vorbeste decat rusa ucraineana ! Javra ce-o tin in brate oricand face pe tine maimutza ignoranta si oponenta din prostia ta ! Decat sa scrii ineptii pe site mai bine canta si danseaza de nebuna cu tarafu ala din poza !


eu sunt neutru nu mai intru ca ieri in polemici care au degenerat in injurii gretzoase.
asa ca hai sa vorbim calmi.
cel putin pe moment ca poate mai tarziu o sa vreau sa trag in teapa pe cineva

Raporteaza abuz de limbaj
analizez, judec si dau verdicte
terzi_p_yahoo_com

125 mesaje
Membru din: 9/08/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Iulie 2010, ora 23:34

Pe cine nu-l itereseaza trecutul sau si al stramosilor, eu consider ca duce o viata "vegetala", si este decazut din regnul uman.
In legatura cu tema pusa in discutie ea face obiectul congreselor de dacologie, care se tin in fiecare an la Bucuresti, sub coordonarea doctorului Savulescu, un american de origine romana care dupa revolutie a obtinut copii de pe placutele de la Tartaria, si cele descoperite cu ocazia saparii fundatiei castelului Peles, scrise in limba Daca.
Cercetari satelitare, prin scanari de mare adancime, efectuate de americani, au relevat faptul ca ipoteza cea mai credibila azi este ca:

1. Marea neagra a fost un mare lac de apa dulce, cu un nivel mult mai redus fata de Marea Meditreana, in jurul careia au trait si stramosii daco-getilor.
2. Un cataclism de mari proportii a dus la deschiderea unei falii intre Marea Mediterana si lacul, care sta la originea Marii Negre, creeinduse legatura prim Dardanele si Bosfor, care erau o sucesiune de fisuri terestre prin care a inceput scurgerea apei sarate din Medeterana si care s-a largit cu timpul.
3. Asa a inceput cresterea nivelului apelor din lacul de origine a Marii Negre, ceeace a obligat populatiile ingrozite sa se refugieze din regiune.
4. In acest fel aceasta comunitate care vorbeua dialecte daco-getitice s-au imprastiat in toate directiile. cele care au plecat pe traseul din sudul Dunarii, au ajuns pana in peninsula italica. Asa se explica dece in Dacia dupa 200 de ani de ocupatie romana, sa vorbit o limba inrudita cu latina. Romanii si Dacii vorbeau dialecte diferite dar se puteau intelege. Iudeea a fost ocupata 400 de ani si ei nu au adoptat limba Ramanilor, ea fiind total diferita de cea a iudeilor.
5. Alte triburi daco-getice au plecat in alte directii. asa se explica existenta triburilor care folosesc cuvinte romanesti in India.
6. In arheologoe se vorbestede triburi indo-europene, Hitler considerandu-i adevaratii arieni. De fapt Gotii au gasit triburi geto-dacice in actuala germanie, dar fiind mult superiori numeric i-au asimilat.
7. In final nu Romanii sunt stramosii nostri, ci noi suntem stramosii lor. Traian si-a ocupat stramosii. !!!!
Atat deocamdata !


terzi_p_yahoo_com

125 mesaje
Membru din: 9/08/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Iulie 2010, ora 23:35

Pe cine nu-l itereseaza trecutul sau si al stramosilor, eu consider ca duce o viata "vegetala", si este decazut din regnul uman.
In legatura cu tema pusa in discutie ea face obiectul congreselor de dacologie, care se tin in fiecare an la Bucuresti, sub coordonarea doctorului Savulescu, un american de origine romana care dupa revolutie a obtinut copii de pe placutele de la Tartaria, si cele descoperite cu ocazia saparii fundatiei castelului Peles, scrise in limba Daca.
Cercetari satelitare, prin scanari de mare adancime, efectuate de americani, au relevat faptul ca ipoteza cea mai credibila azi este ca:

1. Marea neagra a fost un mare lac de apa dulce, cu un nivel mult mai redus fata de Marea Meditreana, in jurul careia au trait si stramosii daco-getilor.
2. Un cataclism de mari proportii a dus la deschiderea unei falii intre Marea Mediterana si lacul, care sta la originea Marii Negre, creeinduse legatura prim Dardanele si Bosfor, care erau o sucesiune de fisuri terestre prin care a inceput scurgerea apei sarate din Medeterana si care s-a largit cu timpul.
3. Asa a inceput cresterea nivelului apelor din lacul de origine a Marii Negre, ceeace a obligat populatiile ingrozite sa se refugieze din regiune.
4. In acest fel aceasta comunitate care vorbeua dialecte daco-getitice s-au imprastiat in toate directiile. cele care au plecat pe traseul din sudul Dunarii, au ajuns pana in peninsula italica. Asa se explica dece in Dacia dupa 200 de ani de ocupatie romana, sa vorbit o limba inrudita cu latina. Romanii si Dacii vorbeau dialecte diferite dar se puteau intelege. Iudeea a fost ocupata 400 de ani si ei nu au adoptat limba Ramanilor, ea fiind total diferita de cea a iudeilor.
5. Alte triburi daco-getice au plecat in alte directii. asa se explica existenta triburilor care folosesc cuvinte romanesti in India.
6. In arheologoe se vorbestede triburi indo-europene, Hitler considerandu-i adevaratii arieni. De fapt Gotii au gasit triburi geto-dacice in actuala germanie, dar fiind mult superiori numeric i-au asimilat.
7. In final nu Romanii sunt stramosii nostri, ci noi suntem stramosii lor. Traian si-a ocupat stramosii. !!!!
Atat deocamdata !


remuska

118 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Iulie 2010, ora 00:22

De la: gemini_costinesti, la data 2010-06-30 23:37:36
De la: yuppy009460, la data 2010-06-29 16:56:17Cine spune fraiere și incultule că tracii își făceau semnul crucii? Erau politeiști,vrei să consulți cumva Dex-ul, Sau vrei să știi ce înseamnă DEX?. Probabil ai auzit, dacă ești român, de Sf. Andrei, care a creștinat această zonă? Dacă nu las-o mai moale cu comentariile. Ai face un bine omenirii

Semnul crucii este semn arian,crestinii l-au adoptat mult mai tarziu tocmai ptr. a atrage mai multi arieni spre crestinism.Primii crestini aveau ca semn 2 pesti asezati fiecare in cate o directie,unul deasupra celuilalt.

multumesc pentru argument! sa ma spunem ca semnul svasticii era semnul solar si la dacii liberi? ca apare swi acum pe porti in Maramuresh?

Raporteaza abuz de limbaj
9am245335

2 mesaje
Membru din: 4/02/2011
Postat pe: 2 Iulie 2010, ora 00:45

cititi secretele terrei de paul lazar tonciulescu si eugen delcea www.librarie .net le puteti citi la unele sumarul si va ve-ti da seama normal -DACII

Raporteaza abuz de limbaj
brealsouL

415 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Oradea

Postat pe: 2 Iulie 2010, ora 08:07

dacii?:)))
dacii erau un trib, de salabatici, pe cand romanii aveau o adevarat Civilizatie stralucita. doar la noi, in era comunismului, se invata cum ca dacii s au opus romanilor, etc blabla uri de 2 bani ca populatia sa se simta oarecum speciala.

cand zici ca esti roman, de fapt admiti ca bastinasii de aici au fost omorati si VIOLATI de niste soldati nespalati trimiti in lume pentru a cuceri noi COLONII DE SCLAVI ROMANILOR.

oricum, dupa ce Roma s a prabusit, lumea a regresat, tot ce era stralucitor a disparut pentru sute de ani (dark ages).

dupa Roma, a urmat doar America.

si apropo, istoria e scris de invingatori.

toate triburile germanice, si cele din sud est erau considerate de romani, pe buna dreptate, barbare.

si erau , pe buna dreptate(repet), pentru ca prin comparatie DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE, (cultural, militar, social), dacii nici n au descoperit caramida, pe cand romanii au construit minuni de genul Colisseumului


brealsouL

415 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Oradea

Postat pe: 2 Iulie 2010, ora 08:15

De la: KOJI_SAN, la data 2010-06-21 11:14:15Ungurii ne-au tinut sub ocupatie 1000 de ani si noi acum nu vorbim ungureste. DECI???



la cum scrii, ma ndoiesc ca tu vorbesti romaneste, ce sa mai vorbim de alte limbi. Iti trebuie un minim de inteligenta sa ai capacitatea de a invata alta limba.

Mai pe scurt, ESTI PREA PROST SA SCRII SI SA VORBESTI, ce pretentii sa fi avut orice cotropitor care a trecut pe aici, si multi au trecut, fara ca bastinasii tai sa i poata opri vreodata.

Mai pe scurt, CATE batalii au castigat DACII VREOOODATA in istorie>? cate batalii a castigat VREODATA romania in istoria reala? 0.

Ideea e ca poate ar fi timpul sa lasam arogantele si legendele deoparte, asa cum unui copil ii spui, ca a visat doar ca are un ferrari, si e timpul sa se trezeasca pentru ca ASA poate va avea SANSA sa aibe un ferrari real, dex, tot asa ar trebui sa ne trezim toti si sa FACEM CEva, nu sa ne refugiem in povesti de copii, cum un scuipat de trib barbaric, numit daci, s au opus eu romanilor, care au cucerit lumea. sau cum Stefan, i a futut el pe turci, ma lasi... povesti de 2 bani pentru minti retarde si arogante, care nu au in ce a se refugia, decat in echipa lor numita romania, de parca am fi la fotbal./

eu cred ca pe tine te tine sub ocupatie si acum Prostia, cum a tinut o si pe ma ta si pe tac tu, bivolu satului, inainte, si pe ma sa si pe bou de tac su lu ma sa inainte, si tot asa.

ungurii au fost aici 1000 de ani? Stii in ce an suntem , retardule? 2010-1000 = 1010. Din anul 1010 tu tot unguri vezi? handicapatule.

Si ti zic retard si handicapat, pentru ca aici NICI MACAR Nu e vorba de a avea o cultura generala, sau o notiune de istorie, e vorba de o scadere si un pic de gandire logica. vai de mti mati ma.

HUNII (ungurii) erau un popor barbar care calatorea din asia pana pe tot cuprinsul EUropei, si care cucerea tot ce prindea in cale. Atila, biciul lui Dumnezeu, poate ti spune ceva.

Moronul de mai sus, care a scris rahaturile alea (romanii sunt mai vechi ca sumerienii:)) ), e si motivul pentru care nici macar nu cred ca ar avea importanta.

Prostia nu are limite NICI IN TIMP, NICI IN SPATIU.

chiar daca a fost o civilizatie aici cu zeci de mii de ani in urma, sanse mari sunt ca majoritatea au fost la fel de prosti ca tine, si probabil bateau in pietre Ritmurile de manele, ca asta va bate in sange, la majoritatea manelistilor jegosi.

sau poate , doar acum s a produs manelizarea, patrunde adanc din sud, cu toate turcismele de doi bani, shaormismele patetice pe care nici unui porc nu i l as da sa manance, tiganii fara nici o valoare.

la noi tiganii nici macar nu sunt tigani reali.


Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 2 Iulie 2010, ora 08:20

De la: Rockk, la data 2010-07-02 08:15:49
De la: KOJI_SAN, la data 2010-06-21 11:14:15Ungurii ne-au tinut sub ocupatie 1000 de ani si noi acum nu vorbim ungureste. DECI???


eu cred ca pe tine te tine sub ocupatie si acum Prostia, cum a tinut o si pe ma ta si pe tac tu, bivolu satului, inainte, si pe ma sa si pe bou de tac su lu ma sa inainte, si tot asa.


Si ti zic retard si handicapat...

la noi tiganii nici macar nu sunt tigani reali.


Da, nu sunt reali...doar ni-i imaginam...

Ce naiba ai de vorbesti asa la prima ora, nu ai dormit bine?!

Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
brealsouL

415 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Oradea

Postat pe: 2 Iulie 2010, ora 08:42

De la: daria_ta, la data 2010-07-02 08:20:54
De la: Rockk, la data 2010-07-02 08:15:49
De la: KOJI_SAN, la data 2010-06-21 11:14:15Ungurii ne-au tinut sub ocupatie 1000 de ani si noi acum nu vorbim ungureste. DECI???


eu cred ca pe tine te tine sub ocupatie si acum Prostia, cum a tinut o si pe ma ta si pe tac tu, bivolu satului, inainte, si pe ma sa si pe bou de tac su lu ma sa inainte, si tot asa.


Si ti zic retard si handicapat...

la noi tiganii nici macar nu sunt tigani reali.


Da, nu sunt reali...doar ni-i imaginam...

Ce naiba ai de vorbesti asa la prima ora, nu ai dormit bine?!




nu sunt reali, in sensul ca nu exista nici o traditie reala la ei, doar fura, canta o manea si cersesc pe la noi. ori tiganii ii fascineaza pe multi, din multe popoare, nu degeaba, din cate "am auzit"

oricum,
e , vina mea. mi se mai intampla sa mi pese de ceva si sa fiu pasional despre un subiect.

dar gata, mi a trecut.

have fun cu dacii pe marte acum sute de mii de ani, ca asa s a zis la otv.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 2 Iulie 2010, ora 08:46

De la: Rockk, la data 2010-07-02 08:42:43

nu sunt reali, in sensul ca nu exista nici o traditie reala la ei, doar fura, canta o manea si cersesc pe la noi. ori tiganii ii fascineaza pe multi, din multe popoare, nu degeaba, din cate "am auzit"

oricum,
e , vina mea. mi se mai intampla sa mi pese de ceva si sa fiu pasional despre un subiect.

dar gata, mi a trecut.

have fun cu dacii pe marte acum sute de mii de ani, ca asa s a zis la otv.


Intelesesem, insa trebuia sa te "scot" cumva din starea aceea!...

Aaa...si ce bine ar fi sa putem sa teleportam pe Marte pe cate unii...am incepe cu cei care ne conduc acum!

Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
Pagini: << 1 2 3 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Cine au fost primii: dacii sau romanii?
Mergi la: