back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Ce luam cu noi cand mergem la munte?

 


 
 
kathy70788

4 mesaje
Membru din: 24/11/2009
Postat pe: 24 Noiembrie 2009, ora 10:38

In afara de hainute, saci de dormit, izoprene, primus, mancare conservata avem nevoie neaparat de un filtru de apa foarte bun si usor. Sunt cateva filtre bune in magazinele online cu echipamente de munte, printre care am decis sa iau unul (katadyn). O parere mi-ar fi de mare ajutor.

Raporteaza abuz de limbaj
crstncostin

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 24 Noiembrie 2009, ora 11:38

daca doresti filtru pt apa de la robinet, se monteaza la instalatie, e de calitate, greu de gasit pe piata....pot oferi informatii....o zi buna

Raporteaza abuz de limbaj
kathy70788

4 mesaje
Membru din: 24/11/2009
Postat pe: 24 Noiembrie 2009, ora 15:41

Desigur, as dori sa stiu ce il face eficient si care este durata de viata. Daca imi poti spune si alte caracteristici m-ar ajuta mult sa fac o diferenta cu un tip de filtru pe care l-am gasit pe internet.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

7130 mesaje
Membru din: 28/04/2010
Postat pe: 24 Noiembrie 2009, ora 15:48

sunt de parere ca...la dracu' cu filtrele la munte iau femei si whisky, nu filtre de apa

Raporteaza abuz de limbaj
sdpoCVHBU IUBH M[BNWUGFN idn [tptbgb bg
kathy70788

4 mesaje
Membru din: 24/11/2009
Postat pe: 24 Noiembrie 2009, ora 17:51

da. e o alegere buna pentru tine dar ce te faci daca ti se termina whisky-ul, realizezi ca femeile dispar si ca ai ramas cu o sete imensa ;)

Raporteaza abuz de limbaj
crstncostin

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 24 Noiembrie 2009, ora 17:53

se schimba cartusul de filtrare o data la un an sau 6 luni...se poate achizitiona si in rate...pt detalii ma poti contacta cu cea mai mare seriozitate

Raporteaza abuz de limbaj
kathy70788

4 mesaje
Membru din: 24/11/2009
Postat pe: 24 Noiembrie 2009, ora 18:04

Ce parere ai despre filtrele portabile de la katadyn?

Raporteaza abuz de limbaj
onedelcu

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 2 Decembrie 2009, ora 07:52

cat de prost pot sa fi!

Raporteaza abuz de limbaj
alx_bejan

947 mesaje
Membru din: 23/01/2009
Postat pe: 2 Decembrie 2009, ora 10:03

App de filtre la mine la servici am un magazin care comercializeaza asa ceva...calitatea este incontestabila si gustul apei este mai bun decat al apei plate Se numesc Aquaphor si din cate stiu sunt singuri din zona Dobrogei care importa asa ceva.

Raporteaza abuz de limbaj
bratelino

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 2 Decembrie 2009, ora 10:16

bricheta, cateva fasii de cauciuc ( pt aprins focul, nu se uda si arde mai mult timp ), folie termo, un cutit bun, cateva bucati sfoara, o folie nylon...si ar mai fi...dar depinde unde vrei sa stai...cu filtrul...? idee si investitie care nu stiu daca merita ... am mers in aproape toti muntii Romaniei, si am baut apa din orice parau, si nu am patit nimic....astea sunt pt fitosi...un om de munte nu cara filtre de apa dupa el....

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

89 mesaje
Membru din: 16/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Decembrie 2009, ora 10:27

aoleo, si cand ma gandesc ca de 28 de ani beau apa direct din fantana in fiecare vara

Raporteaza abuz de limbaj
maximrespect

1 mesaj
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 2 Decembrie 2009, ora 12:28

ac si ata de cusut, lanterna, baterii de schimb,pansament,leucoplast, spirt, paracetamol,agocalmin,pelerina de ploaie, de'aia f. usoara de la farmacie...

Raporteaza abuz de limbaj
iubarici

3863 mesaje
Membru din: 30/06/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Decembrie 2009, ora 12:32

De la: ducipal, la data 2009-12-02 10:27:02aoleo, si cand ma gandesc ca de 28 de ani beau apa direct din fantana in fiecare vara



corect :))) si eu de 19 ani :))

si app...oamenii aia care traiesc la tara si beau numai apa nefiltrata traiesc totusi mai mult decat cei de la oras ..

Raporteaza abuz de limbaj
...Be Uuu ! :*******
alyn_paraschiv

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 2 Decembrie 2009, ora 12:58

Depinde pentru ce perioada vreti sa plecati la munte si unde veti sta...Daca alegeti o drumetie cu cortul in zone nepopulate, pe langa cort, saci de dormit, izoprene, tacamuri, cani si alte obiecte care va vor face drumetia cat mai comoda si placuta, trebuie sa aveti neaparat:

- o trusa de prim ajutor (medicamente pt. dureri de cap, antibiotice, medicamente pt diaree, dezinfectant, plasturi de diferite marimi, fase elastice, aspirina - face bine la febra musculara, paracetamol etc)
- hartie igienica
- un cutit bun - obiect esential pentru supravietuire in caz de urgenta
- un fluier pentru semnalizare in caz de urgenta
- o bricheta rezistenta la vant (este mai comod decat sa aprinzi focul prin metode mai primitive, dar care iti dau mai mare satisfacite)
- niste hartie impachetata in folie de plastic (daca se uda nu mai poate fi folosita la aprinderea focului), sau cateva bucatele de cauciuc
- o pelerina de ploaie (vremea pe munte se schimba foarte repede)
- imbracaminte adecvata (cel putin trei randuri de haine, unul imbracat direct pe piele, de preferat din material sintetic care nu retine transpiratia, unul din bumbac si unul din material termoizolant si aici recomand goretex-ul)
- incaltaminte adecvata (este esentiala pe munte - nu vreti sa stiti cum e sa mergi pe teren accidentat cu bataturi la picioare sau cu picioarele ude)
- cel putin o pereche de ciorapi de schimb (nu stati cu picioarele transpirate - urmarile sunt din cele mai neplacute)
- un mini-set de cusut - ac si ata - pentru cazul in care vi se rupe un articol de imbracamine, rucsacul, cortul etc
- o patura termoizolanta
- cativa metri de sfoara
- o busola si o harta a zonei in care facem drumetia - FARA ACESTEA NU AVETI VOIE SA PLECATI LA DRUM, sau daca plecati fara ele sa nu aveti curajul sa va plangeti ca v-ati ratacit
- o lanterna cu baterii de rezerva
- cativa saci de gunoi (lasati locul unde campati asa cum l-ati gasit, suntem multi care vrem sa ne bucuram de locurile prin care ati fost si voi)

Toate acestea intra intr-o borseta, nu sunt grele, dar vom fi recunoscatori ca le-am luat cu noi daca ne vom afla vreodata intr-o situatie critica pe munte.
Muntele nu iarta si nu va bazati niciodata pe faptul ca vremea este frumoasa si sa mergeti la noroc, "ca nu are ce sa se intample"

Pe langa acestea, mai trebuie sa luati gasca de prieteni si o chitara si drumetiile vor fi cu adevarat de neuitat.....si consumati alcool cu responsabilitate (nu vreti sa aveti capul tulbure in cazul veti primi o vizita a vreunui musafir neinvitat care se plange ca moare, moare, moare).

In cazul in care mergeti intr-o statiune turistica pentru distractie in cluburi, whisky-ul si femeile sunt de asemenea binevenite.

Cu bine...


pushtiu_c

1 mesaj
Membru din: 22/01/2009
Postat pe: 2 Decembrie 2009, ora 13:16

hai ma!

filtre de apa la munte va traba?
Parerea mea... mai bine folositi-le in oras ca aveti mai mare nevoie de ele acolo...

Bine... acu` depinde si de ce mergeti voi la munte... ca daca mergeti la munte sa va jucati de-a filmele de hollywood atunci carati fratilor toate prostiile alea cu voi ca sigur n-o sa va plictisiti...

Ce zic eu ca ai nevoie neaparat la munte si e mult mai important decat filtru` ala de apa "fara de care nu poti sa traiesti" :)) ... e grupul de prieteni... adica lasa filtru acasa si ia-ti pretenii ca-i mai bine!

Deci... ce luam cu noi cand merem la munte?
Pai va zic io ca-s de la munte...

- Pretenii (cat mai multi si cat mai tampiti... daca ai vreunu` cu dunga rosie in buletin nu-l lasa acasa in nici un caz).
- Io-mi car si narghileaua cu mine, pentru ca-mi place.
- Chitari(cum zice Clarkson - "More means better"), si orice alte instrumente ce nu necesita amplificare.
- Pai daca iei chitari tre` neaparat sa cari beutura (ia nishte vin rosu ca-l fierbi si-i minunat seara la foc). La capitolu` asta ai de carat, pentru ca ai face bine sa ai cantitati industriale.
- Neaparat tzigari multe si chestii de facut foc si mai multe(ca in munte sigur nu vei gasi ce fumezi tu de obicei(asta daca nu esti fumator de winchester necartonat), si daca ceri vreunui cabanier batran o bricheta s-o cumperi iti da o cutie de chibrite ca el asta foloseste, si pentru o tzigara vei arde toata cutia dupa ce te tavalesti pe jos ca bate vantu`...).
- Ar fi bine sa ai un gratar cu tine(da` daca n-ai nu-i belea mare ca impovizezi sau imprumuti), "ca conserve" sa mancati voi bucurestenii :)). Io in meniul de munte scriu: ceafa de porc, cotlet de porc, mici, carnati, pui(piept si pulpe), cartofii ii bag in jar ca se coc fain, si multe altele(ciupercile iasa brici la gratar). De fapt orice carne e buna pe gratar. Unii mai cara si ceaun cu iei ca zic ca nu se poate sa nu manci ciorba... da` mie nu-mi trebe ca nu mor fara zeama...


Acu` la punctu` 2) ca sa spun asa, ca cele de sus cam le iei cu tine in orice conditii... Da vine intrebarea ce vei face la munte? Vara, cam nasol zic io, adica unora va place sa va plimbati de nebuni aiurea pe carari... mie nu prea, da` daca beutura-i destule mere si asa, sau daca merem cu biciclete e si mai bine. Sau poate meri sa cateri, si atunci iti iei echipamentu` de catarat bineinteles. Iarna, bineinteles ca nu lipseste in nici un caz echipamentu` de schi. Ca ziua sa schiez, si pe seara faci focu`, fierbi vinu, desfaci Jagermeisteru` daca ti-ai luat, pregatesti narghila(fumezi cu pretenii), si scoti chitara ca mai e mult pana dimineata si doar n-ai de gand sa dormi...

Pe scurt... la munte fiecare isi ia cam ce crede ca are nevoie. Da` nevoie nu in sensu` imi iau tv-u` ca daca nu vad telenovela in seara asta ma spanzur... ia-ti cu tine chestii care pot fi folositoare la distractie(ca d-aia mergi la munte, sa te distrezi). Si lasa egoismu` acasa... ce iei cu tine la munte fi sigur ca vei imparti cu pretenii, ca daca nu poti sa faci treaba asta, stai acasa! nu veni la munte ca daca esti egoist nu ne place de tine!

Mai ziceti unii ca luati nush ce imbracaminte... pai doar nu credeti ca ma duc cu cucu`-n mana...

Raporteaza abuz de limbaj
florian_vochescu

14 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 2 Decembrie 2009, ora 17:24

Apreciez pe cei care recomanda ca obiecte de stricta necesitate hartie igienica sau sfoara...Va multumesc ca existati!
In privinta filtrului de apa nu este necesar in Romania decat daca aveti probleme de sanatate(cu stomacul,ficatul sau rinichii),sau daca v-ati propus sa beti apa din paraiele de la poale,unde se deverseaza deseuri de la localnici.
Cu stima.

Raporteaza abuz de limbaj
florian_vochescu

14 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 2 Decembrie 2009, ora 17:32

Pushtiule esti tare.Maredreptate ai.Cu mentiunea ca daca faci si o tura cu talpa,distractia-i completa.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

7130 mesaje
Membru din: 28/04/2010
Postat pe: 2 Decembrie 2009, ora 17:45

De la: Haps, la data 2009-11-24 15:48:30sunt de parere ca...la dracu' cu filtrele la munte iau femei si whisky, nu filtre de apa


mai cumpar whisky

Raporteaza abuz de limbaj
sdpoCVHBU IUBH M[BNWUGFN idn [tptbgb bg
seby520

1 mesaj
Membru din: 14/11/2007
Postat pe: 2 Decembrie 2009, ora 18:02

In muntii nostrii nu prea-ti trebuie filtre de apa, paraiele de munte sunt mult mai curate decat conductele din oras. Dar daca doriti sa carati in rucsac un asemenea instrument va recomand www.military-shop.ro/advanced_search_result.php?keywords=purif.

Raporteaza abuz de limbaj
wshu_mc

14 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Oras: Galati

Postat pe: 2 Decembrie 2009, ora 18:26

bhai Haps...esti simpatic...multumeste lui d-zeu ca te-a "luminat"..app pe 19 plec 4 zile la munte( am deja 4cuie si 7 sticle wisky )...cumparaturile vor continua...

Raporteaza abuz de limbaj
paulvai

9 mesaje
Membru din: 2/02/2015
Postat pe: 2 Decembrie 2009, ora 20:48

Cel mai bun filtru de apa pe care il poti utiliza la munte e o bucata de tifon sau o batista curata si astea iti trebuie doar ca sa elimini malul,nisipul sau alte chestii care te-ar putea sa mesteci dupa ce bei apa. A,e bine sa pastrati o bucatica de plastic dintr-un pet pentru a putea improviza un mic jgheab ce va va ajuta sa va aprovizionati cu apa dintr-un izvoras. In rest va sfatuiesc sa nu va faceti probleme, apa de me munte e curata iar ceea ce vreti sa eliminati prin filtre, pe care cheltuieti inutil bani, timp, intrebari si va ocupa bagajul, va poate stimula anticorpii care de la atatea produse sterilizate,pasteurizate si alte alea, au adormit.Asta va spune un om care a baut pe munte si apa de ploaie adunata intr-o urma de copita. Sincer, muntele nu e pentru cei nu se pot desparte de confortul de acasa.Bucurati-va de tot ce va ofera fara sa filtrati,sterilizati,ardeti sau distrugeti.

Raporteaza abuz de limbaj
CREMENE

743 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Decembrie 2009, ora 21:01

De la: kathy70788, la data 2009-11-24 10:38:53In afara de hainute, saci de dormit, izoprene, primus, mancare conservata avem nevoie neaparat de un filtru de apa foarte bun si usor. Sunt cateva filtre bune in magazinele online cu echipamente de munte, printre care am decis sa iau unul (katadyn). O parere mi-ar fi de mare ajutor.



In primul rand cred ca ar trebui sa spui cam in ce fel de zona vrei sa urci la munte, nu ca amplasament, ci ca nivel, vrei sa faci vreo creasta, vrei doar sa urci si sa cobori, sa stai cateva zile?
E important, s-ar putea sa iti mai trebuiasca cate ceva sau sa nu ai nevoie de unele. In privinta filtrului, nu e cazul, apele noastre de munte sunt foarte curate, dac ai dubii e mai bine sa o fierbi, desi in mod sigur nu e cazul, daca iei din izvoare, si nu din paraie pe care oricum le vezi murdare.
In privinta sosetelor, iti recomand, ciorapi de bumbac, cam doua perechi la zi, lenjeria de corp, tot numai bumbac, daca mergi spre creasta, musai sa ai coarda si ceva de agata, in fine, spune mai clar si te vom sprijini.

Raporteaza abuz de limbaj
costacurta_796

140 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Ianuarie 2010, ora 23:15

are dreptate Bratex, eu la fel am baut apa direct din rauri si nam avut nimik.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1492 mesaje
Membru din: 27/08/2009
Postat pe: 6 Ianuarie 2010, ora 00:04

obiecte


de stricta necesitate ca doar le cari cu spatele...cat mai putine..un schimb uscat de haine.. in fct de anotimp si conditii specifice , izopren primus.. mancare cat mai naturala usior de pregatit si transportat... sculele pentru ascensiune si catarare lanterna ....si lasati tehnologia moderna acasa ca de aia iesiti in natura sa va reintoarceti la ea... doar walkie talkie si mobile incarcate si in stare excelenta...apa de izvor de munte este de 1000 de ori mai buna...muntele are propriile lui reguli destapan necrutator asa ca respectati-l ASA cEVA NU E PENTRU COMOZI/COMODE...

Raporteaza abuz de limbaj
elena_oancea

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Ianuarie 2012, ora 11:43


Raporteaza abuz de limbaj
Cotoi_yuppy

74 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: Husi

Postat pe: 26 Aprilie 2012, ora 08:44

[quote]"Ce luam cu noi cand mergem la munte?"[/quote]
Pai eu personal pe langa bike imi iau genunchierele, cotierele, casca si cate un rand de schimburi pentru fiecare zi cat stau acolo.

Raporteaza abuz de limbaj
Cea mai scurta si gluma din toate timpurile: SERR
paulvai

9 mesaje
Membru din: 2/02/2015
Postat pe: 26 Aprilie 2012, ora 09:00

De la: christi77, la data 2009-11-24 11:38:40daca doresti filtru pt apa de la robinet, se monteaza la instalatie, e de calitate, greu de gasit pe piata....pot oferi informatii....o zi buna


Mai omule, era vorba de filtru pentru apa de izvor (care din punctul meu de vedere nu are nevoie de filtru fiindca e mai curata decat cea de la robinet). Daca nu ai fost niciodata pe munte afla ca acolo nu exista robinete sau statii de distributie e apei. Probabil ca in viziunea ta asi a multora mersul la munte inseamna deplasare cu masina,mutare bagaje in vreo camera de hotel sau cabana si apoi baute pe rupte. Vorba celor de la Divertis: "Romanasului ii place/sus la munte, sus la munte la izvor/S-agreseze veverite/ Si sa friga carnaciori" Cel ce intreba de filtre avea perspectiva izvorului care iese din pamant sau din stanca. Eeei, pentru apa asta draguta, daca esti obisnuita cu apa de izvor, nu ai nevoie decat de o batista curata sau o bucata de tifon ca sa ii filtrezi nisipul sau eventualele impuritati nu ai nevoie de cine stie ce filtre performante. Daca in schimb esti crescuta si obisnuita cu apa clorata si alimente pasteurizate poti sa-ti procuri niste pastile de clor, mult mai ieftine dacat in filtru, pentru a distruge bacteriile cu care nu esti obisnuita.

Raporteaza abuz de limbaj
KNIGHT_31

944 mesaje
Membru din: 3/02/2015
Oras: Alba-Iulia

Postat pe: 26 Aprilie 2012, ora 14:49

O cana cu filtru de tip Brita, e usoara dar cam incomoda de transportat daca mergi pe jos, filtreaza 2l/min si un filtru te tine cam jumatate de an sa il folosesti zilnic. Iar daca fierbi apa pt ceai, supa e OK ca oricum trebuie fiarta.

Raporteaza abuz de limbaj
Franziska_Leopold_1

5 mesaje
Membru din: 12/04/2015
Postat pe: 12 Aprilie 2015, ora 21:57

Nu am inputuri constructive, vroiam doar sa multumesc pentru ideile de aici :D

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului Ce luam cu noi cand mergem la munte?
Mergi la: