back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Conteaza educatia intr-o relatie?

 


 
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 >> Sari la pagina:
 
9am173792

16 mesaje
Membru din: 22/11/2009
Postat pe: 16 Ianuarie 2010, ora 19:13

Incerc sa propun acest subiect, in speranta ca vom ajunge la o concluzie!
Deci, conteaza educatia celor 2 intr-un cuplu? Conteaza daca provin din medii diferite, anturaje diferite, si au primit educatii diferite? Pana la urma, e o vorba care spune ca daca dragoste nu e, nimic nu e, dar.......ce ziceti voi? Daca 2 oameni ce provin din medii diferite sau au culturi diferite, se pot intelege pe termen lung!

Raporteaza abuz de limbaj
blaa_yuppy

111 mesaje
Membru din: 19/12/2009
Oras: Constanta

Postat pe: 16 Ianuarie 2010, ora 19:41

Conteaza educatia intr-o relatie-NU!

Raporteaza abuz de limbaj
Caci e mai usor sa fi rau, cand vrei sa fi bun si n-ai cu cine..
anichika_23

1643 mesaje
Membru din: 22/03/2009
Postat pe: 16 Ianuarie 2010, ora 19:44

eu zic ca da....altfel, mai devreme sau mai tarziu, unul dintre parteneri se va simti inferior si ... dupa un timp va realiza ca isi doreste altceva

Raporteaza abuz de limbaj
iubarici

3863 mesaje
Membru din: 30/06/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Ianuarie 2010, ora 19:45

De la: blaa, la data 2010-01-16 19:41:30Conteaza educatia intr-o relatie-NU!


argumenteaza

Raporteaza abuz de limbaj
...Be Uuu ! :*******
baytu_ionut

485 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Ianuarie 2010, ora 19:45

da

Raporteaza abuz de limbaj
iubarici

3863 mesaje
Membru din: 30/06/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Ianuarie 2010, ora 20:43

De la: baytu, la data 2010-01-16 19:45:44da


da?? de ce??

Raporteaza abuz de limbaj
...Be Uuu ! :*******
blaa_yuppy

111 mesaje
Membru din: 19/12/2009
Oras: Constanta

Postat pe: 16 Ianuarie 2010, ora 20:57

De la: iubarici, la data 2010-01-16 19:45:17
De la: blaa, la data 2010-01-16 19:41:30Conteaza educatia intr-o relatie-NU!


argumenteaza


"Conteaza daca provin din medii diferite, anturaje diferite, si au primit educatii diferite? Pana la urma, e o vorba care spune ca daca dragoste nu e, nimic nu e, dar.......ce ziceti voi? Daca 2 oameni ce provin din medii diferite sau au culturi diferite, se pot intelege pe termen lung! "
Exemplu :
Daca m-as indragostii de un musulman ce treaba am eu cu religia lui ,daca eu l-as iubii ? Fiecare om e asa cum e si intr-o relatie ,pe parcursul relatiei,ajungi sa "te dai dupa partener" ,valabil in ambele cazuri .
Ce ar conta daca el are 8 clase si eu 2 facultati?( sau invers )
Pan la urma educatia = omenie,oarecum .

Raporteaza abuz de limbaj
Caci e mai usor sa fi rau, cand vrei sa fi bun si n-ai cu cine..
Fosta membra 9am.ro

1972 mesaje
Membru din: 4/12/2007
Postat pe: 16 Ianuarie 2010, ora 21:01

Intro relatie conteaza "educatia" la fel de mult ca si cei "7 ani d-acasa"

Raporteaza abuz de limbaj
"Niciodatã nu putem judeca viaþa celorlaþi, pentru cã fiecare îºi cunoaºte propria durere ºi renunþare. Una este sã crezi cã eºti pe drumul cel bun ºi alta e sã crezi cã drumul tãu e unic"
9am173792

16 mesaje
Membru din: 22/11/2009
Postat pe: 16 Ianuarie 2010, ora 22:53

Pai, ok, nu conteaza, si hai sa dau un exemplu. Iti place o fata spre exemplu, si va cuplati...si toate-s bune si frumoase, te uiti la ea si ti se pare super femeia universului (pt ca iubesti) dar mai tarziu, cand incepi sa vezi modul ei de a gandi - pe care poate nu-l simpatizezi, poate cand vezi ca are un comportament uneori primar, alteori golanesc sau de cartier, si cand o vezi ca se enerveaza, si dintr-o floare se transforma intr-un golan de cartier cu gesturi si vocabular similare...daca ati vedea asa ceva, nu ati considera ca e vorba de educatie?

Raporteaza abuz de limbaj
rotariu_stefan_lucian

811 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Ianuarie 2010, ora 23:00

De la: valeriu23, la data 2010-01-16 19:13:02Incerc sa propun acest subiect, in speranta ca vom ajunge la o concluzie!
Deci, conteaza educatia celor 2 intr-un cuplu? Conteaza daca provin din medii diferite, anturaje diferite, si au primit educatii diferite? Pana la urma, e o vorba care spune ca daca dragoste nu e, nimic nu e, dar.......ce ziceti voi? Daca 2 oameni ce provin din medii diferite sau au culturi diferite, se pot intelege pe termen lung!


vreau sa cred ca aceste intrebari sunt retorice.
daca oamenii sunt prea diferiti ca educatie, mediu, tip de familie, aspiratii atunci singurul lucru care ii poate mentine impreuna este un scop sau o pasiune comuna. in rest oricat de dulce ar fi o relatie aceste diferente isi vor face simtite prezenta ori de cate ori va fi cazul.

o seara placuta.

L.R.

Raporteaza abuz de limbaj
anichika_23

1643 mesaje
Membru din: 22/03/2009
Postat pe: 16 Ianuarie 2010, ora 23:02

De la: rotariu_stefan_lucian, la data 2010-01-16 23:00:55
De la: valeriu23, la data 2010-01-16 19:13:02Incerc sa propun acest subiect, in speranta ca vom ajunge la o concluzie!
Deci, conteaza educatia celor 2 intr-un cuplu? Conteaza daca provin din medii diferite, anturaje diferite, si au primit educatii diferite? Pana la urma, e o vorba care spune ca daca dragoste nu e, nimic nu e, dar.......ce ziceti voi? Daca 2 oameni ce provin din medii diferite sau au culturi diferite, se pot intelege pe termen lung!


vreau sa cred ca aceste intrebari sunt retorice.
daca oamenii sunt prea diferiti ca educatie, mediu, tip de familie, aspiratii atunci singurul lucru care ii poate mentine impreuna este un scop sau o pasiune comuna. in rest oricat de dulce ar fi o relatie aceste diferente isi vor face simtite prezenta ori de cate ori va fi cazul.

o seara placuta.

L.R.


yup asa cum spuneam ... cineva va fi inferior

Raporteaza abuz de limbaj
rotariu_stefan_lucian

811 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Ianuarie 2010, ora 23:27

De la: Alice_in_Orasul_Minunilor, la data 2010-01-16 23:02:46
De la: rotariu_stefan_lucian, la data 2010-01-16 23:00:55
De la: valeriu23, la data 2010-01-16 19:13:02Incerc sa propun acest subiect, in speranta ca vom ajunge la o concluzie!
Deci, conteaza educatia celor 2 intr-un cuplu? Conteaza daca provin din medii diferite, anturaje diferite, si au primit educatii diferite? Pana la urma, e o vorba care spune ca daca dragoste nu e, nimic nu e, dar.......ce ziceti voi? Daca 2 oameni ce provin din medii diferite sau au culturi diferite, se pot intelege pe termen lung!


vreau sa cred ca aceste intrebari sunt retorice.
daca oamenii sunt prea diferiti ca educatie, mediu, tip de familie, aspiratii atunci singurul lucru care ii poate mentine impreuna este un scop sau o pasiune comuna. in rest oricat de dulce ar fi o relatie aceste diferente isi vor face simtite prezenta ori de cate ori va fi cazul.

o seara placuta.

L.R.


yup asa cum spuneam ... cineva va fi inferior


nu e vorba de a fi inferior. uneori mai multa scoala inseamna o gandire mai abstracta, o fire mai singuratica, un atasament mai scazut, o viata mai complicata datorita aspiratiilor... eu m-am referit la ideea de a avea ceva in comun. totusi trebuie tinut cont ca fetele si baietii au cerinte uneori diferite in alegerea unui partener. o fata nu isi va alege un baiat cu un nivel mai scazut de scoala decat ea, pe cand un barbat va alege fara vreo problema o fata cu mai putina educatie decat el daca ii respecta asteptarile sale de la o partenera si de la o viata de cuplu.

Raporteaza abuz de limbaj
9am173792

16 mesaje
Membru din: 22/11/2009
Postat pe: 16 Ianuarie 2010, ora 23:43

wow.!! dreptate!!! da, asa e maxima dreptate. Si daca baiatul deja a investit foarte mult? In imaginea fetei, in statutul ei social? In sentimente si timp si bani si etc?

Raporteaza abuz de limbaj
iubarici

3863 mesaje
Membru din: 30/06/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Ianuarie 2010, ora 23:47

De la: valeriu23, la data 2010-01-16 23:43:04wow.!! dreptate!!! da, asa e maxima dreptate. Si daca baiatul deja a investit foarte mult? In imaginea fetei, in statutul ei social? In sentimente si timp si bani si etc?


ce urat suna

eu nu sunt de acord cu asta...daca ma iubesti iubeste'ma si cand fac baloane din guma de mestecat pe strada..intelegi?? daca nu...cautati tu alta mai educata ...stii vorba aia : ca mine mai gasesti , dar o dragoste curata ca a mea niciodata ..
bine , nu suna chiar asa dar nu mai tin minte

Raporteaza abuz de limbaj
...Be Uuu ! :*******
lae_pers

11 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Ianuarie 2010, ora 00:12

De la: deepsky, la data 2010-01-16 21:01:27Intro relatie conteaza "educatia" la fel de mult ca si cei "7 ani d-acasa"


cei 7 ani de-acasa ar trebui sa aiba toti cei care au 7 ani si sanatosi la minte, nu???
...conteaza normal educatia, nu cred ca cineva s'ar uita dupa oricine pe strada sa agate (ex. pe tanti ce sta in intersectii si zice ), dar nici sa ne gandim ca ne alegem fiecare dupa cum era inainte cand existau clasele sociale...
...iar cand zic ca trebuie sa fii educat nu ma refer sa iti traiesti viata prin facultati doar ca sa ii poti spune din fizica cum e cu forta de frecare sau transportul fluidelor cand sunteti got it

Raporteaza abuz de limbaj
9am048841

119 mesaje
Membru din: 10/05/2009
Oras: Craiova

Postat pe: 17 Ianuarie 2010, ora 00:13

De la: Alice_in_Orasul_Minunilor, la data 2010-01-16 19:44:24eu zic ca da....altfel, mai devreme sau mai tarziu, unul dintre parteneri se va simti inferior si ... dupa un timp va realiza ca isi doreste altceva


Cel superior îsi va dori altceva

Raporteaza abuz de limbaj
dfgdfer
Fosta membra 9am.ro

500 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: Ploiesti

Postat pe: 17 Ianuarie 2010, ora 00:16

De la: iubarici, la data 2010-01-16 23:47:25
De la: valeriu23, la data 2010-01-16 23:43:04wow.!! dreptate!!! da, asa e maxima dreptate. Si daca baiatul deja a investit foarte mult? In imaginea fetei, in statutul ei social? In sentimente si timp si bani si etc?


ce urat suna

eu nu sunt de acord cu asta...daca ma iubesti iubeste'ma si cand fac baloane din guma de mestecat pe strada..intelegi?? daca nu...cautati tu alta mai educata ...stii vorba aia : ca mine mai gasesti , dar o dragoste curata ca a mea niciodata ..
bine , nu suna chiar asa dar nu mai tin minte



matematic vorbind, ajuns la un anumit nivel, sunt sanse infime sa gasesti "dragostea curata" despre care vorbesti, de la o fomeie ce papa cu pofta hubba-bubba ori guma turbo (a nu se intelege ca sunt impotriva spontaneitatilor sturlubatice, stii cum zic)

Raporteaza abuz de limbaj
words!
iubarici

3863 mesaje
Membru din: 30/06/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Ianuarie 2010, ora 00:25

De la: selwe, la data 2010-01-17 00:16:20
De la: iubarici, la data 2010-01-16 23:47:25
De la: valeriu23, la data 2010-01-16 23:43:04wow.!! dreptate!!! da, asa e maxima dreptate. Si daca baiatul deja a investit foarte mult? In imaginea fetei, in statutul ei social? In sentimente si timp si bani si etc?


ce urat suna

eu nu sunt de acord cu asta...daca ma iubesti iubeste'ma si cand fac baloane din guma de mestecat pe strada..intelegi?? daca nu...cautati tu alta mai educata ...stii vorba aia : ca mine mai gasesti , dar o dragoste curata ca a mea niciodata ..
bine , nu suna chiar asa dar nu mai tin minte



matematic vorbind, ajuns la un anumit nivel, sunt sanse infime sa gasesti "dragostea curata" despre care vorbesti, de la o fomeie ce papa cu pofta hubba-bubba ori guma turbo (a nu se intelege ca sunt impotriva spontaneitatilor sturlubatice, stii cum zic)


hmm...nu m'am referit strict la baloanele din guma de mestecat ... am vrut sa dau un exemplu....
....si....de ce crezi tu ca cei needucati nu pot iubii ??...

Raporteaza abuz de limbaj
...Be Uuu ! :*******
Fosta membra 9am.ro

500 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: Ploiesti

Postat pe: 17 Ianuarie 2010, ora 00:33

De la: iubarici, la data 2010-01-17 00:25:10

hmm...nu m'am referit strict la baloanele din guma de mestecat ... am vrut sa dau un exemplu....
....si....de ce crezi tu ca cei needucati nu pot iubii ??...


crezi ca eu m-am referit strict la baloane?
tocmai scriam undeva ca daca eram un pic mai prost eram mai fericit...

Raporteaza abuz de limbaj
words!
9am173792

16 mesaje
Membru din: 22/11/2009
Postat pe: 17 Ianuarie 2010, ora 09:02

Cred ca ceea ce face diferenta maxima intr-o relatie, este modul de comunicare dintre 2 oameni. Cei educati de obicei cand au o divergenta, prezinta argumente, etc, si pana la urma cad pe acelasi subiect. Daca nu, macar solutioneaza cumva conflictul. Educatia dezvolta vocabularul si largeste limitele viziunilor, pe de alta parte, expunerea unei nemultumiri in cuplu fiind "narata" unpik mai evoluat, mai la obiect. Evident, nu vorbesc de Einstein, nu zic sa te apuci sa fii un "intelectual desavarsit" si sa vorbesti doar in teoreme, citate si parabole, cu tot felul de expresii tehnice si etc. Nu, doar cand ai ceva de spus, sa o spui la modul elegant, la obiect, si sa aduci argumente reale pe baza faptelor interlocutorului. Sa simti cum il pierzi pe drum. Si sa vezi ca nu poate sa discute cu tine....

Raporteaza abuz de limbaj
9am173792

16 mesaje
Membru din: 22/11/2009
Postat pe: 17 Ianuarie 2010, ora 09:12

Exemplu:
Subiectul 1 deschide o discutie si spune:
Nu mi-a placut azi cutare...ai facut asa si asa si asa pentru ca asta si asta si asta.
Raspuns de la subiectul 2: Am facut pe dracu, bineinteles. Esti un cretin! Esti nebun!
Subiectul 1: De ce sa fiu cretin si nebun? Cu ce am gresit aici?
Subiectul 2: ca asa esti tu! asa te-a facut ma-ta!
Subiectul 1: Nu esti de acord cu ce ti-am spus?
Subiectul 2: NU, si nu voi fi niciodata. Nu ai dreptate.
Subiectul 1: De ce nu am dreptate? De ce nu esti de acord?
Subiectul 2: Asa
.............................................
Apoi, urmeaza o perioada in care subiectul 2 devine extrem de nervos, si incepe sa tranteasca, sa injure, si sa provoace.
Uite, exemplu de perceptie asupra unei jigniri:
Subiectul 1 spune: De ce te comporti ca o ordinara?
Subiectul 2, simtindu-se atacat direct, si nestiind cum sa replice spune: Ma-ta e o ordinara!
...


Cam astea sunt problemele unde educatia cred ca e principalul vinovat intr-o relatie de cuplu.

Raporteaza abuz de limbaj
9am047754

2954 mesaje
Membru din: 15/05/2009
Postat pe: 17 Ianuarie 2010, ora 15:43

depinde de relatie...dc e una sexula..nu

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1972 mesaje
Membru din: 4/12/2007
Postat pe: 17 Ianuarie 2010, ora 20:38

De la: dasca777, la data 2010-01-17 15:43:55depinde de relatie...dc e una sexula..nu

bv dasca, si totusi... sa nu te legi la cap fara sa te doara, era o vorba, nu

Raporteaza abuz de limbaj
"Niciodatã nu putem judeca viaþa celorlaþi, pentru cã fiecare îºi cunoaºte propria durere ºi renunþare. Una este sã crezi cã eºti pe drumul cel bun ºi alta e sã crezi cã drumul tãu e unic"
Fosta membra 9am.ro

1972 mesaje
Membru din: 4/12/2007
Postat pe: 17 Ianuarie 2010, ora 20:43

De la: rhaDoo2309, la data 2010-01-17 00:12:21
De la: deepsky, la data 2010-01-16 21:01:27Intro relatie conteaza "educatia" la fel de mult ca si cei "7 ani d-acasa"


cei 7 ani de-acasa ar trebui sa aiba toti cei care au 7 ani si sanatosi la minte, nu???
...conteaza normal educatia, nu cred ca cineva s'ar uita dupa oricine pe strada sa agate (ex. pe tanti ce sta in intersectii si zice ), dar nici sa ne gandim ca ne alegem fiecare dupa cum era inainte cand existau clasele sociale...
...iar cand zic ca trebuie sa fii educat nu ma refer sa iti traiesti viata prin facultati doar ca sa ii poti spune din fizica cum e cu forta de frecare sau transportul fluidelor cand sunteti got it

cei "7 ani" = educatia primita in familie, pe de alta parte numai cine este lenes, sau nu-l duce capul nu face scoala, banii de scoala ii faci muncind, chiar si la Mc D.

Raporteaza abuz de limbaj
"Niciodatã nu putem judeca viaþa celorlaþi, pentru cã fiecare îºi cunoaºte propria durere ºi renunþare. Una este sã crezi cã eºti pe drumul cel bun ºi alta e sã crezi cã drumul tãu e unic"
d_stefan20

2246 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Ianuarie 2010, ora 20:51

daca,virgula,conteaza?

poate ca nu,doar ca tindem sa cautam partenerii(partenerele) in mediul social in care ne desfasuram activitatea de zi cu zi..munca,scoala,cartier etc...asa ca de obicei nivelul de educatie este cam acelasi +,- ceva..

dar o intrebare...termenul educatie nu e cam vag?..te referi la educatia de acasa,de la scoala,cultura generala,afinitatile personale pt anumite domenii?


Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

500 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: Ploiesti

Postat pe: 17 Ianuarie 2010, ora 21:44

De la: interzisu, la data 2010-01-17 20:51:13daca,virgula,conteaza?

poate ca nu,doar ca tindem sa cautam partenerii(partenerele) in mediul social in care ne desfasuram activitatea de zi cu zi..munca,scoala,cartier etc...asa ca de obicei nivelul de educatie este cam acelasi +,- ceva..

dar o intrebare...termenul educatie nu e cam vag?..te referi la educatia de acasa,de la scoala,cultura generala,afinitatile personale pt anumite domenii?



o observatie foarte buna - "educatia"

Raporteaza abuz de limbaj
words!
9am173792

16 mesaje
Membru din: 22/11/2009
Postat pe: 18 Ianuarie 2010, ora 09:20

Educatia, indiferent de natura ei, are un rol important in viata omului. E vorba de bun simt, de perceptie, de principii in general. Lasand deoparte agramatisme, sau lipsa unor cunostinte generale, cu asta cred ca se poate convietui. Dar cand incerci sa spui ceva, sa te faci auzit, si dai de un zid de beton....atunci e mai greu.

Raporteaza abuz de limbaj
hawk_eye

402 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Mures

Postat pe: 18 Ianuarie 2010, ora 10:16

Da, daca nu esti cu totul orbit de atractia fizica, de interese materiale etc. Bineinteles, nu e indiferent daca te poti simti bine in orice imprejurare cu partenerul avand amandoi un minim de cultura dar si de imaginatie, sau dincolo de pat, crapi de plictiseala in prezenta lui... Desigur, nu e singurul ingredient necesar unei relatii reusite, dar dupa parerea mea, conteaza mult, mai ales in relatiile de medie si lunga durata...! De fapt, educatia conteaza mult oriunde, atat intr-o relatie cat si in afara ei!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

6581 mesaje
Membru din: 20/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Ianuarie 2010, ora 13:08

conteaza educatia dar nu in asa masura cat conteaza caracterul si mediul din care provin partenerii. ...nu prea merge povestea cu "print si cersetor".

Raporteaza abuz de limbaj
analizez, judec si dau verdicte
gabimiron06

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 4 Martie 2010, ora 10:25

nu conteaza:totul este sa te intelegi bine cu partenerul tau

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Conteaza educatia intr-o relatie?
Mergi la: