back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cum sa fac

 


 
 
TheZamm

74 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 11 Decembrie 2009, ora 11:46

AS vrea sa stiu oare ce as putea face intr-un caz ca asta...
Eu lucrez intr-o intreprindere multintionala de aproape 3 ani ca si DTP -ist (grafician) ma ocup cu personalizari plicuri, am fost cam workoholic, am fost prezent acolo de fiecare datacand era nevoie de mine indiferent la ce ora chiar si noaptea, lucram si cate 20 de ore pe zi pentru ca firma sa aiba productie si totul sa mearga pe roate, pe scurt am dat tot din mine sa fie bine... dar odata cu venirea crizei mi-au taiat orele suplimentare care ma faceau sa ajung la 2000 de lei pe luna, dupa taierea lor am ajuns la 1600. Bine inteles dupa 3 luni am inceput sa refuz sa mai raman peste program, am respectat orele de lucru pentru ca munca mea nu e pe gratis. De aici au inceput problemele. Au zis ca mai angajeaza o persoana, si fac 2 schimburi. Au angajat pe un tip pe care au hotarat sa il mute pe vanzari si au mai angajat inca o persoana... Sefii de la Bucuresti au refuzat ca tipu sa treaca pe vanzari fiindca deja au gasit ei un alt candidat pentru acel post. Asa ca sefii din cluj s-au trezit cu 3 angajati pe 2 posturi, dintre care cei 2 noi veniti sunt platiti cu 1200 de lei, iar eu cu 1600... Au hotarat ca eu sa plec din firma. Au venit la mine si mi-au zis sa imi dau demisia, si sa imi caut altceva de lucru... din pacate e perioada de criza si in timp de 3 luni nu mi-am gasit nimic de lucru... acum au venit la mine cu ideea de a merge pe un alt post din firma, ca si stivuitorist. Am refuzat. Acum, ei vor sa imi trimita in scris instiintarea de mutare pe alt post, pe care am sa o refuz si in scris. Dupa care urmeaza sa inainteze actele pentru a ma da in somaj de la 1 Ianuarie...

Cum vi se pare ? E corect ? Oare ce as putea face ?

Multumesc.

Raporteaza abuz de limbaj
TheZamm

74 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 19 Decembrie 2009, ora 11:55

oare pot sa ii dau in judecata ?

Raporteaza abuz de limbaj
hawk_eye

402 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Mures

Postat pe: 19 Decembrie 2009, ora 12:03

Nu stiu ce sa zic, pare o speta complicata, e vorba de interpretarea codului muncii in rezolvarea cazului, dar daca nu se supara adminul de aici, ti-as recomanda urmatorul forum unde poti afla solutii profesioniste la problema ta, si, ceea ce e foarte important, e gratis pana la un punct... : www.avocatnet.ro/content/forum

Raporteaza abuz de limbaj
TheZamm

74 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 26 Decembrie 2009, ora 16:28

Merci, mi-am facut si acolo cont si am publicat mica mea poveste

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului Cum sa fac
Mergi la: