back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Gripa porcina...true or false?

 


 
Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
 
xcomm_office

4949 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 30 Aprilie 2009, ora 08:34

Mai copii am o nedumerire cu gripa asta porcina.
Dupa cum probabil stiti s-a ajuns la nivelul 5 care este premergator nivelului 6, care inseamna pandemie de gripa...asta insemnand cateva milioane de oameni din lumea asta...in lumea cealalata(poate si unii dintre noi).
In fine, ideea nu este asta ci ceea ce au spus astia prin media si nimeni nu s-a sesizat.
Adica, cica e gripa porcina, vine de la porc(al naibii animal), insa gripa asta e noua cu mai multe tulpini, o tulpina din china, una din america, una de porc, una de gripa aviara si retineti...una umana.
Bai sa fie, asta arata ca un cocktail care nu prea se gaseste in natura.
E adevarat ca bolile avanseaza, dar in sute de ani, ori noi ca oameni am inceput experientele biologice cam de 50-60 ani.
Deci nu vi se pare cam ciudata gripa asta ?
Pe scurt mie mi se pare a fi un experiment militar scapat din mana sau pur si simplu pus la treaba, testat pe teren.
Plus ca primele focare au aparut in Mexic, care e al naibii de aproape de SUA...
Ma rog, nu sunt un adept al teoriilor consipratiei, insa sunt lucruri care iti sar in ochi si nimeni nu vorbeste de ele.
Ori astia au scapat experimentul din mana, ori pur si simplu i-au dat drumu.
Alea jacta est...alea jacta...vest

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

660 mesaje
Membru din: 9/02/2009
Postat pe: 30 Aprilie 2009, ora 14:55

De la: spyderom, la data 2009-04-30 08:34:47
Bai sa fie, asta arata ca un cocktail care nu prea se gaseste in natura.
E adevarat ca bolile avanseaza, dar in sute de ani, ori noi ca oameni am inceput experientele biologice cam de 50-60 ani.
Deci nu vi se pare cam ciudata gripa asta ?


Astfel de cocktail'uri exista din abundenta in natura , fiecare tulpina virala noua este un cocktail multi component. E suficient ca un virus de la animale sa ajunga in contact cu omul , sa-i exprime ADN'ul / ARN'ul in celula umana si sub presiunea sistemului imun apar diferite mutatii ....respectivul purtator transmite virusul altei persoane , ciclul se reia ...apar noi mutatii ...e ca un cerc vicios foarte greu de controlat. Problema este ca numarul antiviralelor utilizabile este foarte redus in comparatie cu numarul chimioterapicelor antibacteriene ,iar selectivitatea lor pentru structura virala e relativa.

Raporteaza abuz de limbaj
xcomm_office

4949 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 30 Aprilie 2009, ora 15:41

No comment...dar de unde stii, ai gugalit sau esti in domeniu?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

660 mesaje
Membru din: 9/02/2009
Postat pe: 1 Mai 2009, ora 18:23

cam in domeniu ....si vorbind sincer si cinic (in acelasi timp): nu m-ar deranja ca peste cativa anisori sa mai apara o astfel de alarma si sa vad cum se golesc pe degeaba rafturile de Tamiflu si alte antivirale ...subliniez PE DEGEABA deoarece in Romania nu exista nici un caz :)

Raporteaza abuz de limbaj
xcomm_office

4949 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 2 Mai 2009, ora 11:19

Mamaaaa, dar ce rea esti
"Pe degeaba" ai?
Pai bine mai, cum "pe degeaba"....pe bani
Da, inteleg ca nu sunt cazuri si ai nostri sunt prosti, sau ca sa nu fiu asa dur, sunt neprofesionisti...insa stii foarte bine ca totul e un mix...neprofesionalismul lor, foamea de stiri din media, prostia de la guvernare(ca sa arate ei ca tin situatia sub control)...in fine, situatia miroase si prezinta umflaturi.
Acum deh, radem, glumim...dar nu parasim incinta...un pericol potential exista, dar nu ni se explica clar ce si cum pentru ca nici ei nu stiu clar.
Totusi nu e prea ciudat cum coktailuri din astea de virusi...apar cam des, sau ma insel eu?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

660 mesaje
Membru din: 9/02/2009
Postat pe: 2 Mai 2009, ora 16:14

Media e facuta pentru ca unii sa scoata profit ...ne vinde vorbe ,iar noi le inghitim cu nonsalanta. Cu siguranta marea castigatoare a evenimentului este ind. farmaceutica.

Nu contest ca exista cazuri de oameni infestati cu respectivul virus, insa nu am vazut publicate date concludente cu privire la fisa clinica a persoanelor care au decedat din aceasta cauza. Am aflat ca majoritatea se incadrau intr-un anumit segment de varsta , care la prima vedere nu descrie categoria de populatie cu risc crecut (varstnici, copii) ....DAR! nici o informatie cu privire la competenta lor imunitara anterioara infectarii . De exemplu, unei persoane normale o un banal V. Influenza nu-i pune mari probleme , in cazul unui imunodeficitar situatia se complica ....sau infectia bacteriana cu Legionella se trateaza in mod normal cu macrolide din noua generatie , pentru un purtator de Hiv este fatala de multe ori.

Si tocmai pentru ca aceste mutatii virale apar foarte des, reusita vaccinului de care se tot vorbeste ca va fi lansat peste 3 luni ...este cel putin relativa.


xcomm_office

4949 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Mai 2009, ora 10:12

Ma inerveaza forumu asta...nu afiseaza ce scriu si trebuie sa o iau de la cap:((
Deci spuneam ca ai dreptate in ceea ce priveste partea financiara, companiile farmaceutice sunt in stare de multe porcarii, incepand cu farmacistii, continuand cu doctorii si spitalele.
Cat despre varsta, da se pare ca cei tineri sunt afectati de gripa spre deosebire de alte tipuri unde cei mai in varsta sunt afectati, insa nu sunt informatii concrete.
Plus ca refuz sa cred ca OMS-ul are interese atat de mari financiare incat sa declare alerta de grad 5 numai sa vanda niste medicamente care nu le au inca.
Da, nu le au...pentru ca nu imi spui mie ca ai vaccinul gata in 3 luni...asta inseamna ca nu il ai de fapt.
In fine e mult de discutat pe tema asta, eu raman la parerea mea ca totusi virusul este un experiment, nu o evolutie naturala ...


Raporteaza abuz de limbaj
popcorn

86 mesaje
Membru din: 10/02/2009
Oras: Cluj

Postat pe: 3 Mai 2009, ora 10:20

nu ma pricep ( adica nu sunt din sistem )...dar am impresia tot mai mult ca ;...mai nou...prima data se creeaza un tratament ( vaccin , pastile ,..etc )..si pe urma "APARE " si boala.........

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

660 mesaje
Membru din: 9/02/2009
Postat pe: 3 Mai 2009, ora 17:10

@ spyderom : OMS nu vinde nimic, organizatia face monitorizari & elaboreaza politici de sanatate .

@ cadriandorin: prima dat apare agentul patogen si dupa se produce chimioterapicul ...exista cazuri in care noua bacterie/ virus are asemanari structurale sau metabolice cu altul pentru care exista medicamentatie si atunci exista posibilitatea sa fie vulnerabil si el ....cu antiviralele e mai complicat , ele nu "ucid" virusul ,ci doar ii opresc inmultirea ,restul problemei cade in seama imunitatii

Hepatita B face ravagii la nivel mondial de ani de zile si nimeni nu a fost interesat sa investeasca in descoperirea unui antiviral specific ......why? pt simplul fapt ca e mai convenabil financiar sa produci interferon

Raporteaza abuz de limbaj
UnRoman

27 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Mai 2009, ora 09:36

Desi exista cu siguranta gripa si chiar a facut victime sa nu credeti ca nu poate fi folosita ca un pretext pentru a mai face baietii putini bani. Eu tot nu pot sa cred ce tun au dat nem...dragii nostrii alesi cu aviara. Poporul nostru are un talent special de a se apleca si a "le" desparte fara sa faca nimic. Vedeti ca mai vine un tun mare acum. Vor sa faca bude in toata tara...sa vedeti miliarde date pe nimicuri si hartie cumparate cu 1 milion sulu.

Raporteaza abuz de limbaj
Mircea2

10 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 12 Iulie 2009, ora 07:23

Pai cica tratament este.Apoi fac vaccin care vor realiza peste 3 luni ca nu se mai potrivetse cu radacina virulsuilui care s-a modificat.Asa justificam o multime de bani pe "cercetare" si o alta multime de bani pe care ii iau cei de la OMS ( Ei isi arata acum cu nivelul 5 de ingrijorare ce activi sint ei - justifica salariile colosale care le au )Ce e greu de inteles in asta.
Un alt exemplu intrebare :
Zilnic mor mii de oameni de gripa normala si nimeni nu tipa de pandemie .De ce oare?

Raporteaza abuz de limbaj
crivat_gabriel

15 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 Iulie 2009, ora 09:13

imi spui si mie de ce s-a folosit tot "TAMIFLU" si la grioa porcina?

Raporteaza abuz de limbaj
crivat_gabriel

15 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 Iulie 2009, ora 09:13

imi spui si mie de ce s-a folosit tot "TAMIFLU" si la grioa porcina?

Raporteaza abuz de limbaj
gyzzard

8 mesaje
Membru din: 7/07/2010
Postat pe: 12 Iulie 2009, ora 09:14

1)Nivelul pandemiei inseamna gradul de raspandire si nu are nici o legatura cu mortalitatea virusului. In acest moment mortalitatea virusului gripei porcine e undeva la 0,40% iar faptul ca pana acum s-a manifestat doar la atat de putine persoane (120.000 din 120 de tari) e un semn ca nu ataca toate persoanele ci doar cele cu un sistem imunitar slab.
2) Faptul ca acest virus este un cocktail e datorita faptului ca virusul gripal e foarte instabil suferind mutatii foarte des (de asta trebuie sa ne vaccinam in fiecare an: in fiecare an apar noi tulpini). Daca o tulpina de la un virus aimal intra cu o tulpina de gripa umana, riscul ca cele doua sa faca schimb de ARN e foarte probabil. Un virus gripal daca nu contine si o parte de la un virus gripal uman nu se va transmite de la om la om.
3) Gripa evolueaza foarte repede datoritat instabilitatii ARN-ului viral, care sufera repede mutatii.
4) Virusul gripei procine a fost descoperit in anii 70, daca era un experiment militar nu ajungea sa reziste pana acum facand doar o imbolnavire de la epidemia din 70 in care s-au infectat vre-o 30 de soldati.
5) In Mexic nu exista norme foarte severe pentru igiena locului de munca si a locuintei. E normal sa izbucneasca acolo, atat timp cat omul sta la 2 metri de ratul porcului.
6) Numarul mortilor este aproape 450, in nici un caz milioane.

Nu va mai uitati la media si credeti tot ce spun. Exista surse sanitare internationale care nu sunt platite pentru stiri senzationale.

Mai multe informatii despre gripa porcina:
jurnalmedical.wordpress.com/2009/05/02/despre-gripa-porcina/

Rapoartele despre gripa porcina din surse ca: Organizatia Mondiala a Sanatatii, Centre of Desease Control, Ministerul Sanatatii:
jurnalmedical.wordpress.com

Raporteaza abuz de limbaj
gyzzard

8 mesaje
Membru din: 7/07/2010
Postat pe: 12 Iulie 2009, ora 09:22

Oseltamivir (Tamiflu) si zanamivir sunt niste antivirale de generatie noua care sunt foarte eficiente impotriva anumitor tulpini de virusuri gripale. Deocamdata gripa porcina se trateaza cu Tamiflu, dar se pare ca au fost izolate la 3 pacienti tulpini cu rezistenta la Tamiflu. Acestea dau o varianta a bolii mai usoara si inca sunt sensibile la zanamivir.
In cazul in care o sa se dezvolte o tulpina care rezista si la tamiflu si la zanamivir, nu mai avem nici un medicament ca sa putem trata asa ceva. Deocamdata inca nu exista asa ceva, dar e un scenariu plauzibil pentru viitor.

Raporteaza abuz de limbaj
ioanvirgilsavu

143 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 Iulie 2009, ora 09:49

andaa lasa drogurile!apucate d bautura si d sti tu ce..!daca esti femeie dpdv al sexului nu treb sa fi femeie dpdv al caracterului,adica nu treb sa fi fraiera,ori daca tie itiplace sa fi fraiera lasa i p altii sa fie nepapagali!

Raporteaza abuz de limbaj
9am118643

35 mesaje
Membru din: 18/08/2009
Postat pe: 12 Iulie 2009, ora 11:23

De la: Spyder, la data 2009-04-30 08:34:47
Ma rog, nu sunt un adept al teoriilor consipratiei, insa sunt lucruri care iti sar in ochi si nimeni nu vorbeste de ele.

Lasand la o parte scenariile fanteziste, ai fi surprins sa constati existenta conspiratiilor. Nu trebuie sa fi adeptul conspiratiilor sa crezi asta, in schimb trebuie sa fi realist, sa nu fi naiv, sa nu iei de bun tot ce ti se da fara sa treci prin filtrul logicii. Precum spunea si Hitler "cu cat mai mare e minciuna, cu atat mai usor va fi crezuta".

Raporteaza abuz de limbaj
danutz222dan

147 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 12 Iulie 2009, ora 11:37

gripa porcina a plecat din china ,din nord mai bine spus ca de altfel toate tulpinile de gripa,acolo omul are contact direct cu pasarile salbatice ca de la ele pleaca tot,iar mutatiile s-au facut tot acolo,omul face si el cateva experimente cu diferite chestii,dar natura face mult mai multe experimente,tot ce vezi este o mutatie,un experiment al naturii,revenind la subiectul nostru daca ai stii putina genetica si ameliorare ai sa fi surprins de ce afli,
gripa asta este un mix de gripe deoarece porcul este cel mai bun purtator al boli,chiar mai bun decat omul,in el a putut sa se dezvolte in voie si sa i-si faca toate mutatiile,acolo in nordul chinei,avand la indemana tot ce ii trebuie:oameni si gripa umana cu diferite tulpini,pasarile salbatice care sunt din plin pe acolo,si calduraca fara ea nu se poate face nimic,avandu-le pe toate astea au inceput mutatiile,care inca nu s-au terminat ca nu s-a definitivat o tulpina clara,asa ca mai asteptam putin sa vedem rezultatul final,un cunoscator

Raporteaza abuz de limbaj
aty90

2 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 12 Iulie 2009, ora 11:51

gripa porcina...e facuta de aia din vest sunt capul rautatilor
motivul: criza economica
cum: raspandesc un virus oameni se imbolnavesc si trebuie sa se tratez
ca: sa se trateze trebuie sa cumpere medicamente
cumparand medicamente cheltuiesc bani ce ajung la stat

Raporteaza abuz de limbaj
Ianuarie

89 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 Iulie 2009, ora 12:31

eeehe...americanii astia mereu au fot de suspectat...eu deja auzisem cu 2 luni in urma ca cica este un experiment de laborator esuat. dilema este de ce se cheama gripa porcina cand porcii nu au nimic si se transmite de la om la om???

Raporteaza abuz de limbaj
googoodoll

1642 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 12 Iulie 2009, ora 12:45

despre cum impusti 2 iepuri dintr-o lovitura :
-subminezi turismul in Mexic, fiindca luase o amploare prea mare si lua din potentialii clienti ai americanilor;
-impulsionezi industria farmaceutica americana.
rezultat - americanii ies din criza mai repede.

Raporteaza abuz de limbaj
ady3713

1 mesaj
Membru din: 8/07/2009
Postat pe: 12 Iulie 2009, ora 12:59

De la: googoodoll, la data 2009-07-12 12:45:44despre cum impusti 2 iepuri dintr-o lovitura :
-subminezi turismul in Mexic, fiindca luase o amploare prea mare si lua din potentialii clienti ai americanilor;
-impulsionezi industria farmaceutica americana.
rezultat - americanii ies din criza mai repede.



Good point !

Raporteaza abuz de limbaj
gicuarama

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Braila

Postat pe: 12 Iulie 2009, ora 13:11

FALS, FALS, FALS!!!
Totul este pentru bani! Pandemie? Ce fel de pandemie e asta fara sa fie inchise granitele, fara sa fie izolat focarul? Tragic este ca astia ne iau chiar de prosti! Sau poate or fi destui care sa creada idiotenia asta!

Raporteaza abuz de limbaj
niculaies

3 mesaje
Membru din: 25/02/2009
Postat pe: 12 Iulie 2009, ora 13:21

Boolean vorbind: true or false = true intotdeauna :D

Raporteaza abuz de limbaj
tiesto_xt

30 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 12 Iulie 2009, ora 13:59

Peste vreo 2 ani o sa apara gripa bovina looooooooool mass media asta prosteste urat de tot

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

7130 mesaje
Membru din: 28/04/2010
Postat pe: 12 Iulie 2009, ora 14:14

si apoi gripa tazmaniana

Raporteaza abuz de limbaj
sdpoCVHBU IUBH M[BNWUGFN idn [tptbgb bg
adriannecula

13 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 Iulie 2009, ora 15:10

Gripa nu este cu siguranta..caci virusul gripal nu circula in sezonul cald...poate in cel rece...e vrajeala. Apoi, daca cineva are gripa, tratamentul este simptomatic (hidratare, atipiretice, repaus la pat cateva zile), nu am auzit pana acum sa se apeleze la antivirale..asea cum se spune prin media. Si oricum..daca un virus gripal afeacteaza un organism anterior sanatos..in 7-10 zile, acel pacient va dezvolta anticorpi care vor conduce la vindecare..

Raporteaza abuz de limbaj
Beowulf_1

33 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 Iulie 2009, ora 15:24

Intotdeauna am asemanat gripa porcina cun un virus de calculator.Il raspandesti iar tu te duci sa cumperi antibioticul,daca scapi bine daca nu......Este asemenea unui test.Plus de alta sa ajuns la concluzia ca populatia globala a crescut enorm si........concluzia.Nimic nu ne mai mira in ziua de azi.Testele de acest gen sunt benefice pentru cei ce le experimenteaza.Pentru cei ce au produs virusul nu suntem decat niste cobai.Eu nu cred ca un astfel de virus a aparut din senin,asa ceva se face numai in laboratoare ca si alte boli.......


Fosta membra 9am.ro

50 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 12 Iulie 2009, ora 15:41

Gripa porcina, foarte adevarat virusul asta....dar mai adevarat cred ca este de provenienta americana. Defapt americansky laboratories :)

Raporteaza abuz de limbaj
casanova_yo_2006

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 Iulie 2009, ora 15:43

cum sa faci multi bani? pai daca am zici ca exista un virus si trage in noi si omoara de sparge la un moment dat lumea incepe sa se intrebe cares mortii ca defapt nu sunt, asa ca mai bna aparut un virus are si fapte dupa el atatea persoane si cate or mai fi,economia se duce la vale deci ia ganditi?? am scos virusul are mortalitate si dupa vreo cateva luni poc, niste savanti de origine americana franceza , bla bla bla care de fapt ei fac parte tot din america dar conteaza ca unu e nascut in franta dar locuieste de o viata in amerik .....sa descoperit leacul se face o graoza de tam tam tam , amerik are de mancat de la toata lumea , toti ne salvam si economia se stabilizeaza......

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Gripa porcina...true or false?
Mergi la: