back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cum se obtine alcool etilic din porumb!

 


 
Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
 
marinica_yuppy

14 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 18 Februarie 2010, ora 02:29


Sal!
Astazi stateam de vorba cu taica-miu si alti vreo 2 prieteni in jurul unui pahar de tuica.Si cica in Ardeal si nu numai se facce alcool din amidon de porumb.Noi aici in sudul Moldovei nu prea le avem cu de astea.Am apelat la Google da nimeni nu vrea sa zica nica'.Voi care stiti care cum se obtine alcoolul acasa,pt consum propriu spuneti si noua ca e vreme de criza si..,na tre sa supravertuim si noi.Mai ales ardelenii ii rog sa dezvaluie secretele ca acolo am baut cele mai bune licori.
Multam anticipat.Eu si toticei putini interesati de asemenea metode!
Hai sa mai tragem un paharel in cinstea noastra a romanilor.







brealsouL

415 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Oradea

Postat pe: 18 Februarie 2010, ora 07:31

bunicu meu avea pe vremuri la casa in afara orasului un distilor sau cum se numea de lemn, din care facea tuica de prune de 70-80 de grade.

acuma cum se obtine, iti tre o chestie din aia de aluminiu, iti trebuie fructe din alea puse in bidoane mari, tinute vara vreo 3-4 saptamani pana se strica de tot, si dupa il pui in distiloru ala (seamana cu un clopot).

aveam 10 ani mai mult nu tin minte , dar stiu ca era f mandru de "puritatea" rezultata si nici nu prea mergea acasa la bunica mea vreo 3 zile pe sapt


Fosta membra 9am.ro

6581 mesaje
Membru din: 20/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Februarie 2010, ora 10:07

imi faceti pofta! ia sa caut p-aci ca parca adusese colegu meu din cluj o sticla de palinca sa iau un gat din ea ca pana diseara o elimin cand plec cu masina acasa

Raporteaza abuz de limbaj
analizez, judec si dau verdicte
luminutza

428 mesaje
Membru din: 26/03/2008
Postat pe: 21 Februarie 2010, ora 12:49

bag de seama ca lumea are pb serioase!!

Raporteaza abuz de limbaj
Ganduri bune la dusmani!
cris78

1 mesaj
Membru din: 5/12/2011
Postat pe: 5 Decembrie 2011, ora 15:17

salutare
fratilor am gasit o reteta undeva (nu-mi mai aduc aminte unde) de tuica din grau care era asa:
intr-un butoi de 200 l pui grau si apa si 2 pachete de drojdie si lasi 2 saptamani la fermentat.
zis si facut si cand am ajuns la fiert in cazan s-a prins tot de peretii cazanului de era sa-l stric. mentionez ca graul pus la fermentat l-am macinat inainte la o moara cu ciocanele.
deci rugamintea mea este daca se poate ,de ceva retete detaliate de tuica(rachiu) din cereale si chiar vin din cereale ca am auzit ca este bun.
astept raspuns cu retete aici sau direct pe adresa mea de mail : crys_log@yahoo.com
va multumesc.
cristian


rothmans_yuppy

7870 mesaje
Membru din: 1/05/2010
Oras: Baia Mare

Postat pe: 5 Decembrie 2011, ora 18:44

De la: Rockk, la data 2010-02-18 07:31:05bunicu meu avea pe vremuri la casa in afara orasului un distilor sau cum se numea de lemn, din care facea tuica de prune de 70-80 de grade.

acuma cum se obtine, iti tre o chestie din aia de aluminiu, iti trebuie fructe din alea puse in bidoane mari, tinute vara vreo 3-4 saptamani pana se strica de tot, si dupa il pui in distiloru ala (seamana cu un clopot).

aveam 10 ani mai mult nu tin minte , dar stiu ca era f mandru de "puritatea" rezultata si nici nu prea mergea acasa la bunica mea vreo 3 zile pe sapt


e la 52-56 de grade, plus ca ala e din arama

Raporteaza abuz de limbaj
Razzyy

1194 mesaje
Membru din: 19/03/2013
Postat pe: 5 Decembrie 2011, ora 23:31

De la: cris78, la data 2011-12-05 15:17:36salutare
fratilor am gasit o reteta undeva (nu-mi mai aduc aminte unde) de tuica din grau care era asa:
intr-un butoi de 200 l pui grau si apa si 2 pachete de drojdie si lasi 2 saptamani la fermentat.
zis si facut si cand am ajuns la fiert in cazan s-a prins tot de peretii cazanului de era sa-l stric. mentionez ca graul pus la fermentat l-am macinat inainte la o moara cu ciocanele.
deci rugamintea mea este daca se poate ,de ceva retete detaliate de tuica(rachiu) din cereale si chiar vin din cereale ca am auzit ca este bun.
astept raspuns cu retete aici sau direct pe adresa mea de mail : crys_log@yahoo.com
va multumesc.
cristian

ai vrut sa faci cozonac?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

7124 mesaje
Membru din: 7/02/2013
Postat pe: 6 Decembrie 2011, ora 11:51

Palinca de cucuruz vreti voi,ha? Ce dreac sa faceti cu ea , ca nu o puteti duce...pe picioare! Te pomeni ca sunteti raciti si vreti sa o fierbeti cu piper negru? Dupa aia sigur KO technic total!
Adevar vorbind acum, da, se face palinca din porumb, dar nu cred ca cineva va divulga secretul fabricatiei Acum ori din cauza clauzelor de confidentialitate din contract, ori pur tinand cont de technicile de concurenta...de ce sa iti tai craca de sub picioare?


''Un bun si sigur prieten e constiinta ta: n-o ucide, ci las-o sa moara odata cu tine.'' – Nicolae Iorga
Fosta membra 9am.ro

7124 mesaje
Membru din: 7/02/2013
Postat pe: 6 Decembrie 2011, ora 16:15

De la: gellosu, la data 2011-12-06 14:53:43Salut...fost mare consumator de rachiuri de casa.Am facut rachiu din fructe,mere pere, prune,flori de salcim,tesovina.Din cereale nu am facut...dar stiu ca cerealele nu se macina,ci se pun la germinat,si dupa citeva zile in apa calduta,rasar germenii si impreuna se pun la fermentat10-14 zile...din aceasta compozitie pusa in cazan de cupru,iese alcoolul..


Se macina boabele de porumb ;) Altfel cum rezulta la sfarsitul procesului de fabricare ...borhotul? ...care ajunge hrana la animalele domestice...Ehehei

Raporteaza abuz de limbaj
''Un bun si sigur prieten e constiinta ta: n-o ucide, ci las-o sa moara odata cu tine.'' – Nicolae Iorga
Razzyy

1194 mesaje
Membru din: 19/03/2013
Postat pe: 6 Decembrie 2011, ora 17:12

De la: daphne1772, la data 2011-12-06 16:15:29
De la: gellosu, la data 2011-12-06 14:53:43Salut...fost mare consumator de rachiuri de casa.Am facut rachiu din fructe,mere pere, prune,flori de salcim,tesovina.Din cereale nu am facut...dar stiu ca cerealele nu se macina,ci se pun la germinat,si dupa citeva zile in apa calduta,rasar germenii si impreuna se pun la fermentat10-14 zile...din aceasta compozitie pusa in cazan de cupru,iese alcoolul..


Se macina boabele de porumb ;) Altfel cum rezulta la sfarsitul procesului de fabricare ...borhotul? ...care ajunge hrana la animalele domestice...Ehehei


cred ca ai incurcat procesul de productie!aici...nu-i treaba de femeie!nu vezi ca ai de-a face cu profesionisti?
asa ca ...hai sa bem

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

7124 mesaje
Membru din: 7/02/2013
Postat pe: 7 Decembrie 2011, ora 09:31

De la: nico_tnt, la data 2011-12-06 17:12:25
De la: daphne1772, la data 2011-12-06 16:15:29
De la: gellosu, la data 2011-12-06 14:53:43Salut...fost mare consumator de rachiuri de casa.Am facut rachiu din fructe,mere pere, prune,flori de salcim,tesovina.Din cereale nu am facut...dar stiu ca cerealele nu se macina,ci se pun la germinat,si dupa citeva zile in apa calduta,rasar germenii si impreuna se pun la fermentat10-14 zile...din aceasta compozitie pusa in cazan de cupru,iese alcoolul..


Se macina boabele de porumb ;) Altfel cum rezulta la sfarsitul procesului de fabricare ...borhotul? ...care ajunge hrana la animalele domestice...Ehehei


cred ca ai incurcat procesul de productie!aici...nu-i treaba de femeie!nu vezi ca ai de-a face cu profesionisti?
asa ca ...hai sa bem



Raporteaza abuz de limbaj
''Un bun si sigur prieten e constiinta ta: n-o ucide, ci las-o sa moara odata cu tine.'' – Nicolae Iorga
amgiN

264 mesaje
Membru din: 3/11/2011
Postat pe: 11 Decembrie 2011, ora 23:07

E bestial topicul asta ,nu imi vine sa cred ca l-am pierdut.Topicul acesta intra sub incidenta legii de incitare la spionaj industrial, adica voi moldoveni vreti noua ardelenilor sa ne furati retele de palinci si rachie?? pai domnle asea is secrete de stat o fi sau nu criza da reteta nu se da.Si apropos da la tarie aka da spirt aka the spirits aka alcoolul etilic daca ii spune de porumb ,grau,secara si alte minuni inseamna ca din alea se fac nu din faina rezultata din ele asta ca pont pentru distilarii amatori de prin garaje. Ahh si ficiori mai lasati metilicu acolo in sticlele lui nu de alta sa nu va produca eticheta tulburari grave de vedere..in rest amatorilor de licori home made dati un ochi pe "how it;s made" ca din ardeal sigur vreun secret nu-l aflati.
Sincer din retetele ce le-am aflat eu de prin batrani una singura am preparato e cu pelin si alte cela si e al draq de verde zana "aka the green fairy" dupa preparare asta e pasiunea mea,doar ca atentie mare ca micuta tinkerbell la cantitati industriale ingurgitate poate sa se transforme intr-o zana horror si sa nu faceti vreo boacana.

Raporteaza abuz de limbaj
‎Orice este are o ratiune de a fi..
Fosta membra 9am.ro

7124 mesaje
Membru din: 7/02/2013
Postat pe: 12 Decembrie 2011, ora 10:58

De la: amgiN, la data 2011-12-11 23:07:55E bestial topicul asta ,nu imi vine sa cred ca l-am pierdut.Topicul acesta intra sub incidenta legii de incitare la spionaj industrial, adica voi moldoveni vreti noua ardelenilor sa ne furati retele de palinci si rachie?? pai domnle asea is secrete de stat o fi sau nu criza da reteta nu se da.Si apropos da la tarie aka da spirt aka the spirits aka alcoolul etilic daca ii spune de porumb ,grau,secara si alte minuni inseamna ca din alea se fac nu din faina rezultata din ele asta ca pont pentru distilarii amatori de prin garaje. Ahh si ficiori mai lasati metilicu acolo in sticlele lui nu de alta sa nu va produca eticheta tulburari grave de vedere..in rest amatorilor de licori home made dati un ochi pe "how it;s made" ca din ardeal sigur vreun secret nu-l aflati.
Sincer din retetele ce le-am aflat eu de prin batrani una singura am preparato e cu pelin si alte cela si e al draq de verde zana "aka the green fairy" dupa preparare asta e pasiunea mea,doar ca atentie mare ca micuta tinkerbell la cantitati industriale ingurgitate poate sa se transforme intr-o zana horror si sa nu faceti vreo boacana.



Lion...Tu ai vrut sa ii induci pe astia in eroare,asa-i? (Oare sa te intreb sau nu? ...Iaca scriu, ca asa imi sopteste constiinta )

Io tot sustin ca kukoritzo ala tat sufera o oarecare modificare la nivel de forma inainte de a-l pune la fermentat...Probabil tu si eu detinem secretul in variante diferite, ca doar adevarul are si el mai multe fete,nu?

Raporteaza abuz de limbaj
''Un bun si sigur prieten e constiinta ta: n-o ucide, ci las-o sa moara odata cu tine.'' – Nicolae Iorga
amgiN

264 mesaje
Membru din: 3/11/2011
Postat pe: 12 Decembrie 2011, ora 22:25

De la: daphne1772, la data 2011-12-12 10:58:27
De la: amgiN, la data 2011-12-11 23:07:55E bestial topicul asta ,nu imi vine sa cred ca l-am pierdut.Topicul acesta intra sub incidenta legii de incitare la spionaj industrial, adica voi moldoveni vreti noua ardelenilor sa ne furati retele de palinci si rachie?? pai domnle asea is secrete de stat o fi sau nu criza da reteta nu se da.Si apropos da la tarie aka da spirt aka the spirits aka alcoolul etilic daca ii spune de porumb ,grau,secara si alte minuni inseamna ca din alea se fac nu din faina rezultata din ele asta ca pont pentru distilarii amatori de prin garaje. Ahh si ficiori mai lasati metilicu acolo in sticlele lui nu de alta sa nu va produca eticheta tulburari grave de vedere..in rest amatorilor de licori home made dati un ochi pe "how it;s made" ca din ardeal sigur vreun secret nu-l aflati.
Sincer din retetele ce le-am aflat eu de prin batrani una singura am preparato e cu pelin si alte cela si e al draq de verde zana "aka the green fairy" dupa preparare asta e pasiunea mea,doar ca atentie mare ca micuta tinkerbell la cantitati industriale ingurgitate poate sa se transforme intr-o zana horror si sa nu faceti vreo boacana.



Lion...Tu ai vrut sa ii induci pe astia in eroare,asa-i? (Oare sa te intreb sau nu? ...Iaca scriu, ca asa imi sopteste constiinta )

Io tot sustin ca kukoritzo ala tat sufera o oarecare modificare la nivel de forma inainte de a-l pune la fermentat...Probabil tu si eu detinem secretul in variante diferite, ca doar adevarul are si el mai multe fete,nu?

Dafinule kukoritzo se sfarma un pic mai mare ca pasatu da clar faina nu se face ..si iti zic cum ii cu apa calda,cu drojdia si o leaca de zahara da nu cum o facut ficioru cela

Raporteaza abuz de limbaj
‎Orice este are o ratiune de a fi..
Fosta membra 9am.ro

7124 mesaje
Membru din: 7/02/2013
Postat pe: 14 Decembrie 2011, ora 14:47

De la: amgiN, la data 2011-12-12 22:25:39
De la: daphne1772, la data 2011-12-12 10:58:27
De la: amgiN, la data 2011-12-11 23:07:55E bestial topicul asta ,nu imi vine sa cred ca l-am pierdut.Topicul acesta intra sub incidenta legii de incitare la spionaj industrial, adica voi moldoveni vreti noua ardelenilor sa ne furati retele de palinci si rachie?? pai domnle asea is secrete de stat o fi sau nu criza da reteta nu se da.Si apropos da la tarie aka da spirt aka the spirits aka alcoolul etilic daca ii spune de porumb ,grau,secara si alte minuni inseamna ca din alea se fac nu din faina rezultata din ele asta ca pont pentru distilarii amatori de prin garaje. Ahh si ficiori mai lasati metilicu acolo in sticlele lui nu de alta sa nu va produca eticheta tulburari grave de vedere..in rest amatorilor de licori home made dati un ochi pe "how it;s made" ca din ardeal sigur vreun secret nu-l aflati.
Sincer din retetele ce le-am aflat eu de prin batrani una singura am preparato e cu pelin si alte cela si e al draq de verde zana "aka the green fairy" dupa preparare asta e pasiunea mea,doar ca atentie mare ca micuta tinkerbell la cantitati industriale ingurgitate poate sa se transforme intr-o zana horror si sa nu faceti vreo boacana.



Lion...Tu ai vrut sa ii induci pe astia in eroare,asa-i? (Oare sa te intreb sau nu? ...Iaca scriu, ca asa imi sopteste constiinta )

Io tot sustin ca kukoritzo ala tat sufera o oarecare modificare la nivel de forma inainte de a-l pune la fermentat...Probabil tu si eu detinem secretul in variante diferite, ca doar adevarul are si el mai multe fete,nu?

Dafinule kukoritzo se sfarma un pic mai mare ca pasatu da clar faina nu se face ..si iti zic cum ii cu apa calda,cu drojdia si o leaca de zahara da nu cum o facut ficioru cela



SSSttttt, nu mai zice, ca topicul are urechi de auzit si ochi de privit
Cunosc strategia

Raporteaza abuz de limbaj
''Un bun si sigur prieten e constiinta ta: n-o ucide, ci las-o sa moara odata cu tine.'' – Nicolae Iorga
yuppy_314

1 mesaj
Membru din: 9/09/2012
Postat pe: 9 Septembrie 2012, ora 13:30

MA DA NIMENI NU DA O RETETA DE RACHIU DIN BUCATE????SNOBILOR NU VA FAC CONCURENTA

Raporteaza abuz de limbaj
eumi

27 mesaje
Membru din: 5/07/2009
Oras: Ploiesti

Postat pe: 11 Septembrie 2012, ora 07:30

Am eu toata tehnologia.

Raporteaza abuz de limbaj
Eumi
yuppy009808

36 mesaje
Membru din: 27/04/2010
Postat pe: 11 Septembrie 2012, ora 13:27

cu cerealele nu prea stiu cum este dar un alcool fff bun se face din cartofi! se curata cartofi[cam 2 kg],se taie in doua,se pun intr'un vas care se inchide cu capac,se adauga apa cat sa ii acopere si putin peste,se pun cam500 g de zahar si un bob de drojdie. se lasa la macerat cam 10 zile[depinde de temperatura] dupa care se face rachiul..
este f tare! iese cam un litru si ceva..
daca vrei poti pune un pliculet de ceai intr'un pahar cu alcool sa il colorezi si apoi il adaugi peste celalalt sa para wisky...


eumi

27 mesaje
Membru din: 5/07/2009
Oras: Ploiesti

Postat pe: 11 Septembrie 2012, ora 16:19

Am in amanunt tehnologia de fabricare, dar sunt aproape 80 de pagini.

Raporteaza abuz de limbaj
Eumi
yuppy_514

2 mesaje
Membru din: 14/01/2013
Postat pe: 14 Ianuarie 2013, ora 20:31

buna seara
dupa seri intrgi de documentari am gasit ceva retete de alcool din cereale si din cartofi
Experimental am facut ambele retete ....
RETETA 1 .
2kg porumb 0.5 kg griu olingurita de drojdie 5kg zahar 30 litri apa
cerealele au fost date prin uruitor
dupa 14 zile de fermentat la temp camerei ampus DOAR lichidul la distilat si am scos 6,5 l de alcool la40' .daca se pune si borhotu la fiert care contine amidon se transforma intr-un mare terci si se lipeste.tin sa specific seamana la gust cu whisky. pe perioada fermentatiei nici nu simti mirosul in casa de borhot


yuppy_514

2 mesaje
Membru din: 14/01/2013
Postat pe: 14 Ianuarie 2013, ora 21:12

rachiul din cartofi ??????
cam naspa la gust naspa rau dar in comparatie cu cel de cereale iese cam dublu cantitativ la aceeasi tarie
Iata si reteta ce am facuto ;
5 kg de cartofi spalati, fierti ,taiati in patru si ne curatati
6 kg de zahar
o lingurita de drojdie
20 litri apa
am produs 8 litri dealcool de 45'
mi-sa zis innainte sa fac ca pute a c..at dar nu am crezut!!! dar asa e!!! nu merge ....poate daca esti un consumator de alcool si nu mai conteaza gustu si damful seamana la miros si gust cu un gin de proasta calitate


nelu2135

2 mesaje
Membru din: 30/11/2009
Oras: Craiova

Postat pe: 15 Ianuarie 2013, ora 07:25

In functie de cazanul de distilare iti aranjezi cantitatile respective. Se pune la fermentat farimitata mamaliga facuta in ceauane mari sau dupa posibilitati mamaliga normal fiarta se farimizeaza cu apa calduta nu chiar viscoaza la 50 l de amestec se pune 500 gr drojdie de bere se pune la fiermentat intre 7 zile sau mai mult in functie de temperatura am bianta . Inainte de fermentare se pune la incoltit la 50 l de amestec ccca o galeata de porumb la incoltit intrun vas deci porum umed tinut vasul la intuneric si temperatura peste 15 grade dupa 5 zile daca din cind in cind il mai amesteci ii da coltul dupa cei da coltul il puni in amestecul de bors de mamaliga cu drojdie porumbu incoltit are rol de a tempera fermentarea sa nu dea spre acru ca si cel pus in zeama de varza cind amestecul pus la fermentat miroase alcool si da putin spre acru il puni la distilat. atentie la foc temperat se poate lipi la foc puternic sau bufni pe teava de distilare.


florea_crstn

11 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 16 Ianuarie 2013, ora 05:50

Malaiul sau mamaliga nu fermenteaza, doar unor prezenta unor fermenti. La o cantitate de 10 kg malai, e nevoie de minim 1 kg porumb boabe, puse in apa la incoltit. Dupa ce incep sa incolteasca, cam dupa 10 zile, se usca si se macina. In acest porumb sint fermentii. Din cei 10 kg de malai se face o mamaliga foarte moale. In final amestecul trebuie sa fie curgator, moale. Dupa ce se raceste se pune porumbul incoltit si macinat si ceva drojjdie. Se poate adauga si faina de griu, la mamaliga, cam 1 kg. Amidonul, in prezenta fermentilor se transforma in glucoza, care fermenteaza si se transforma in alcool. Dupa circa 2 saptamini, e indicat ca sa se separe lichidul de malai prin filtrare. La distilat se pune numai lichidul. Rezulta cam 1 l de rachie la 3 kg de malai. Foarte asemanator cu whisky.


Nik_Ninu_1

9 mesaje
Membru din: 9/09/2012
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 16 Ianuarie 2013, ora 06:39

salut.....nu trebuia sa macini graul...sa-l lasi intreg dar trebuia sa adaugi si zahar...astfel...nu iese nimic...cam 1-1,5kg zahar la 10kg apa..astfelnu iese nimic...fermenteaza si-l pui in cazan..sa contina si zeama...astfel se prinde de cazan[distilator]. fermentat este cand se ridica sus...in timpul fermentarii face spume...cand este fermentat...nu mai are spume...si devine o masa compacta...zeama este jos......sa aveti grije sa inlaturati stratul acela negru...maroniu de deasupra...astfel iese acra tuica....bafta.

Raporteaza abuz de limbaj
ALEX-MARIUS

14 mesaje
Membru din: 31/01/2015
Oras: Cluj

Postat pe: 16 Ianuarie 2013, ora 10:46

Atentie, daca distilati in recipiente de aluminiu va veti imbolnavi, degaje ceva substante toxice, au murit oameni intoxicati pentru ca au folosit aluminiu.

Raporteaza abuz de limbaj
9am187339

9 mesaje
Membru din: 9/05/2010
Postat pe: 16 Ianuarie 2013, ora 22:06

Da-mi telefon la 0723.382979 si pregatestete sa scri.

Stancu

Raporteaza abuz de limbaj
Stepan_Lavric_1

3 mesaje
Membru din: 31/01/2015
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 11 Decembrie 2013, ora 20:26

Rachiu din grîu se face foarte simplu - se face sold,adicã grîu încolțit 0,5 kg în timp de 5-7 zile, se macinã. Se opãrește 3 kg de fãinã de grîu în 12 l de apã fierbinte de 65 grade C, se mesticã cu mixer, se primește o masã cristalizatã ...și se toarnã soldul, masa cristalizatã se preface ca o supã...se învãlește bidonul de 40 l cu ceva cãlduros pe 10-12 ore...sã se ține 65 grade...peurmã se rãcește pînã la 22-28 grade și se toarnã 100 gm drojdie...fermentarea se petrece în 3-4 zile la 25-30 grade...se strecoarã...la fiert se pune numai faza lichidã cîte 6 l...în cazan de distilare se pune disk de aliuminiu (care se pune la fiert laptele sã nu se ardã pe fundul castrulei sau sã nu dee laptele în foc...)pentru ca se nu se prindã-ardã pe fundul ambalicului. Din rețeta respectivã am scos 2 l de rachiu de 52 % tãrime... La ambalic îi instalat 2 filtre (сухопарники...) din inox... rãcitorul 45 l apã rece cu țiavã de cupru diametru 8mm, lunjimea de 1m...Dacã ceva nu-i clar întrebați... Scuzare, poate ceva nu am scris pe înțeles.

Raporteaza abuz de limbaj
Stepan_Lavric_1

3 mesaje
Membru din: 31/01/2015
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 13 Decembrie 2013, ora 16:17

Dl. Marinicã, dacã nu ai gãsit rețeta cum se face alcool din cereale de grîu, pot sã-ți trimit și sã rãspund la multe întrebãri. Din 1kg grîu se obține cel mai mult alcool,real circa 800-850 ml.de 52 grade. Rețeta îi foarte simplã...și fãrã nici un gram de zahar

Raporteaza abuz de limbaj
adi3

716 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: Zalau

Postat pe: 28 Decembrie 2013, ora 11:28

cred ca ar fi bine sa-l folosim in loc de benzina...

Raporteaza abuz de limbaj
david...romantic incurabil
yuppy_175351

1 mesaj
Membru din: 29/12/2013
Postat pe: 29 Decembrie 2013, ora 11:23

De la: yuppy_514, la data 2013-01-14 21:12:02rachiul din cartofi ??????
cam naspa la gust naspa rau dar in comparatie cu cel de cereale iese cam dublu cantitativ la aceeasi tarie
Iata si reteta ce am facuto ;
5 kg de cartofi spalati, fierti ,taiati in patru si ne curatati
6 kg de zahar
o lingurita de drojdie
20 litri apa
am produs 8 litri dealcool de 45'
mi-sa zis innainte sa fac ca pute a c..at dar nu am crezut!!! dar asa e!!! nu merge ....poate daca esti un consumator de alcool si nu mai conteaza gustu si damful seamana la miros si gust cu un gin de proasta calitate


concluzia finala care reteta este mai buna ? sa ne apucam de treaba,asa de sarbatori

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Cum se obtine alcool etilic din porumb!
Mergi la: